Niški startup ima rješenje za problem manjka fizičke aktivnosti

Autor: Nađa Irena Fišić , 11. prosinac 2024. u 22:00
Koško trenutačno oprema osnovne i srednje škole u Nišu, gdje se putem platforme kosko.rs vodi live rang-lista pogodaka, omogućujući učenicima natjecanje i praćenje vlastitog napretka/Mitar Mitrović

Riječ je o robotskom sustavu koji vraća lopte nakon šuta i omogućava praćenje postignuća putem AI.

Niški startup Nais Robotics odlučio je tržištu ponuditi rješenje za probleme koje stvara manjak fizičke aktivnosti, a njihov projekt Koško već sada privlači pažnju inovativnim pristupom sportu i tehnologiji.

Ideja za Koško, robotski sustav koji vraća lopte nakon šuta i omogućava praćenje postignuća putem umjetne inteligencije, rodila se 2022. godine u školskom dvorištu.

Sve je počelo slučajno
Dušan Krstić, osnivač startupa, prisjeća se kako je sve počelo gotovo slučajno, ali iz roditeljskog inata i želje za kreativnim rješenjima.

“Dok sam vraćao lopte svojim sinovima, komentirao sam kako bi to mogla raditi robotska ruka prikačena na košarkašku ploču. Njima to nije izgledalo izvedivo, ali upravo je to bio poticaj da dokažem kako je sve moguće kada se uloži trud i znanje. Htio sam im usaditi ideju da, ako nešto ne postoji, to ne znači da se ne može napraviti,” kaže Krstić.

Od ideje do stvarnosti, projekt je prošao kroz brojne izazove. Sustav prepoznavanja pogodaka, temeljen na umjetnoj inteligenciji i računalnom uvidu, već je u funkciji i implementiran u nekoliko škola u Nišu, dok je prototip robotske ruke za vraćanje lopti u završnoj fazi razvoja i patentiranja. Krstić ističe kako je ključna misija projekta potaknuti djecu i mlade na bavljenje sportom i smanjiti vrijeme provedeno pred ekranima.

“Testiranje Koška natjeralo me da ponovno uzmem loptu u ruke, i to nakon puno godina. Sada često šutiram na koš, i to je prilika za povezivanje s mojim sinovima, ali i za poticanje njihovih vršnjaka na aktivnost,” dodaje Krstić.

Razvoj ovakvih inovacija nikada nije jednostavan, posebno kada uključuje hardverske uređaje i softverske platforme. Nais Robotics uspio je osigurati sredstva iz različitih izvora, uključujući grant StarTech-a od 25.000 dolara, potporu Grada Niša za inovacijske projekte u iznosu od 9.000 eura te vaučer Fonda za inovacijske djelatnosti vrijedan 10.000 eura.

“Bez tih potpora, kao i podrške obitelji i prijatelja, ne bismo mogli opstati. Razvoj tehnologije je skup, posebno kada imate tri hardverska i dva softverska proizvoda,” objašnjava Krstić.

Koško trenutačno oprema osnovne i srednje škole u Nišu, gdje se putem platforme kosko.rs vodi live rang-lista pogodaka, omogućujući učenicima natjecanje i praćenje vlastitog napretka.

Cilj je širenje u regiji
Dugoročni plan je širenje na regionalno, a zatim i globalno tržište. “Želimo da Koško liga zaživi u školama diljem regije, gdje postoji jaka košarkaška tradicija. Nakon toga planiramo izlazak na svjetsko tržište. Naša vizija je da svaki koš bude opremljen našim uređajem,” kaže Krstić.

Osim Koška, Nais Robotics razvija i druge projekte, poput uređaja za samouslužno rentiranje automobila Rentomat. “Radili smo razvoj uređaja za samouslužno rentiranje automobila, Rentomat koji nam je naručila jedna rent-a-car kompanija.

Sada nam se javljaju mali hoteli koji hoće da taj uređaj prilagodimo kako bi imali samouslužnu recepciju i izbacili noćni rad svojih recepcionera. Ja sam inače osobno najviše ponosan na svoj prvi pronalazak. To je robot pastir koji je kao prototip u ispašu vodio 200 ovaca i – jednu kozu” priča Krstić.

Grad Niš, nekada poznat kao središte elektronike, danas je dom brojnih startupova i tehnoloških tvrtki, mnoge od njih smještene u Naučno-tehnološkom parku Niš, čiji je član i Nais Robotics.

“Osamdesetih godina na ulazu u Niš je stajao natpis “Dobro došli u grad elektronike”, jer je Elektronska industrija pravila televizore, bijelu tehniku, kompjutere… Sada te proizvodnje nema, ali je jako razvijena IT scena.

U Nišu ima dosta startupova i ozbiljnih visokotehnoloških kompanija, a jedan dio njih se nalazi u našem naučno tehnološkom parku. Meni su posebno interesantna pomagala za ljude kao na primjer samofokusirajući naočale startup kompanije Fuller vision.

“Niš ima snažnu IT scenu i inovativne kompanije koje rade na projektima od globalnog značaja. Primjeri poput samofokusirajućih naočala startupa Fuller Vision ili drugih pomagala za ljude dokazuju da tehnologija može biti u službi prirode i čovjeka,” zaključuje Krstić.

Komentirajte prvi

New Report

Close