Milijarder Elon Musk, poznat po svom natjecateljskom duhu, ali i po broju poslovnih suparnika, novu bi ulogu suvoditelja Odjela za učinkovitost vlade (Department of Government Efficiency) koju mu je dodijelio američki predsjednik Donald Trump, a koji bi vodio s bivšim republikanskim predsjedničkim kandidatom Vivekom Ramaswamyjem mogao iskoristiti kako bi se sukobio s rivalima u biznisu i učvrstio vlastitu tržišnu poziciju.
Novu funkciju Trump mu je povjerio s ciljem da smanji birokratski aparat i rasipanje novca te time poveća učinkovitost funkcioniranja američke vlade.
To bi moglo uključivati pokretanje ili obustavljanje vladinih istraga, stvaranje ili slabljenje propisa koji bi pogodovali Muskovom poslovanju odnosno dodjeljivanje državnih ugovora Muskovim tvrtkama.
“Savezna vlada raspolaže nizom alata, a pitanje je hoće li njihova primjena biti vođena objektivnim kriterijima, kroz propise, zakone i uobičajeni postupak vladine intervencije u gospodarstvo, ili će pak ovisiti o Trumpovim i Muskovim impulsima”, izjavio je za CNN stručnjak za pravo i tehnologiju koji je želio ostati anoniman kako bi izbjegao Muskovu reakciju. Scenarij u kojem bi Muskov apel Ministarstvu pravosuđa bio jedini element dovoljan da se protiv nekog pokrene istražni postupak, mnogima bi zadao glavobolje, dodao je.
Jeff Bezos
Osim što se natječu za titulu “najbogatije osobe na svijetu”, Jeff Bezos i Musk rivali su i u svemirskoj industriji.
Muskov SpaceX se kao i Bezosov Blue Origin natječu za vladine ugovore, no otkad je Musk čvrsto povezan s Trumpovom administracijom, neki se pitaju hoće li iskoristiti svoj utjecaj kako bi dodatno učvrstio već dominantnu poziciju SpaceX-a kao vladinog izvođača.
Pritom nije riječ samo o vladinim ugovorima s NASA-om za raketne misije i putovanja do Međunarodne svemirske postaje, već i o Amazonovom projektu Kuiper koji se također natječe sa SpaceX-ovim Starlinkom u industriji satelitskih sustava u niskoj orbiti.
Ti sustavi zahtijevaju mnogo regulatornih i lansirnih odobrenja, a Amazon planira lansirati oko 3200 satelita u nisku Zemljinu orbitu.
Muskova podrška komercijalizaciji svemirske industrije kao i borba protiv propisa koji taj proces usporavaju, mogao bi pomoći i njegovim konkurentima, a ne samo njemu, smatra Jim Cantrell, bivši rukovoditelj u SpaceX-u, a sada šef Phantom Space Corporationa.
“Rastuća plima podiže sve brodove”, rekao je Cantrell, no dodao da bi intervencije u konačnici ipak najviše pogodovale najboljima u industriji, u ovom slučaju Muskovim tvrtkama.
Mislim da bi Blue Origin trebao biti zabrinut zbog vlastitih rezultata“, rekao je Cantrell, ne bojeći se pritom da će Musk iskoristiti utjecaj u Trumpovoj administraciji protiv Bezosove firme.
No, Blue Origin, možda ima ipak ima razloga za brigu jer je Trump nedavno imenovao Jareda Isaacmana, bliskog suradnika Muska, za administratora NASA-e.
Bezos je rekao da se ne brine zbog Muska u Washingtonu.
“Uzimam zdravo za gotovo ono što je rečeno, a to je da on neće koristiti svoju političku moć u korist svojih tvrtki ili na štetu svojih konkurenata. Možda griješim, no mislim da bi to moglo biti istinito”, rekao je Bezos.
Sam Altman
Muskovo otvoreno kritiziranje Altmanova OpenAI-a, koji je suosnovao 2015. godine, traje već neko vrijeme.
U veljači je Musk tužio tvrtku, optužujući proizvođača ChatGPT-a da je odustao od svoje izvorne neprofitne misije, a pritom je dio svoje najnaprednije AI tehnologije rezervirao za privatne kupce. Musk se zalaže za “open-source” sustave umjetne inteligencije i javno je objavio kod iza vlastitog chatbota Grok, koji je razvio njegov startup, xAI.
U prvotnoj tužbi, Musk je tražio suđenje pred porotom i povrat svih prihoda koje su izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman i suosnivač Greg Brockman primili od tvrtke.
OpenAI optužbe je nazvao “nesuvislima” i “besmislenima”, a Musk je povukao tužbu nakon što je OpenAI objavio nekoliko njegovih e-mailova iz ranih dana tvrtke, koji su pokazivali da je Musk priznao potrebu za velikim prihodima kako bi financirao računalne resurse nužne za podršku AI ambicija tvrtke. To je bilo u suprotnosti s njegovim tvrdnjama u tužbi da OpenAI neosnovano teži profitu.
No, Musk je ponovno pokrenuo pravnu bitku u kolovozu i podnio novu tužbu protiv OpenAI-a i Altmana, sa sličnim optužbama da start-up potkopava svoju neprofitnu misiju surađujući s Microsoftom i komercijalizirajući određene proizvode.
Podsjetimo, OpenAI krenuo je kao neprofitni istraživački laboratorij s profitnim krakom, no sada razmatra restrukturiranje u tradicionalnu profitnu tvrtku koja bi mogla donijeti veće povrate za investitore, što je plan Musk također izrazio kritike. Nedavni podnesak u njegovoj tužbi traži da sud privremeno blokira sposobnost OpenAI-a da izvrši ovu tranziciju.
Bez obzira na ishod slučaja, Musk bi mogao iskoristiti svoje veze s Trumpom, kao i prijateljstvo s Davidom Sacksom, kako bi naštetio OpenAI-u. Sacks i Musk obojica su sudjelovali u osnivanju PayPala.
Musk bi, na primjer, mogao pokušati pritisnuti vladu da surađuje s “open-source” AI tvrtkama poput njegove, dodjeljujući im unosne ugovore, dok bi konkurente poput OpenAI-a i Microsofta mogao marginalizirati, rekao je Gil Luria, šef tehnološkog istraživanja u investicijskoj grupi D.A. Davidson.
Takav potez mogao pogodovati i Meti, koja je otvorila svoj Llama model i čiji CEO, Zuckerberg, nastoji poboljšati odnose s Trumpom te je izjavio da želi igrati “aktivnu ulogu” u raspravama o tehnološkoj politici s budućim predsjednikom.
Međutim, Altman je u srijedu izjavio da ga ne brine da će Muskove političke aktivnosti mogle ugroziti njegovu tvrtku.
“Čvrsto vjerujem da će Elon donijeti ispravnu odluku, bilo bi duboko neamerički koristiti političku moć, u mjeri u kojoj je Elon ima, kako bi naštetio svojim konkurentima i unaprijedio svoje vlastite tvrtke”, rekao je Altman.
U odgovoru na društvenoj mreži X uz Altmanov komentar, kao i na sličnu izjavu Bezosa, Musk je odgovorio: “U pravu su”.
Mark Zuckerberg
Neuspješno SpaceX-ovo lansiranje jednom je uništio Facebookov satelit AMOS-6, koji je tvrtka planirala koristiti za prijenos interneta milijunima ljudi u udaljenim dijelovima svijeta.
Nije jasno je li to pokrenulo dugotrajni sukob između Muska i Zuckerberga, koji je s vremenom prerastao u redovite uvrede i napade na društvenim mrežama. No, jednom su ozbiljno razmatrali stvarnu borbu.
Razgovori o borbi utihnuli su u kolovozu. Naime, Zuckerberg se s Trumpom tada susreo u Mar-a-Lagu s otvorenom željom o aktivnoj uključenosti u oblikovanje tehnološke politike u predsjednikovoj administraciji, no izrazio je skepticizam prema Musku.
Govoreći u BBC-ovom podcastu, potpredsjednik za globalne odnose i komunikacije u Meti, Nick Clegg, rekao je da Musk trenutno ima prevelik utjecaj u formiranju nove američke administracije.
Meta se već suočava s antimonopolskim suđenjem, a tvrtka bi mogla doživjeti i povećan pritisak FCC-a.
Brendan Carr, Trumpov kandidat za predsjedatelja FCC-a, koji često komunicira s Muskom na X-u i otvoreno se protivi cenzuri na društvenim mrežama, izrazio je želju da “razbije kartel cenzure” društvenih mreža. Izravno je optužio Zuckerberga i druge vodeće tehnološke čelnike za “neprikladno ponašanje”.
Tesla i konkurenti
Dionice Tesle porasle su nakon Trumpove pobjede te i dalje rastu. Iako je Tesla već dominantna na tržištu električnih vozila, može očekivati još veće koristi s Muskovim izravnim utjecajem na vladu.
Na primjer, vladine istrage u vezi sa sigurnošću Teslinog sustava autonomne vožnje mogle bi jednostavno nestati, rekla je Missy Cummings, bivša viša savjetnica za sigurnost u Nacionalnoj upravi za sigurnost u prometu na autocestama (NHTSA).
Tu je i podrška za konkurente Tesle. Prošlog tjedna, Ramaswamy je oštro kritizirao uvjetovani zajam u iznosu od 6,6 milijardi dolara koji je Ministarstvo energetike odobrilo za Rivian, startup za električna vozila. Taj bi zajam pomogao u financiranju nove tvornice u Georgiji. Još 2010. godine, Tesla je od Ministarstva energetike dobila sličan zajam od 465 milijuna dolara koji je bio ključan za njezin opstanak i uspjeh.
No, Ramaswamy je rekao da je taj zajam i drugi slični „visoko na popisu stavki“ koje će Odjel za učinkovitost vlade nastojati poništiti.
Trump je rekao da će novi odjel ostvariti dugo željene republikanske ciljeve i “pomoći pružanjem savjeta i smjernica izvan vlade”, što znači da će uloge Muska i Ramaswamyja biti neformalne, ne zahtijevajući odobrenje Senata, čime će Musk moći i dalje ostati na čelu tvrtki poput Tesle, društvene mreže X te svemirske tvrtke SpaceX.
Novi odjel surađivat će s Bijelom kućom kao i s Uredom za upravljanje i proračun kako bi “pokrenuo široku strukturnu reformu i stvorio poduzetnički pristup vladi kakav dosad nismo vidjeli“, rekao je Trump.
Sve te promjene trebale bi biti provedene do 4. srpnja 2026. kada se obilježava 250. godišnjica potpisivanja Deklaracije neovisnosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu