Njemačka odlučna razvijati litijske projekte sa Srbijom

Autor: Poslovni dnevnik , 13. prosinac 2024. u 07:00
Scholzov cilj je prije svega signalizirati da je zabrinut zbog litija, da zemlje koje su istočno od Njemačke treba vezati za Zapad/Shutterstock

Njemački se mediji pitaju zašto su se Scholz i Vučić uopće sastali u osvit parlamentarnih izbora u toj zemlji.

Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da su posjeta Saskoj upravi za rudarstvo u Freibergu i susret predsjednika Aleksandra Vučića i njemačkog kancelara Olafa Scholza važni zbog razmjene znanja i iskustava u rudarskim projektima i zaštiti okoliša, te da je Njemačka pokazala odlučnost u razvoju litijskih projekata.

“Nazočili smo predstavljanju plana rudarenja litija u sklopu projekta ‘Sinwald Lithium’ u Freibergu, razgovarali smo s dekanom rudarskog fakulteta koji je već bio u našoj zemlji i imao priliku čuti njihove stručnjake i planove za otvaranjem rudnika litija shvatili smo da nismo tako daleko u pogledu zakona i propisa i razgovarali o tome kako možemo učiti od njih te da se naši stručnjaci obuče u Freibergu i dijele znanje”, rekla je.

Tehnološki napredak
Ističe da postoji sličnost između ovog rudnika i projekta “Jadar” po dubini iskopa i čvrstoći stijena, kao i da su tokom posjete imali priliku vidjeti odlučnost Njemačke u razvoju litijskih projekata.

Scholz pragmatično s Vučićem

“Pragmatizam” njemačkog kancelara u odnosu prema političkim liderima rezultat je događanja u svijetu u posljednjih nekoliko godina.

“Morate razvijati nove tehnologije i ići ka tehnološkom napretku. Na nama je da iskoristimo što bolje prirodne resurse na raspolaganju, da to učinimo održivo, po najvišim standardima”, rekla je. Istaknula je da je u srpskoj delegaciji u Freibergu bio i Petar Filipović iz Gornjih Nedeljica, koji nije za projekt “Jadar”.

“Predsjednik Vučić satima je izravno razgovarao s građanima u Ljuboviji, a potom je javno obećao Petru Filipoviću, koji nije za projekt Jadar, da će ga pozvati da posjeti Njemačku kako bi se upoznao s njihovim planovima.

Zatim se nasmijao, mislio je da se od toga ništa neće dogoditi, no jučer je sjedio za stolom s kancelarom, stručnjacima, direktorom litijskog projekta Zinwald i postavljao pitanja. Vidio je da se ljudi u blizini bave poljoprivredom, da postoje vjetroelektrane, solarne elektrane i da su svi svjesni nužnosti zelene tranzicije i kritičnih minerala”, kaže Đedović Handanović.

Kontroverzan susret
No, njemački se mediji pitaju zašto su se Scholz i Vučić uopće sastali. Je li riječ samo o eksploataciji litija ili je možda Scholz, kako tvrde neki promatrači, tim sastankom usred predizborne kampanje želio pokazati Nijemcima da mu je stalo do budućnosti automobilske industrije – i tako osvojiti koji bod u pokušaju da dođe do drugog kancelarskog mandata?

“Vjerujem da je shvatio da mu treba Vučić, da mu on može osigurati pristup litiju. I mislim da je Scholz po tom pitanju pragmatičan, da je spreman da mu kritika ne bude u prvom planu. On je spreman na pragmatičnu suradnju, a stvari poput represije ili ograničavanja slobode medija zapravo ne igraju veliku ulogu”, napominje novinarka Mona Jaeger iz Frankfurter Allgemeine Zeitunga, prenosi Deutsche Welle.

Komentirajte prvi

New Report

Close