Zbog niza izbora koji su se diljem Europe i svijeta smjestili u ovogodišnji kalendar, 2024. nije samo kod nas dobila atribut superizborne godine. Ta činjenica (i) za financijska je tržišta itekako važna varijabla, a posljednjih tjedana u tom pogledu, razumljivo, najviše odjekuju najave budućih politika SAD-a i s njima povezani kadrovski odabiri izabranog predsjednika Donalda Trumpa. Prve reakcije na njegovu izbornu pobjedu reflektirale su se, uz ostalo, na rast američkih dioničkih tržišta i pad europskih. U tom smislu i domaći burzovni igrači pomno prate rezultate izbora i u drugim zemljama. Do nedavno među njima baš i nije bila, primjerice, Rumunjska, koja je upravo ovih dana u znaku izbora: jučer je održan prvi krug predsjedničkih izbora, a početkom prosinca slijede i parlamentarni.
Ovaj put to zanima i nemali broj domaćih investitora jer se rumunjsko tržište u međuvremenu prometnulo u najbrže rastuće u regiji Srednje i istočne Europe pa se unatrag dvije godine dio ovdašnjih burzovnih ulagača počeo više okretati i ulaganjima u rumunjske dionice. To im je od svibnja prošle godine omogućeno i putem ulaganja u ETF koji prati tamošnje burzovne perjanice, sastavnice indeksa BET-TR, a ove godine Interkapital je pokrenuo i otvoreni investicijski fond (UCITS) putem kojega se može ostvariti izloženost rumunjskim obveznicama.
Solidni povrati
Ta ulaganja dosad su donijela solidne povrate. Jer, primjerice, indeks Bukureštanske burze BET lani je na vrijednosti dobio čak 32 posto, a s krajem listopada ove godine bio je u odnosu na početak godine u “plusu” za gotovo 20 posto.
Prvi krug predsjedničkih izbora u toj državi završio je neočekivano gledaju li se ankete koje su mu prethodile, a na početku ovotjednog trgovanja tržište dionica reagiralo je na njegove rezultate padom cijena 20-ak najvažnijih dionica burze u Bukureštu. Burzovni indeks oslabio je za oko 1,5 posto, s tim da je trgovanje ipak zaključeno s dnevnim padom manjim od jedan posto. Tržište je iznenadio ishod jučerašnjeg glasanja u kojemu je na prvo mjesto, s gotovo 23 posto glasova, nakon prvog kruga zasjeo kandidat desnice Călin Georgescu. Iza sebe je ostavio kandidate aktualne koalicije centra. Prema nepotpunim rezultatima, on će za dva tjedna u drugom krugu odmjeriti snage s reformističkom kandidatkinjom Elenom Lasconi, koja je u blagoj prednosti pred aktualnim premijerom Marcelom Ciolacuom koji je uoči izbora slovio za predsjedničkog favorita. Kako prenose mediji, Georgescu je kao nestranački kandidat kampanju uglavnom vodio na TikToku, igrajući na kartu jačanja suvereniteta Rumunjske i kritika izvršne vlasti zbog rasta troškova života te podložnosti Europskoj uniji i NATO-u, uključujući i pitanje podrške Ukrajini.
Dobri fundamenti
Budući da i u Rumunjskoj predsjednik države ima prilično ograničene ovlasti, prve reakcije tržišta vjerojatno više odražavaju određene bojazni oko raspoloženja birača u kontekstu ishoda skorih parlamentarnih izbora. Ipak, u investicijskoj zajednici smatra se da rumunjsko tržište ima dosta dobre “fundamente” u smislu makroekonomske slike. Pritom se kao glavni izazov obično podcrtava razmjerno visok deficit i aktivnosti kojima bi se on postupno smanjivao u narednih nekoliko godina. Tome bi trebali pripomoći izdašni priljevi novca iz EU fondova koji poticajno djeluju na dinamiku investicija, a neki analitičari u prilog i dalje obećavajućim izgledima Rumunjske naglašavaju i jake adute u sferi energetike.
Uslijed korekcije cijena vodećih dionica na Bukureštanskoj burzi jučer je na Zagrebačkoj burzi korigirana i cijena ETF-a oznake 7BET (-1,7%) u čijem sastavu su najlikvidnije rumunjske dionice obuhvaćene indeksom BET-TR. No, time su samo umanjeni dobici koje taj burzovno listani fond bilježi od početka ove godine (na kraju listopada bio je na +19,27 posto, a krajem prošlog tjedna na 17,26%). Prema podacima Hanfe, neto imovina tog fonda je krajem listopada iznosila oko 10,5 milijuna eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu