Na Beogradskom sajmu održan je 18. Sajam etno hrane i pića – najstarija i najkompletnija smotra proizvoda i proizvođača tradicionalnih prehrambenih proizvoda u Srbiji i regiji jugoistočne Europe.
Tradicionalnim prehrambenim proizvodima predstavilo se više od 300 proizvođača i moglo se probati i neke zaboravljene gastro delicije. Sajam etno hrane i pića jedan od najvažnijih događaja u oblasti promocije tradicionalne srpske i regionalne hrane.
Autohtoni proizvodi
Ovaj sajam okuplja proizvođače, distributere i ljubitelje autentične hrane i pića, s ciljem očuvanja, promocije i unapređenja etno i autohtonih proizvoda. Sajam etno hrane i pića odigrao je u posljednjih petnaest godina značajnu ulogu u brendiranju, promociji i plasmanu leskovačkog ajvara, kačarskog i homoljskog meda, duvan čvaraka, futoškog kupusa, pirotskih peglanih kobasica, vurde, banice, vrtke, različitih džemova, slatka, kitnikeza, kisele zimnice, suhomesnatih specijaliteta, mliječnih proizvoda, sireva, čajnih mješavina, sušenog voća, pekarskih proizvoda, vina i rakije – od kojih su mnogi postali i izvozni artikli, a većina se ponovo našla na stolovima ljubitelja tradicionalnih zalogaja.
Na sajmu se našlo mahom ručno rađenih proizvoda po tradicionalnoj recepturi, najčešće od organski gajenih sirovina, ali i novih proizvoda nastalih na temeljima tradicije i mašti proizvođača, kao i ambalaža za pakovanje tradicionalnih proizvoda.
Došli su proizvođači iz Leskovca, Požarevca, Zaječara, Kraljeva, Kragujevca, Kruševca, Užica, Valjeva, Zrenjanina, Pančeva, Novog Sada, Niša i Beograda. Svi oni ponosni su na svoje organske i potpuno prirodne proizvode, iako su pred njima mnogi izazovi. Jovan Petrović bavi se tako proizvodnjom sira u kompaniji “Piroćanci doo”.
Ta mala mljekara iz Pirota odlučila je vratiti pirotski kačkavalj na mjesto koje zaslužuje a to je sam vrh srpske gastronomije. Najpopularniji su im sirevi s geografskim porijeklom, kravlji i ovčji kačkavalj, đubek, i pirotski reškavac – sir za grilanje. U mljekari koriste isključivo prirodne metode proizvodnje.
“Koristimo sve tradicionalne recepture, čuva se sve na prirodnim temperaturama bez hladnog lanca i tako se održava po par godina. Surađujemo kako s lokalnim, manjim tržištima, tako i s onim većim. U svakom industriji ima izazova, a naš najveći je čuvanje proizvoda. Mi, naime, ne koristimo nikakve kemijske dodatke osim soli, svaki dan se okreće sir i daska koja je na njemu. Nije lak proces”, kaže Petrović.
Posebna priča je med jer pčelari se, kako je poznato, bore s najžešćom nelojalnom konkurencijom na tržištu. Bojan Jovanović dolazi iz Požarevca i bavi se pčelarstvom 25 godina, te prodaje proizvode od meda.
Brojni izazovi za pčelare
Kaže kako je ogromna razlika između industrijskog meda koji se može pronaći na policama supermarketa i njegovog.
“Prirodni med je skroz nešto drugo – prirodno sto i jedan posto. To je ono što pčela donese u košnicu, iz košnice stavimo u bačve i potom pakiramo u tegle. Med iz supermarketa je neka mješavina s umjetnim medom ili tko zna što se sve stavlja. Izazovi su nam vremenske prilike, bila je katastrofalna suša, a onda nas je dočekala mala otkupna cijena za naše proizvode. Zato idemo na sajmove i imamo tezge u Požarevcu”, kaže Bojan i dodaje kako imaju više vrsta meda, ali najprodavaniji je onaj bagremov, za kojeg su dobili najviše nagrada i priznanja.
S grupom proizvođača predstavilo se i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Sajam je otvorio ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović, naglasivši da hrana sve više postaje strateški resurs, posebno imajući u vidu globalne izazove i veoma turbulentne geopolitičke prilike u Europi i svijetu.
Isto tako rekao je kako će za 2025. godinu iz proračuna Republike Srbije za poljoprivredu biti dodijeljeno rekordnih 149,5 milijardi dinara, što čini čak 7,5 posto ukupnog budžeta države.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu