Domaća ekonomija raste po najvišim stopama u EU, ali taj rast bi mogao biti još brži, a Hrvatska biti država blagostanja, uklone li se prepreke koje ga usporavaju. Moglo se to čuti na ovogodišnjem Danu poduzetnika, u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u Zagrebu koji je okupio oko 500 poduzetnika na kojem je predstavljena HUP-ova inicijativa o ravnopravnosti na rukovodećim pozicijama, kao i Bijela knjiga, o kojoj je raspravljalo na panelu.
Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, naglasila je kako je dvorana prepuna ljudi koji znaju kako uspjeti, pretvoriti ideju u ekonomski pothvat, kad treba riskirati i kad je vrijeme za hrabre poteze. “Zato s uvjerenjem kažem da je poduzetništvo temelj svakog uspješnog društva i gospodarstva. Mi smo oni koji moraju anticipirati trendove, implementirati nove načine i osjetiti pravi trenutak. Naša poduzetnička zajednica uvijek je bila pokretač promjena. U vremenu kada svijet brzo evoluira, mi smo tu da preuzmemo odgovornost, da inoviramo i da stvaramo bolje društvo za sve nas. Svaki od vas predstavlja snagu i potencijal koji naša zemlja treba kako bi se suočila s globalnim”, izjavila je Weber.
‘Isporučujemo mlade’
Naglasila je kako je domaćim poduzetnicima potrebna jednostavnija i efikasnija administracija, snažnije poticanje inovacija i ulaganja u istraživanje i razvoj, porezna reforma za stimulaciju rasta, kao i jačanje infrastrukture i digitalne povezanosti. “Pred nama je, uvjereni smo, godina koja može i mora biti prekretnica i prvi korak prema Hrvatskoj blagostanja”, rekla je. Direktorica Udruge poslodavaca tvrdi da se privatni sektor već godinama snažnim rastom plaća bori za zadržavanje radnika na domaćem tržištu rada, no ta borba nije uvijek laka, posebice nakon odluke ukidanja olakšica za mlade zaposlenike.
“Ovako ih isporučujemo zemljama koje upravo porezne olakšice koriste da bi privukle talente iz zemlja poput Hrvatske. Naše mlade, koje smo mi obrazovali i koji nam trebaju na našem tržištu rada. O tome zaista valja još jednom promisliti. Potpuno je nelogično davati porezne olakšice povratnicima, za koje sigurno želimo da se vrate, a ukidati ih mladima koji su tu i koje želimo zadržati”, smatra Weber.
Mihael Furjan, čelnik Plive i predsjednik HUP-a, napomenuo je kako se dogodio veliki rast broja zaposlenih za čak 150.000, a trebalo bih ih zaposliti još toliko. Zato je naglasio da treba nastaviti s poreznim rasterećenjem gospodarstva.
Prilikom predstavljanja Bijele knjige, glavni ekonomist HUP-a Hrvoje Stojić upozorio je kako ‘medeni mjesec’ nakon ulaska u euro područje neće trajati zauvijek, a priljev EU sredstava značajno će usporiti nakon 2027. godine. Kroz HUP Kompas predstavljeni su alati za poboljšanje uvjeta poslovanja i mjere za jačanje konkurentnosti domaće ekonomije. Prvenstveno, Hrvatskoj su nužni kvalitetni zaposlenici. Stojić upozorava na domaći sustav obrazovanja i hrvatske, ispodprosječne, PISA rezultate. Uz to, potrebno je i ciljano privlačenje investicija u djelatnosti koje stvaraju dodanu vrijednost. HUP se zalaže za smanjenje poreznog klina na razinu top 5 najkonkurentnijih članica Unije. Među izazovima koje imamo je i pravosudni sustav s dugotrajnim procesima, velikim brojem neriješenih predmeta i slabom percepcijom neovisnosti sudova.
Propušteni ženski kapital
S brojnim potezima Vlade koje su utjecale na domaće gospodarstvenike pohvalio se premijer Andrej Plenković. “Tijekom posljednjih godina, unatoč globalnim krizama, ostvarili smo dobre rezultate. Proveli smo u zadnjih 8 godina preko 400 mjera za rasterećenje te ćemo nastaviti suradnju s HUP-om po pitanju potreba na tržištu rada i u obrazovanju”, rekao je Plenković.
O Inicijativi za ravnopravnost govorila je Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke. Žene čine više od polovine stanovništva, u svim dobnim skupinama čine veći dio visokoobrazovanih, međutim u tvrtkama koje kotiraju na burzi, žene čine 18 posto u članstvu uprava, a svega devet posto njih su predsjednice Uprava. HUP je od Fine zatražio i provjeru stanja u čitavom gospodarstvu, i među ovlaštenim osobama svih trgovačkih društava u Hrvatskoj 23 posto su žene.
“Hrvatska je zemlja koja se bori s nedostatkom radne snage na svim razinama, šteta je onda propustiti sav taj ženski kapital. Već smo imali žene na brojnim čelnim mjestima, imali smo i premijerku i predsjednicu”, istaknula je Dalić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu