Lan, predsjednica tvrtke za razvoj nekretnina Van Thinh Phat Holdings Group, osuđena je na smrt u travnju zbog uloge u dosad najvećem slučaju financijske prijevare u Vijetnamu.
Visoki narodni sud u Ho-Ši-Minu utvrdio je da nema osnove za smanjenje njezine smrtne kazne, izvijestile su internetske novine VnExpress.
Ako Lan uspije vratiti tri četvrtine pronevjerenog novca dok čeka izvršenje smrtne kazne, moguće je da bi kazna mogla biti preinačena u doživotni zatvor, stoji u izvješću.
Ona je jedan od najpoznatijih osuđenika zatvorenih u dugotrajnoj borbi protiv korupcije u komunističkoj zemlji.
“Posljedice koje je Lan izazvala su bez presedana u povijesti sudskih sporova, a količina pronevjerenog novca je bez presedana – velika i nepovratna”, istaknulo je tužiteljstvo na žalbenoj raspravi, prema medijima.
“Postupci optuženice utjecali su na mnoge aspekte društva, financijsko tržište, gospodarstvo”, navodi se.
Državni mediji prenijeli su da je njezin odvjetnik rekao da je imala mnoge olakotne okolnosti, uključujući “priznanje krivnje, pokazivanje kajanja i vraćanje dijela iznosa pronevjerenog novca”, ali tužitelji su rekli da to nije dovoljno.
Lan ima pravo tražiti reviziju presude.
Njezino uhićenje 2022. izazvalo je navalu na jednu od najvećih privatnih banaka u zemlji po depozitima, Saigon Joint Stock Commercial Bank (SCB), koja je bila u središtu prijevare i pod kontrolom koju je Lan ostvarivala preko posrednika.
Vijetnamska središnja banka do travnja je upumpala 24 milijarde dolara u “posebnim zajmovima” u spašavanje SCB-a.
Osim smrtne kazne, Lan je osuđena i na doživotni zatvor na odvojenom suđenju u listopadu nakon što je proglašena krivom za stjecanje imovine prijevarom, pranje novca i ilegalni prekogranični prijenos novca.
Kako piše BBC, u travnju je sud prvostupanjskog suda utvrdio da je Truong My Lan tajno kontrolirala Saigon Commercial Banku, petu najveću banku u zemlji, te podizala zajmove i gotovinu više od deset godina preko mreže tvrtki-lica, čime je ukupno otuđeno 44 milijarde dolara (34,5 milijardi funti).
Tužitelji tvrde da je 27 milijardi dolara bilo nezakonito prisvojeno, dok je 12 milijardi dolara ocijenjeno kao pronevjera, najteži financijski zločin zbog kojeg je osuđena na smrt.
To je bila rijetka i šokantna presuda – ona je jedna od vrlo malo žena u Vijetnamu koje su osuđene na smrt zbog takve vrste kriminala.
Tijekom suđenja Truong My Lan bila je ponekad prkosna, ali to se promijenilo. Na ročištima povodom njezine žalbe na kaznu pokazivala je više kajanja. Izjavila je da je sram bila zbog toga što je predstavljala teret za državu, te da joj je jedina misao vratiti ono što je uzela.
Lan je rođena u kinesko-vijetnamskoj obitelji u Ho Chi Minhovom gradu, Truong My Lan započela je kao prodavačica na tržnici, prodajući kozmetiku sa svojom majkom. Počela je kupovati zemljišta i nekretnine nakon što je Komunistička partija 1986. godine uvela ekonomske reforme. Do 1990-ih posjedovala je veliki portfelj hotela i restorana.
Kada je osuđena i kažnjena u travnju, bila je predsjednica istaknute tvrtke za nekretnine, Van Thinh Phat Group. To je bio dramatičan trenutak u kampanji protiv korupcije “Goruće peći”, koju je vodio tadašnji generalni sekretar Komunističke partije, Nguyen Phu Trong.
Svi preostali optuženici, njih 85, bili su osuđeni. Četvoro je dobilo doživotne kazne zatvora, dok su ostali – uključujući Truong My Laninog muža i nećakinju – dobili kazne zatvora u rasponu od 20 godina do tri godine uvjetno.
Tužitelji su tvrdili da su njezini zločini “ogromni i bez presedana”.
Truong My Lanini odvjetnici rekli su da radi što brže može kako bi prikupila potrebnih 9 milijardi dolara. Međutim, prodaja njezinih imovine pokazala se težom nego što se očekivalo.
Neki od tih objekata su luksuzne nekretnine u Ho Chi Minu i one bi, teoretski, mogle biti brzo prodane. Ostatak imovine je u dionicama ili udjelima u drugim tvrtkama ili nekretninskim projektima.
Prema informacijama koje je dobio BBC, tajkunica pokušava posuditi i novac od prijatelja kako bi uspjela prikupiti dovoljnu količinu novca za izbjegavanje smrtne kazne.
Vijetnam tretira smrtnu kaznu kao državnu tajnu. Vlada ne objavljuje broj osoba koje su osuđene na smrt. No, organizacije koje se bave zaštitom ludskih prava tvrde da ih je više od 1000 te da je Vijetnam među ržavama u kojima se izvrši najviše smrtnih kazni na svijetu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu