PD Code
Njega lica

Fileri vs. Skinboosteri – Manje je više, u oba beauty smjera

Trend manje je više ponovno se vraća i u kozmetičke i dermatološke ordinacije. Pojam “skinimalizam” sve je popularniji, a označava pristup njezi kože koji se fokusira na korištenje manjeg broja proizvoda s višestrukim funkcijama. Nakon dugogodišnje vladavine dermalnih filera, koji se koriste za konturiranje lica, sve više je onih koji biraju “manje vidljive” skinboostere – želeći svoju beauty rutinu nastaviti u smjeru odabira koji potiču osnaživanje kože i njezinu “aktivaciju” iznutra. Taj trend izražen je među poslovnim ljudima koji žele zadržati svježinu, bez znakova na licu koji odaju da su na njemu “nešto radili”.

Ivana Vodogažec
11. prosinac 2024. u 22:00
Foto: SHUTTERSTOCK

Dermalni fileri i skinboosteri među najpopularnijim su nekirurškim estetskim tretmanima za svjež i mladolik izgled. Budući da je riječ o injekcijskim metodama koje se doimaju vrlo sličnima, često izazivaju nedoumice što je što. Većina dermalnih filera i skinboostera temelji se na hijaluronskoj kiselini, koja je ključna za jedrinu. Kao prirodna sastavnica vezivnog tkiva, hijaluronska kiselina održava vlažnost kože, a uz to drži na okupu njezine druge “građevne” elemente poput kolagena i elastina.

Povećanjem životne dobi opada razina hijaluronske kiseline u organizmu, zbog čega ten s vremenom gubi svježinu i gipkost, a bore su sve izraženije. No industrija ljepote poručuje da se taj manjak može nadomjestiti laboratorijskom proizvodnjom. Zahvaljujući visokoj tehnologiji “biokompatibilne” hijaluronske inačice sveprisutne su u kozmetologiji, kao i estetskoj medicini, počevši od dermalnih filera i skinboostera. Osnovna je razlika između njih – način djelovanja. Jednostavno rečeno, fileri su punjači koji licu daju volumen i izravnavaju bore. Skinboosteri pak nisu namijenjeni konturiranju lica, nego potiču dubinsku obnovu i poboljšanje kvalitete kože.

Dermalni fileri

Hijaluronski fileri jedan su od najizvođenijih estetskih tretmana današnjice. S razlogom su omiljeni jer čim se hijaluronski gel ubrizga, promjena se događa gotovo trenutačno, naočigled. Fileri ne utječu na mimiku lica, a mogu mu “popraviti” konture tako da izgleda jedrije i skladnije – uključujući podizanje jagodica, naglašavanje usana, oblikovanje linije čeljusti, popunjavanje bora i dubokih ožiljaka… Također se filerima mogu ukloniti podočnjaci te izravnati nos. Osim lica, može se tretirati vrat, dekolte, ruke…

Fileri su punjači koji licu daju volumen i izravnavaju bore. Skinboosteri pak nisu namijenjeni konturiranju lica, nego potiču dubinsku obnovu i poboljšanje kvalitete kože.

Učinak visokokvalitetnog hijaluronskog filera vidljiv je otprilike godinu dana, no trajnost varira od osobe do osobe. Naime, u tijelu je prirodno prisutan enzim hijaluronidaza što razgrađuje hijaluronsku kiselinu, a kod svakoga djeluje drukčijim intenzitetom. Stoga se, primjerice, ista vrsta hijaluronskog filera kod nekih osoba razgradi nakon osam mjeseci, a kod drugih potraje godinu ili čak dvije godine. Spomenuti enzim služi i za ciljano “otapanje” filera – ubrizgavanjem hijaluronidaze oni se po potrebi mogu jednostavno ukloniti.

Ako filere primjenjuje iskusan stručnjak, njima se postižu odlični rezultati i prirodan izgled. No, s druge strane, fileri mogu dovesti do “izobličavanja” ako se koriste neumjereno – a odgovornost je podjednako na pacijentima i liječnicima. Fileri se trebaju koristiti suptilno, tako da osoba izgleda bolje i svježije, ali pritom nije očigledno da je “nešto radila na sebi”.

Odlazak vrhunskom estetskom liječniku smatra se i jamstvom da će se koristiti najbolji fileri, a ne oni sumnjive kvalitete, među kojima ima i opasnih krivotvorina. Renomirani estetičari u pravilu primjenjuju hijaluronske filere vodećih svjetskih brendova (npr. Juvéderm, Restylane, Belotero, Teosyal) čija je učinkovitost i sigurnost potkrijepljena brojnim kliničkim istraživanjima. 

