Sprema li se u Hrvatskoj štrajk javnih službi? 733 radnika HRT-a imaju osnovnu plaću manju od 758 eura

Autor: Poslovni.hr , 19. prosinac 2024. u 09:10
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Glavna direktorica HUP-a Irena Weber upozorila je na rast mase plaća u javnom sektoru.

O eventualnom štrajku javnih službi u Otvorenom na HRT-u govorili su Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije, Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod i Viktor Gotovac s Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Sindikati javnih službi odbili su vladinu ponudu o rastu osnovice plaća iduće godine od pet posto i traže osampostotni rast. Ujedno, traže isplatu naknade za topli obrok od 50 eura. Sindikati državnih službi pristali su na ponudu Banskih dvora.

“Nismo na vladin prijedlog pristali baš iz prve. Pregovori su ponekad i mukotrpni, ali se vode na dobrobit članova. Pristali smo jer to ne smatramo porazom, nego temeljem za daljnja poboljšanja u svim državnim tijelima”, izjavio je Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije Hrvatske.

Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod, kazao je da nakon odbijenice vladi slijedi – ili peti krug pregovora, za koji kažu da ga neće biti – ili postupak mirenja. Ponovio je kako sindikati javnih službi nisu pristali jer im je ponuda bila preniska.

Komentirajući to što 1347 radnika na HRT-u ima osnovnu plaću manju od 904 eura, a 733 radnika manju od 758 eura, Stipić je kazao da će sindikati sigurno podržati štrajk na HRT-u. “Već smišljamo način na koji ćemo pružiti podršku jer to je sramota!” rekao je.

Glavna direktorica HUP-a Irena Weber upozorila je na rast mase plaća u javnom sektoru, koja je u proračunu porasla za 46.8% na godinu. Iako ističe važnost boljeg plaćanja potplaćenih zaposlenika u ključnim sektorima poput obrazovanja i zdravstva, smatra da je ovakav skok plaća preko noći neodrživ i da stvara pritisak na privatni sektor.

“Mi kontinuirano dižemo plaće, ali morate biti svjesni da privatni sektor može dizati plaće sukladno svojoj produktivnosti. Mi te plaće moramo zaraditi, ali ne raste 46,8% na godišnjoj razini”, rekla je Weber.

Smatra da je javni sektor u Hrvatskoj preglomazan, s udjelom od 30% ukupno zaposlenih, što je veliko opterećenje za malu i otvorenu ekonomiju poput hrvatske.

“Taj štrajk može, ali i ne mora biti zakonit ovisno o tome kako se započne. No, ono što je rekao ministar, a to je da naprosto zbog jedne odredbe kolektivnog ugovora on ne bi bio zakonit – ne stoji, ili jako teško može stajati”, smatra Viktor Gotovac s Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Komentirajte prvi

New Report

Close