Europa je u ključnom razdoblju tranzicije prema održivom energetskom sustavu s ambiciozno postavljenim ciljevima povećanja udjela obnovljivih izvora energije i smanjenja emisija stakleničkih plinova. Mjerama na EU i nacionalnim razinama uspješno se suprotstavilo poremećajima na energetskim tržištima te su cijene na tržištima električne energije i plina drastično pale u odnosu na ekstremne u 2022.
Znatan napredak EU u energetici upravo je ostvaren u području energije iz obnovljivih izvora – energija iz vjetra postala je drugi najveći izvor električne energije u EU-u, odmah iza nuklearne energije i ispred plina. U 2023. oboren je rekord s 56 GW novih sunčanih elektrana, a značajan rast instaliranih kapaciteta sunčanih elektrana nastavljen je i u 2024. Taj trend prati i Hrvatska.
Hrvatska aktivno prati europske energetske ciljeve kroz integrirani Nacionalni energetski i klimatski plan (NECP). Plan će prema najnovijem ažuriranju uključivati povećanje udjela obnovljivih izvora energije u bruto potrošnji električne energije na 76,7% do 2030. Hrvatska je u 2022. već dosegla udio od oko 55,5%, što nas prema Eurostatovim podacima svrstava na 5. mjesto u EU.
HROTE je aktivno i značajno uključen u postizanje tih ciljeva kroz svoje programe, projekte i natječaje kojima se transparentan i efikasan način omogućuje realizacija projekata za proizvodnju električne energije iz OIE. Ulaganja u energetiku imaju višestruki efekt na gospodarstvo.
Uz povećanje energetske neovisnosti, doprinosimo i diversifikaciji energetskih izvora, što smanjuje osjetljivost na vanjske šokove. Svaka nova investicija doprinosi stvaranju dodatnih lanaca vrijednosti, podržava lokalne zajednice i generira nove prilike, osobito za mala i srednja poduzeća. Hrvatska se zahvaljujući svojoj geografskoj poziciji i prirodnim resursima može pozicionirati kao regionalni lider u proizvodnji čiste energije.
Ključ je u kontinuiranoj suradnji, inovacijama i odgovornom planiranju, a HROTE će i dalje biti predan promicanju energetske održivosti. Svatko – pojedinac, kompanija ili institucija – ima ulogu u ovoj promjeni.