Skinboosteri

U posljednjih nekoliko godina dogodio se velik bum injektivnih tretmana – takozvanih skinboostera – koji revitaliziraju kožu “iznutra prema van”, poboljšavajući samu njezinu strukturu a da pritom (za razliku od filera) ne utječu na volumen lica. Hijaluronski skinboosteri pružaju intenzivnu hidrataciju te potiču prirodnu sposobnost samoobnove kože, uslijed čega se pojačava proizvodnja kolagena i drugih tvari važnih za njezinu čvrstoću i jedrinu. Zahvaljujući dubinskoj regeneraciji smanjuju se bore, a koža je gipkija i blistavija. Takvo poboljšanje kvalitete kože odvija se postupno, tijekom nekoliko tjedana, a cjeloviti rezultati pokazuju se unutar tri mjeseca.

Najpoznatiji hijaluronski skinboosteri su Juvéderm Volite (samo jednim tretmanom postiže se rezultat koji traje devet mjeseci) i Restylane Vital (u početku se primjenjuje u tri tretmana s razmacima od mjesec dana, a potom se rezultati održavaju svakih šest mjeseci).

Poseban hijaluronski tretman je Profhilo, za koji kažu da nije ni skinbooster ni filer, nego jedinstven biomodulator koji dubinski hidrira i “preoblikuje” kožu potičući stanice da proizvode kolagen i elastin. Pritom ne povećava volumen i ne mijenja konture lica. Profhilo ne djeluje trenutačno jer se hijaluronska kiselina postupno otpušta, ali već u prvom tjednu nakon tretmana vidljivi su učinci hidracije, dok se značajnije smanjenje bora uz blistav i zategnut izgled kože može primijetiti mjesec dana nakon tretmana. Rezultati traju otprilike godinu dana.

Hvaljeni su i “hibridni” skinboosteri – HarmonyCa i Sunekos – u kojima hijaluronska kiselina dolazi u kombinaciji s drugim moćnim sastojkom. Budući da snažno potiču nastanak novoga kolagena, ti se preparati nazivaju i kolagenskim biostimulatorima. HarmonyCa je spoj hijaluronske kiseline koja trenutačno daje volumen koži i kalcijeva hidroksiapatita koji dugoročno potiče stvaranje kolagena, uslijed čega koža postaje sve zategnutija i sjajnija.

Rezultati su postojani otprilike godinu dana ili čak i dulje. Sunekos osim hijaluronske kiseline sadrži i aminokiseline što uvelike pospješuju prirodnu obnovu kolagena i elastina te poboljšavaju kvalitetu kože. Provode se tri tretmana Sunekosom u razmacima od 7 do 10 dana, a rezultati u prosjeku traju od osam mjeseci do godinu dana.

Među skinboosterima, odnosno biostimulatorima, ima i onih koji nisu na bazi hijalurona. Tu se ističe Sculptra što sadrži poli-L-laktičnu kiselinu (dobiva se fermentacijom prirodnih šećera) koja snažno potiče nastanak novoga kolagena, zbog čega se ovaj preparat naziva i kolagenskim biostimulatorom. U prosjeku su potrebna tri tretmana, a provode se u razmacima od najmanje tri do četiri tjedna. Koža postupno biva sve zategnutija i mladolikija, a rezultati mogu potrajati čak dvije godine.

Savjeti

  • Pri odabiru filera i skinboostera treba se savjetovati s iskusnim estetskim liječnikom koji će preporučiti najprikladnije tretmane ovisno o dobi, fizionomiji lica, stanju kože i željenim učincima.
  • Injektivni estetski tretmani traju otprilike od desetak minuta do pola sata, ovisno o području koje se tretira. Bol i nelagoda jednostavno se mogu ublažiti lokalnom anestezijom u obliku kreme. Neki fileri i skinboosteri već sadrže anestetik.
  • Načelno, odmah nakon tretmana može se nastaviti s uobičajenim aktivnostima.
  • Moguće nuspojave nakon injektivnih estetskih tretmana su osjetljivost, crvenilo, svrbež, oticanje i modrice, što najčešće prolazi već za nekoliko dana.
  • Fileri i skinboosteri mogu se međusobno kombinirati i nadopunjavati za još sveobuhvatnije i trajnije rezultate. Također se mogu vrlo učinkovito kombinirati s drugim vrstama tretmana, uključujući radiofrekvenciju, ultrazvuk i laser. Primjenom filera i skinboostera ne prestaje potreba za svakodnevnom kozmetičkom njegom – štoviše, njihovim međudjelovanjem koža će biti još vitalnija.

New Report

Close