Elektroprivreda Bosne i Hercegovine potpisala je ugovor vrijedan 126,4 milijuna maraka (63 milijuna eura) s konzorcijem predvođenim kineskom Dongfang Electric International Corporation za ugradnju sustava za odsumporavanje dimnih plinova u Termoelektrani (TE) Kakanj.
Investicija, koju Elektroprivreda BiH financira vlastitim sredstvima, realizira se u skladu s direktivama Energetske zajednice koje nakon 2027. godine zabranjuju rad termoblokova bez postrojenja za odsumporavanje i denitrifikaciju, obvezama iz Nacionalnog plana smanjenja emisija BiH. (NERP BiH) i Strategija energetske tranzicije i dekarbonizacije JP Elektroprivreda BiH do 2050. godine.
Osnova za realizaciju projekta su Zakon o zaštiti zraka FBiH, Pravilnik o graničnim vrijednostima emisija u zrak iz ložišta FBiH, te Ekološka dozvola za rad u kojoj je navedena obveza izgradnje postrojenja za odsumporavanje Termoelektrane Kakanj do 21. kolovoza 2027. godine, piše Fena.
Izgradnjom postrojenja, rad blokova bit će moguć i nakon 01.01.2028. godine, te će biti moguće uskladiti emisije SO2 sa granicama definiranim propisima i Nacionalnim planom smanjenja emisija za BiH (NERP BiH). Projektom odsumporavanja u TE “Kakanj”, Elektroprivreda BiH osigurava proizvodnju električne energije iz vlastitih izvora za opskrbu domaćih kupaca i toplinske energije za potrebe grijanja grada Kaknja.
Poseban značaj realizacije projekta ogleda se iu smanjenju utjecaja rada termobloka na okoliš, daljnjem unapređenju suradnje s lokalnom zajednicom te nastavku rada rudnika koji opskrbljuje TE “Kakanj” ugljenom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu