Rock’n’roll i rakija vole se javno, barem u Beogradu

Autor: Poslovni dnevnik , 19. prosinac 2024. u 07:15
"Volimo podržavati ovako lijepe manifestacije, rock, jer želimo vezati našu rakiju uz kvalitetnu zabavu.", rekao je Ivan Bogdanović, direktor kompanije R.B. Global doo, koja proizvodi rakiju Stara Sokolova/Mitar Mitrović

Festival Rock’n’Rakija okupio je dvadesetak malih obiteljskih destilerija.

Beograd voli rock’n’roll, a rakija koja se nekad pila samo po selima, danas je sve popularnija i u urbanim sredinama Srbije.

Upravo je stoga nastao fusion festival Rock’n’Rakija, koji se održao na jednom isto tako rock mjestu – Dorćol Platzu u Beogradu. Predstavljeno je preko dvadeset domaćih i stranih, uglavnom malih obiteljskih destilerija.

Proizvodnja s ljubavlju
“Dugo godina se bavimo poljoprivredom i imamo svoje voćke, te smo se odlučili to voće pretvoriti u zlatnu kapljicu – rakiju. Odlučili smo krenuti u njenu proizvodnju, imamo šljivu, marelicu, krušku viljamovku i grožđe, te dunju. Naš favorit je definitivno marelica, tog voća imamo najviše, a naš kraj zovu i mala Kalifornija jer je prepun voća i jako je rodan kraj”, rekao je Đorđe Brenjo iz destilerije Princip koja se nalazi u selu Zaklopača, ušuškano u brežuljcima, s bogatom tradicijom.

Njegova obitelj godinama proizvodi rakiju, a svaka boca je proizvod nastao iz ljubavi, kako kaže.

“Na većini natjecanja osvajamo zlatne medalje, marelica nam je zlatna, grožđe također. S marelicom smo počeli, sve je naša proizvodnja, mi smo obiteljska firma, svi se u kući bavimo proizvodnjom rakije, zaokružena je priča i baš smo onako craft destilerija”, kaže Đorđe.

Na festivalu se predstavio još jedan obiteljski posao – rakija Stara Sokolova, koja postoji već 30 godina i može je se naći od Amerike i Kanade, preko Europe do Rusije.

“Volimo podržavati ovako lijepe manifestacije, rokenrol, jer želimo vezati našu rakiju uz kvalitetnu zabavu. Ovo je jedan obiteljski business, koji je pokrenuo još moj otac. Naime, radio je u državnoj firmi i vodio svoje poslovne partnere, strance kod svog oca u selo.

Svi su redom bili oduševljeni, a kad su probali djedovu rakiju, još više. Svi su pričali tada kako bi od rakije trebalo napraviti brend, jer može biti bolja i od viskija. Moj otac nije pričao, nego prionuo na posao i napravio premium rakiju”, rekao je Ivan Bogdanović, direktor kompanije R.B. Global doo, koja proizvodi rakiju Stara Sokolova.

Njena priča, koja se prenosi s koljena na koljeno već sedam generacija, počela je prije više stoljeća na istočnoj padini brda Spasovik, u zvanoj Krivaja. Ovaj planinski dio Srbije, prepun bogatih voćnjaka i autohtonih sorti šljiva je oaza gdje počinju svi ključni procesi nastanka Stare Sokolove.

Osnivač brenda Radisav Bogdanović je tradicionalni recept za pravljenje rakije od šljive trnovače, naslijedio od svog pretka Save Bogdanovića. U suradnji s ekspertima i primjenom moderne tehnologije, recept je usavršen i dobivena je premium voćna rakija.

U koncertnom dijelu programa prvog dana nastupio je beogradski alternativni rock bend E-play i sinjska punk-blues senzacija iz Hrvatske M.O.R.T. Zvijezde drugog dana bile su jedan od omiljenih beogradskih bendova – kultni Plejboj Poznati po svojim legendarnim nastupima na festivalima Brzi bendovi Srbije i Vračar Rocks, smatraju se jednim od najboljih live bendova.

Posjetitelji su tako uz rakije mogli uživati u njihovim hitovima kao što su “Grizi metak”, “Bela koka”, “Znaj”, “Superstar”. Nastupio je i zrenjaninski punk-rock bend Madresi, koji svira još od 2008. godine i ima šest albuma. Poznati su po singlovima poput “Omatorio” i “Gde si sad?” Pridružili su im se i beogradski rockeri “Sabirni centar” koji su promovirali svoj autentičan rock zvuk oštrih rifova i sjajne energije.

Rakija ima potencijal
U Srbiji se, prema podacima PKS, godišnje proizvede oko 50 milijuna litara rakije, od čega 30 milijuna litara proizvedu destilerije registrirane pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, dok se preostalih 20 milijuna litara proizvede za osobna upotreba.

Prema podacima sajta Poslovi Infostud, najveći broj proizvođača je u Rasinskom, Zlatiborskom i Šumadijskom okrugu, a među najpopularnijim rakijama su šljivovica, te rakije od kruške i dunje.

Komentirajte prvi

New Report

Close