Kupci Kauflanda u Njemačkoj ogorčeni nadoplatom na računu: ‘Želimo osvijestiti naše kupce’

Autor: Poslovni.hr , 14. prosinac 2024. u 11:58
Foto: Oliver Berg/DPA

Neki kupci su to tek sad primijetili.

Svaka vrećica košta jedan cent, a mnogi kupci smatraju kako je ionako sve skupo, pa im je i ta nadoplata previše.

Međutim, prema priopćenju iz Kauflanda, to nije nikakva novost, jer se plastične vrećice za voće i povrće naplaćuju već dugo, piše Fenix.

Neki kupci su to tek sad primijetili.

Naime, oko 237 kilograma ambalažnog otpada po glavi stanovnika nastalo je u Njemačkoj tijekom 2021. godine, prema podatcima Saveznog zavoda za statistiku.

Kako bi se smanjio plastični otpad, od 1. siječnja 2022. godine u supermarketima vrijedi zabrana plastičnih vrećica.

Izuzete su jedne vrećice koje se koriste u odjelima za voće i povrće, kao i na odjelima za svježe proizvode. Međutim, one nisu besplatne, što su kupci Kauflanda tek sada primijetili. Čini se da nisu zadovoljni dodatnom naplatom i žale se.

Jedna je žena željela uštedjeti na ambalažnom otpadu i zato je svoje voće namjeravala staviti u plastične vrećice u samoposlužnom odjelu.

„Mislila sam, uzet ću nekoliko vrećica. Te vrećice mogu ponovno koristiti više puta, objasnila je na Facebooku žena koja je kupovala u Kauflandu.

Međutim, djelatnica blagajne naplatila joj je po jedan cent za svaku vrećicu. „Za to još nikad nisam čula“, napisala je žena, očito ogorčena.

Vrećice je potom vratila. Svoje je postupke obrazložila riječima: „Već je sve dovoljno skupo.“ Prema njezinim riječima, u Netto trgovinama plastične vrećice se ne naplaćuju.

Još jedna žena koja je kupovala u Kauflandu primijetila je dodatnu naplatu za plastične vrećice. Objavila je fotografiju na kojoj se vidi njezina roba u plastičnoj vrećici – zajedno s računom.

„U Aldi trgovini je sada isto tako. Kakvi prevaranti, napisala je jedna korisnica Facebooka ispod te objave.

Otkad plastične vrećice koštaju u samoposluživanju?

Vrećice u samoposlužnom odjelu su vrlo tanke (debljine > 0,015 mm), ali ipak značajno doprinose zagađenju plastikom. Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, njihov ukupni broj u Njemačkoj iznosi 2,25 milijardi.

To je oko 28 vrećica po glavi stanovnika. Podaci se odnose na 2021. godinu, a objavljeni su 2023. godine.

Korisnik Facebooka ispod jedne od dvije objave objavio je da stoji napomena o nadoplati “na svakom kolutu gdje izvlačite vrećice”. Ali to može varirati od trgovine do trgovine.

“Ovako je već dugo u mnogim trgovinama”, komentirao je drugi korisnik, ne navodeći konkretan datum. Aldi zapravo od 2019. godine naplaćuje simboličnu cijenu od jednog centa.

“Cijenom vrećica od jednog centa, što je sada standardna praksa u industriji, želimo osvijestiti naše kupce o svjesnijoj potrošnji jednokratne plastike i stvoriti poticaje za odaberite održive alternative kada je riječ o voću i povrću, već godinama kupcima nudimo vrećice za višekratnu upotrebu”, pojasnili su iz Kauflanda navodeći da se njihovom upotrebom godišnje može uštedjeti do 693 tone jednokratnih vrećica.

Komentirajte prvi

New Report

Close