Sjevernomakedonska državna elektroprivreda Elektrani na Severna Makedonija (ESM) objavila je poziv za izvođača radova. Odabrana tvrtka izgradila bi dvije solarne elektrane, snage 10 MW i 20 MW, na dva područja s rudnicima ugljena i termoelektranama.
Nastavljajući napore koji su joj donijeli titulu najuspješnije zemlje zapadnog Balkana u zamjeni energije iz ugljena fotonaponskim, Sjeverna Makedonija unapređuje fotonaponski portfelj.
Dvostupanjski natječaj
Elektroprivreda ESM koja je pod kontrolom vlade uskoro će ojačati svoj portfelj s još dvije jedinice. Do 17. siječnja otvoren je poziv za izvođača radova na objektima u oba ugljena kompleksa u zemlji – REK Oslomej i REK Bitola, piše Balkan Green Energy News.
Tvrtke zainteresirane za projekt moraju se registrirati i prijaviti na Portal e-nabave EBRD-a za klijente (ECEPP) kako bi pristupile dokumentaciji. Riječ je o dvostupanjskom natječaju. Tri solarne elektrane već rade u sklopu ugljenog kompleksa REK Oslomej.
Za taj je pothvat prije više od tri godine Europska banka za obnovu i razvoj odobrila kredit do 25 milijuna eura. Podaci zajmodavca pokazuju da ESM otplaćuje dug za projekt od 30 MW. “U Sjevernoj Makedoniji energetski sektor je dugo bio zanemaren, a za ovu vladu energetika će imati posebno mjesto i radit će se temeljito na energetskoj neovisnosti zemlje. Osim izgradnje novih proizvodnih energetskih objekata, planiramo dovršiti proces energetskog povezivanja sa susjedima, rekla je Sanja Božinovska, ministrica energetike, rudarstva i mineralnih sirovina Sjeverne Makedonije u razgovoru za energetskiportal.ba.
Izvođač bi bio odgovoran za projektiranje, nabavu, izgradnju i priključak na mrežu. Investicija se sastoji od Oslomeja 2 (od 10 MW, koji je već u izgradnji, i fotonaponskog postrojenja Bitola, od 20 MW priključnog kapaciteta.
Pioniri solara u rudniku ugljena
Sjeverna Makedonija prva je u regiji pustila u rad solarnu elektranu u bivšem rudniku ugljena 2022. U Srbiji je u izgradnji jedna, dok se Bosna i Hercegovina i Kosovo* pripremaju za izgradnju takvih PV jedinica.
U međuvremenu su privatni partneri dovršili dva velika objekta na području REK Oslomej. U planu je još projekata i za REK Bitola.
Najnoviji podaci pokazuju da se zemlja približava 800 MW solarne energije. Zapadni Balkan sveukupno se ubrzava u širenju kapaciteta obnovljivih izvora energije, ali Sjeverna Makedonija sada vjerojatno ima gotovo jednako solarnih kapaciteta kao i ostatak regije zajedno.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu