Poljoprivreda danas treba stručnjake i znanje više nego ikada

Autor: Josipa Ban , 06. prosinac 2024. u 15:45
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL

U poljoprivredi treba mijenjati tradicionalne metode proizvodnje te se sve više okretati digitalizaciji. Na to nas prisiljavaju negativni trendovi koje donose klimatske promjene ali i demografski problemi, poručeno je s konferencije Digitalna poljoprivreda i klimatske promjene koja se održava u sklopu sajmova CroAgro i Sajmova hrane i zdravog življenja na Zagrebačkom velesajmu.

“Poljoprivreda danas treba stručnjake i znanje više nego ikada jer se susreće s brojnim izazovima, a najveći su klimatske promjene koje utječu i na biljke i na životinje. One pogoduju raznim bolestima s kojima se, zbog raznih ograničenja korištenja zaštitnih sredstva, sve teže boriti. Najjači input stoga u ovoj borbi ostaje znanje. Također, veliki problem stvara demografija, odnosno nedostatak radne snage, od visokokvalificiranih stručnjaka do radnika u polju. Ovaj problem riješiti može upravo digitalizacija, automatizacija te roboti”, rekao je Aleksandar Mešić, dekan Agronomskog fakulteta u Zagrebu, dodajući da je vrijeme kumica s Dolca iza nas.

Konerencija Digitalna poljoprivreda i klimatske promjene stoga je, kaže, iznimno važna jer omogućuje razmjenu ideja.

Renata Suša, direktorica Zagrebačko velesajma, naglasila je da se CroAgro etablirao u središnju platformu u poljoprivrednom sektoru. “U vrijeme kada tehnologija mijenja apsolutno sve, pa tako i poljoprivredu, ovakve konferencije postaju ključne za razmjenu ideja”, ističe Suša dodajući da digitalna rješenja otvaraju nove i daleko veće mogućnosti u poljoprivredi, od precizne obrade tla, veće produktivnosti… CroAgro, sajam koji je otvoren do nedjelje, prilika je proizvođačima, ali i svim građanima, da se upoznaju s najnovijim trendovima i rješenjima u poljoprivredi.

“Poljoprivreda se nalazi pred izazovom, no ovogodišnji CroAgro otvara teme kako se suočiti i prevladati te izazove”, ističe Tugomir Majdak, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Poručuje i da je cilj ministarstva ogroman novac iz europskih fondova koji imamo na raspolaganju pametnije uložiti u proizvodnju.

Novca će biti i za digitalizaciju poljoprivrede ali i prilagodbu klimatskim promjenama. No tehnologiju domaći proizvođači hrane tek moraju naučiti koristiti, otkrila je rasprava na konferenciji.

U tome važnu ulogu ima upravo Poslovni dnevnik koji projektom Digitalno selo – Strizivojna koji je pokrenut lani želi približiti digitalne alate i tehnologiju poljoprivrednicima. Projekt je na konferenciji na Velesajmu i predstavljen.

Komentirajte prvi

New Report

Close