Zbog evidentne besparice, Ministarstvo financija Republike Srpske odlučilo je od proljeća sljedeće godine pokrenuti dugo najavljivanu prodaju narodnih obveznica. U prijevodu – Vlada RS će se zaduživati i kod građana.
Sustav funkcionira tako da Republika Srpska emitira obveznice, a narod ih kupuje i uz određenu kamatu novac mu se kasnije vraća i na taj način, umjesto u bankama, oni štede u institucijama.
Povoljna kamatna stopa
“Plan Ministarstva financija RS je da u narednoj godini, vjerujem da će se i Vlada složiti, na proljeće idemo s narodnim obveznicama. Prvo, da se ta sredstva ne bi iznosila van. Drugo, kamata koju ćemo dati bit će daleko povoljnija od one koju imaju u bankama – rekla je Zora Vidović, ministrica financija RS-a.
Cilj izdavanja državnih obveznica, kako navode iz Ministarstva financija RS-a, jest omogućiti građanima sigurna ulaganja s većim prinosom od postojećeg na bankarskom tržištu.
“Naši građani u bankama imaju štednju od 4,5 milijardi maraka. Samo građani, ne gospodarstvo. Od tih depozita jedna milijarda je iznesena van. Kod stranih banaka, koje nisu naše, stavljen je depozit za topljenje, a one banke koje ga imaju iznesu oko milijardu i grade tamo negdje, što nije korektno. Sada smo u razgovorima s Agencijom za bankarstvo da oni, koliko mogu u skladu s našim i europskim pravom, ograniče povlačenje sredstava – pojasnila je Vidović.
No, to nije primarni cilj, kažu upućeni.
“Izdavanje obveznica ove vrste mora biti funkcionalno orijentirano. Ne za pokrivanje proračunskog manjka ili manjka novca u proračunu, nego za projekte koji će donositi dobit, od čega će onaj tko je dao novac dobiti i naknadu. Ili ako će otvoriti novo radno mjesto, netko će ulagati u malu djecu koja su nezaposlena, jer to bi trebao biti oblik ulaganja slobodnih sredstava – kaže ekonomist Zoran Pavlović.
Što s novcem?
“Ovdje se postavlja ključno pitanje. Za što će država koristiti taj novac? Ministar kaže da će posuđenim novcem građana graditi ceste, bolnice i škole. Sve je to u redu, ali što ste učinili s već izdanim obveznicama i novcem banaka koje su ih kupile, jer znamo da je do sada sve išlo u javnu potrošnju, odnosno krpanje proračunskih rupa. Tako da nemamo garanciju da će izgraditi infrastrukturu i investirati na pravi način – smatra prof. dr. Jelena Trivić iz Narodne fronte.
Prvo ovogodišnje iskustvo u izdavanju državnih obveznica stekla je Hrvatska koja je na taj način od građana prikupila 1,33 milijarde eura. Ipak, građani Hrvatske imali su povjerenja u svoju zemlju, što im je uzvraćeno, piše BN.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu