Srpski malinari ponovo nezadovoljni, nema dogovora oko otkupne cijene

Autor: Poslovni dnevnik , 23. prosinac 2024. u 05:36
Ovaj dugogodišnji problem posljedica je loše organizacije sektora, ali i nepostojanja sustavnih rješenja koja bi omogućila održivo poslovanje za obje strane/Shutterstock

Problem između proizvođača malina i hladnjača u Srbiji traje više od tri desetljeća, a rješenja se ne naziru.

Na inicijativu Udruge proizvođača bobičastog voća Vilamet, u Ministarstvu poljoprivrede održan je sastanak ministra Aleksandra Martinovića s predstavnicima udruge. Glavna tema bila je potpora koju Ministarstvo pruža proizvođačima malina.

Dogovoreno je da će uskoro biti organiziran sastanak Radne skupine za unaprjeđenje proizvodnje i tržišta jagodičastog voća pod predsjedanjem ministra Martinovića. On je najavio i da će Ministarstvo apelirati na hladnjačare da povećaju otkupnu cijenu malina na 300 dinara po kilogramu.

Rješenja nema na vidiku
No, kako za Biznis.rs kaže Zoran Keserović, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, problem između proizvođača malina i hladnjača u Srbiji traje više od tri desetljeća, a rješenja se još ne naziru.

Ovaj dugogodišnji problem posljedica je loše organizacije sektora, ali i nepostojanja sustavnih rješenja koja bi omogućila održivo poslovanje za obje strane.

“Za razliku od Italije gdje se proizvođači udružuju u zadruge i postaju dioničari tih udruženja, kod nas su malinari i hladnjače potpuno odvojeni. Takav poslovni model nije dobro reguliran i stvara stalne konflikte”, objašnjava profesor Keserović.

Sve manji prinosi

U odnosu na 2017. godinu, prinos po hektaru danas je značajno manji, što dodatno ugrožava položaj malinara.

Predlaže dva moguća rješenja. Prvi bi bio da država stimulira proizvođače malina da osnuju vlastite hladnjače i centre za preradu.

Druga bi opcija uključivala sporazum o podjeli prihoda između proizvođača i hladnjača – primjerice, 45 posto izvozne cijene išlo bi hladnjačama, a 55 posto proizvođačima. Osim toga, treba dogovoriti cijenu na račun i podijeliti dobit nakon realizacije izvoza.

“Ovako unaprijed određivati ​​cijenu maline bez jasne slike stanja na svjetskom tržištu, poput proizvodnje u Poljskoj ili Čileu, doista je neozbiljno”, upozorava Zoran Keserović.

Jedan od ključnih problema je određivanje cijene maline. Lani je bila između 220 i 250 dinara, što je, kaže profesor, nerealno niska vrijednost kada se uzmu u obzir svi troškovi proizvodnje.

“Troškovi su drastično porasli – od rada, rezidbe, mineralnih gnojiva, do same berbe. Bez ozbiljne analize svih ovih parametara nemoguće je postići dogovor o realnoj cijeni”, smatra naš sugovornik.

Osim toga, Keserović podsjeća da je prinos maline u Srbiji u stalnom padu. U odnosu na 2017. godinu, prinos po hektaru danas je značajno manji, što dodatno ugrožava položaj malinara.

Važnost zadruga
Profesor smatra da bi susreti proizvođača i hladnjača mogli donijeti pomake, ali samo ako se u rješavanje problema uključe zadruge. Prema njegovim riječima, zadrugarstvo bi moglo poslužiti kao most između dviju strana, ali i kao ključni faktor u poticanju uzgajivača malina da sami ulažu u hladnjače.

“Bez suradnje i jasnog dogovora nitko ne prolazi dobro – ni proizvođači, ni hladnjače. Ako se ovakvo stanje nastavi, Srbija će sve više gubiti konkurentnost na svjetskom tržištu”, zaključuje Zoran Keserović, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

Proizvodnja maline u Srbiji prisutna je kroz skoro čitavu povijest, najprije kao povrtna djelatnost u 19. stoljeću, a potom i kao isplativa voćarska kultura. Izuzetan okus s malim postotkom šećera, ali i velika otpornost na vremenske i atmosferske neprilike, učinili su da se malina u našim krajevima smatra “crvenim blagom”.

Trgovina malinama učinila je Srbiju prepoznatljivom širom Europe, sa statusom koji nijedna zemlja u svijetu do danas nije dostigla. Zavisno od uspjeha rodne godine, ekonomskih i prirodnih naklonosti, proizvodnja maline u Srbiji može varirati, ali je u prosjeku prinos od oko 100.000 tona maline najčešća vrijednost.

Komentirajte prvi

New Report

Close