Problema s kartičnim i mobilnim plaćanjem imalo je unazad šest mjeseci 22 posto ispitanika i 68 posto njih sada sa sobom nosi gotovinu, utvrdila je savjetodavna tvrtka KPMG UK.
Više od polovine ispitanika, njih 53 posto, koristi gotovinu barem jednom tjedno. Prije godinu dana njihov udio iznosio je nešto više od 47 posto.
Gotovinu barem jednom tjedno koristi nešto više od polovine ispitanika u dobi od 18 do 24 godine i 58 posto starijih od 55 godina.
Nešto manje od polovine ispitanika, njih 44 posto, navelo je da je zadnju transakciju platilo debitnom karticom, otprilike četvrtina platila je kreditnom karticom, a 20 posto podmirila je račun gotovinom.
Tek svaki jedanaesti ispitanik ili njih devet posto rekao je da je za fizičko plaćanje koristio digitalni novčanik, prema istraživanju koje je u listopadu proveo OnePoll, obuhvativši 2.000 ispitanika širom Ujedinjenog Kraljevstva.
Odvojeno istraživanje među stručnjacima za plaćanje u financijskim tvrtkama i trgovcima pokazalo da je u prošloj godini nešto više od dvije trećine tvrtki odlučilo poboljšati sustav plaćanja ili je već uvelo odgovarajuće promjene, naveli su u KPMG UK-u.
„Crni petak posebno je ključno razdoblje kada je riječ o praktičnosti, stabilnosti i sigurnosti plaćanja i podsjetnik koliko je vitalna otpornost platne infrastrukture u Ujedinjenom Kraljevstvu za potrošače, tvrtke i gospodarstvo“, rekao je voditelj plaćanja KPMG UK Peter Harmston.
„Izoštrena svijest javnosti o značajnim događajima koji remete plaćanje i kontinuirani strah od prijevara potvrđuju preferencije potrošača u izboru načina plaćanja i neki u teškim vremenima ponovo traže utočište u gotovini”, objašnjava Harmston.
“Budući da više od polovine mladih odraslih osoba koristi gotovinu barem jednom tjedno, jasno je da gotovinu treba zaštititi i ponuditi paralelno s drugim metodama plaćanja”, zaključuje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu