Konačno se razrješuje gordijski čvor. Čista vlasnička struktura nagovještava i bolje dane

Autor: Marija Brnić , 18. prosinac 2024. u 15:36
Ugovor su potpisali Faruk Özakisa i Milan Plećaš u nazočnosti ministra Ante Šušnjara i predstavnika Yildirima, većinskih vlasnika Petrokemije Bulenta Oguz Ballija i Ermana Akmana/R. Anić/PIXSELL

Raščišćeni vlasnički odnosi države i Yildirima, ali i unutar same turske grupacije.

U kutinskoj Petrokemiji konačno se razrješuje gordijski čvor – dva ključna problema, a oba vezana uz vlasničke odnose, riješena su. U Zagrebu je u Ministarstvu gospodarstva službeno potpisan aneks ugovora o dokapitalizaciji i restrukturiranju te tvornice mineralnih gnojiva, kojim se konačno utvrđuju daljnji odnosi države i većinskog vlasnika, grupacije Yildirim i njegove tvrtke Terra Mineralna gnojiva.

Konačni je to korak u smirivanju tenzija oko vlasničke strukture i zadržavanja kontrolnog paketa nakon dokapitalizacije, koja je nenadano prerasla u slučaj nakon što je ljetos turski partner uplatio u postupku povećanja temeljnog kapitala veći iznos nego je bilo dogovoreno, te time sveo državni udjel na 20-ak posto.

No, osim odnosa države i Yildirima, za daljnje poslovanje Petrokemije stigla je i važna vijest iz Turske, gdje su, daleko od očiju javnosti, proteklih godinu dana trajali pregovori unutar obitelji Yildirim o podjeli tvrtki iz njihovog konglomerata između dvojice braće Roberta i Ali Riza.

U Hrvatskoj se o tome javno malo govorilo, no dijelom su se zastoji oko razvoja i proizvodnje u kutinskom industrijalcu pripisivali i neizvjesnosti oko toga tko će preuzeti petrokemijski dio grupacije, jer, navodno, njihova viđenja tog biznisa nisu bila jednaka.

Petrokemijska proizvodnja tek je jedno od područja u kojima posluje taj konglomerat. Točnije, on obuhvaća tvrtke u devet sektora u 57 zemalja i zapošljava oko 25 tisuća radnika, a s obzirom na to da je riječ o obiteljskom vlasništvu, informacije o njihovu poslovanju ne odvijaju se pred očima javnosti. No, prema zadnjim, neslužbenim vijestima iz Turske, podjela je konačno uglavljena, a petrokemijski biznis, koji broji tvrtke u Turskoj, Belgiji i Hrvatskoj, preuzima Ali Riza.

Ulaganja u Petrokemiju su nužna i kako bi tvrtka ispunila stroga pravila za koncesije koje polako istječu/R. Anić/PIXSELL

Aneks za člana uprave
U Kutini sada očekuju da se provede i tehnički dio posla oko vlasničkog preslagivanja njihovog većinskog vlasnika, pa da početkom iduće godine konačno dobiju jasniju sliku kakva je daljnja perspektiva njihovog razvoja.

Prilikom potpisivanja aneksa ugovora, član uprave Petrokemije Faruk Özkisa istaknuo je da ova godina za tvrtku i nije bila najbolja, no očekuje da će u 2025. i u 2026. postići puno bolje rezultate. Što se ulaganja tiče, ona su nužna i kako bi tvrtka ispunila stroga pravila za koncesije koje polako istječu i bez kojih za dvije godine više neće imati mogućnost proizvodnje, a sudeći prema odgovorima koje su predstavnici države i Yildirima dali novinarima nakon potpisivanja aneksa ugovora, kratki rokovi za njihovo ishođenje ne bi trebali predstavljati problem.

Novi kapital osigurat će tako ulaganja u modernizaciju proizvodnog procesa i kapaciteta, a, kako je istaknuo ministar gospodarstva Ante Šušnjar, cilj je uz primjenu znanstvenih dostignuća i ekspertiza našeg Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, učiniti Petrokemijinu proizvodnju što učinkovitijom i s manje emisija ugljikovodika.

Aneksom ugovora o restrukturiranju Petrokemije zaključeno je i da će država moći sudjelovati u budućim dokapitalizacijama, kako bi očuvala svoj položaj u toj strateški važnoj tvrtki i mogućnost sudjelovanja u svim bitnim odlukama. Aneksom se državi osigurava i jedno mjesto u upravi kutinske tvrtke, na kojemu, inače, država nije inzistirala u vrijeme kada je imala 45-postotni vlasnički udjel.

“Time pokazujemo da se s manje može imati više”, dodao je Šušnjar. Tko će, pak, u Upravu Petrokemije doći kao hrvatski član, još nije utvrđeno. Taj se proces vodi na CERP-u, a kako se neslužbeno čuje, Upravno vijeće trebao bi odluku donijeti na sjednici u siječnju.

Özkisa očekuje puno bolje 2025. i 2026.

Član uprave Petrokemije Faruk Özkisa istaknuo je da 2024. za tvrtku i nije bila najbolja, no očekuje da će u 2025. i u 2026. postići puno bolje rezultate.

Faktor Luke Šibenik
Petrokemija u 2025. ulazi dakle kapitalno ojačana, nakon komplicirane dokapitalizacije tijekom koje je bilo i narušeno povjerenje dva glavna dioničara, temeljni kapital s 55 milijuna eura povećan je za 92,7 milijuna, na 147,7 milijuna eura.

Turski dioničar mimo dogovora s državom uplatio je veći iznos, spustivši udjel države ispod kontrolnog paketa. Nakon toga uslijedila je čvrsta igra i tvrdi pregovori, u kojima dugo nitko nije popuštao, ali su, na kraju ipak povoljno riješeni. Detalj koji je zasigurno pridonio takvom ishodu je i odluka šibenske lučke uprave da Petrokemijinoj tvrtki Luka Šibenik oduzme koncesiju pet godina prije njezina isteka. Formalno je to objašnjeno izostankom ulaganja, te je najavljeno pokretanje postupka izbora novog koncesionara.

Za Yildirim je od početka ta tvrtka bila važna i nisu krili namjeru ulaganja u njezin razvoj. Svojevrsnu potvrdu dao je i jučerašnji odgovor Faruka Özkise, (ujedno član Uprave Luke Šibenik) koji je potvrdio da su zainteresirani i da rade na tome da se jave na natječaj za novog koncesionara.

Komentirajte prvi

New Report

Close