Srbija će u 2025. godini za otplatu kamata i pripadajuće troškove zaduživanja izdvojiti više od 220 milijardi dinara, što je oko 1,88 milijardi eura, pokazuju podaci iz prijedloga zakona o proračunu za iduću godinu. Najveći dio tog iznosa, od 126,54 milijarde dinara, odnosi se na otplatu stranih kamata.
Vlada Srbije usvojila je Nacrt zakona o proračunu za 2025. godinu, kojim su predviđeni ukupni prihodi i primanja u iznosu od 2.346,2 milijarde dinara, ukupni rashodi i izdaci u iznosu od 2.660,2 milijarde dinara, dok je fiskalni proračun deficit od tri posto bruto domaćeg proizvoda.
Visoki rashodi
”U strukturi ukupnih rashoda i izdataka, tekući rashodi iznose 2.002,11 milijardi dinara ili 75,26 posto, rashodi za nefinancijsku imovinu iznose 612,59 milijardi dinara ili 23,03 odsto”, navodi se u Prijedlogu zakona, piše Nova ekonomija.
Ostatak čine rashodi za otplatu glavnice za provođenje javnih politika u iznosu od 22,05 milijardi dinara ili 0,83 posto ukupnih rashoda te rashodi i izdaci za nabavku financijske imovine za provođenje javnih politika u iznosu 23,45 milijardi dinara ili 0,88 posto ukupnih rashoda i izdataka.
Otplata kamata i prateći troškovi zaduživanja planirani su u iznosu od 220,25 milijardi dinara i čine 8,28 posto ukupnih rashoda i izdataka. Najveći dio sredstava planiran je za servisiranje domaćeg i inozemnog duga i plaćanja jamstava”, navodi se u prijedlogu zakona.
Od ukupnog iznosa od 220,25 milijardi dinara, 64,8 milijardi dinara namijenjeno je za otplatu domaćih kamata, 126,54 milijarde dinara za otplatu stranih kamata, dok je otplata kamata po garancijama 6,5 milijardi dinara.
Predviđena stopa gospodarskog rasta za 2025. godinu je 4,2 posto BDP-a, javni dug državnog sektora (opće države) u 2025. godini iznosit će 47,5 posto BDP-a, dok je za kapitalne investicije predviđeno 762,9 milijardi dinara, odnosno 7,4 posto posto BDP-a, stoji u prijedlogu zakona.
Kada je riječ o ukupnim prihodima, planirani su za osam posto veći od onih predviđenih rebalansom za 2024. godinu i iznose 2.346,2 milijarde dinara.
”U strukturi ukupnih prihoda porezni prihodi iznose 1.985,1 milijardu dinara ili 84,6 posto, dok neporeski prihodi iznose 325,7 milijardi dinara ili 13,9 posto ukupnih prihoda proračuna Republike Srbije. Ostatak čine donacije u iznosu od 35,4 milijarde dinara, što je 1,5 odsto ukupnih prihoda”, navodi se u predlogu zakona.
Ambiciozni planovi
Proračun za iduću godinu, čiji je prijedlog usvojila Vlada Srbije, temelji se na dva temeljna stupa, a to su podizanje standarda građana i nastavak investicija koje su dio programa Srbija 20-27, kazao je ministar financija u Vladi Srbije rekao je Siniša Mali.
Istaknuo je da je ovo prvi proračun koji Srbija donosi kao zemlja s investicijskim kreditnim rejtingom, što je, prema njegovim riječima, najveći uspjeh do sada, ali su očekivanja sada velika, jer kada zemlja ima ovakav kreditni rejting, onda njegove projekcije i planovi izgledaju još detaljnije.
Govoreći o rastu životnog standarda, spomenuo je dobru vijest za umirovljenike, budući da će njihova primanja od 1. prosinca porasti za 10,9 posto.
”Sljedeće godine smo izdvojili 7,4 posto našeg BDP-a za kapitalne investicije, dakle to su investicije u ceste, brze ceste, željeznice, domove zdravlja, bolnice, škole, energetiku. Sve ono što podiže kvalitetu života građana Srbije, a s druge strane, to naše gospodarstvo čini konkurentnijim, boljim, atraktivnijim, a onda se privlači veći broj investitora, otvaraju se nove tvornice i to je krug razvoja koji smo započeli i koji uspješno provodimo godinama, “ rekao je Mali.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu