Aerodromi Crne Gore ove će zime imati manje letova nego prošle, što pravdaju nepovoljnim pozicioniranjem zemlje na europskoj turističkoj karti tijekom zimskog razdoblja.
Prema podacima praćenja letenja od 2. do 8. prosinca ove zime s podgoričke zračne luke uklonjeno je šest letova u odnosu na prošlu godinu, a tri s tivatske, što bi moglo potaknuti putnike da se okrenu obližnjim zračnim lukama, piše Portal RTCG.
Nisu pozicionirani
Iz Aerodroma (ACG) poručuju da nije isplativo svim avioprijevoznicima letjeti za Crnu Goru tijekom zimskih mjeseci.
“Crna Gora, iako po prirodi može parirati Alpama, malo je tržište koje se za sada nije adekvatno pozicioniralo na europskoj karti kao zemlja koja nudi kvalitetne sadržaje turistima tijekom zimske sezone. Dakle, mi nismo destinacija u kojoj svi avioprijevoznici koje bismo željeli vidjeti ovdje prepoznaju priliku za profit”, poručili su iz ACG-a.
Dodali su kako su svjesni da se građani opravdano bune zbog redukcije letova tijekom zime, ali da vjeruju da će se slika barem djelomično promijeniti od sljedeće zimske sezone.
Avioprijevoznici zimski period godine koriste za održavanje i redoviti servis svojih flota, a u slučaju Crne Gore, kako navode, s obzirom da smo se brendirali kao ljetna turistička destinacija, broj avioprijevoznika prilagođava se, očekivano, potražnja na tržištu. Izlaz iz situacije zračne luke vide u tome da ubuduće država i gospodarstvo daju svoj doprinos financiranju zračnih prijevoznika.
“Ukoliko se u narednom periodu provede planska kampanja za promociju Crne Gore kao atraktivne cjelogodišnje turističke destinacije, te ako država i privreda daju svoj doprinos u pravcu financiranja aviolinija, što, u praksi, značilo da su aviokompanije plaćene za održavanje redovnog prometa tijekom zime, bez obzira na to koliko su karata prodale, onda smo na dobrom putu da promijenimo trenutnu situaciju”, objasnili su iz ACG-a. Kažu kako to nije nepoznanica, već ustaljena praksa iu regiji.
“Albanija, Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Slovenija i Sjeverna Makedonija s razine nacionalnih i/ili lokalnih vlasti, za razliku od Crne Gore, primjenjuju različite modele financiranja cjelogodišnjih linija. Vjerujem da smo mi u Crnoj Gori konačno sazreli da se organiziramo i primijenimo oprobani recept koji daje zadovoljavajuće rezultate”, poručili su iz Aerodroma.
Iz kompanije su podsjetili da će Aerodromi Crne Gore od 2020. godine praktički samostalno financirati crnogorsku zračnu dostupnost. “Aerodromi svake godine temeljem naše sheme poticaja zračnim prijevoznicima odobravaju oko deset milijuna eura popusta, što je u prosjeku polovica naše godišnje dobiti, koje se odričemo radi održavanja postojećih i otvaranja novih linija.
Vjerujem da ACG više neće biti sam na tom planu”, poručili su iz kompanije. Od 1. siječnja do početka prosinca ACG je opslužio preko 2,8 milijuna putnika, što je 16 posto više nego lani i osam posto više nego 2019. Tijekom ljeta u Podgorici je bilo aktivno 58, a u Tivtu 51 zrakoplovna linija.
Iz kompanije su poručili da su ponosni što su u Podgorici ove godine imali gotovo 40 posto više putnika nego 2019., a u Tivtu su prvi put od pandemije opslužili više od milijun putnika.
“U zrakoplovstvu razlikujemo ljetnu i zimsku sezonu. Ljetna sezona počinje krajem ožujka i traje do kraja listopada, a zimska počinje krajem listopada i traje do kraja ožujka sljedeće godine. Kalendarski gledano, po broju putnika, tekuća godina je rekordna za ACG”, priopćeno je iz kompanije.
Intenzivni pregovori
Na pitanje jesu li zračne luke pregovarale s avioprijevoznicima kako bi zadržale ili povećale broj letova tijekom zimske sezone, iz kompanije su odgovorili da su u intenzivnim pregovorima sa svim dosadašnjim i potencijalnim novim partnerima.
“Da postoji veliki interes za Crnu Goru uvjerili smo se na najvećoj zrakoplovnoj konferenciji World Routes koja je održana u listopadu u Bahreinu. Svi relevantni europski zračni prijevoznici izrazili su želju za razgovorom s nama”, navode iz tvrtke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu