Hrvatska ekonomska olimpijada 2025 donosi nove prilike za učenike srednjih škola diljem Hrvatske da pokažu znanja iz područja ekonomije i financija te se natječu za titulu najboljih mladih ekonomista. Ovo natjecanje već nekoliko godina uspješno organizira Centar za razvoj mladih (CERM), a svake godine interes i odaziv raste te je ujedno najveće ekonomsko natjecanje u Hrvatskoj.
Kritičko razmišljanje
CEO 2025. započinje prvom fazom natjecanja 5. veljače 2025. godine, kada će učenici imati priliku pristupiti ispitima iz financijske pismenosti i ekonomije. Ovo je važna prilika za učenike da testiraju svoje teorijsko znanje u ključnim ekonomskim temama. Nakon prve faze slijedi izazovni Business Case dio natjecanja. Timovi će dobiti poslovni zadatak, a prezentacije poslovnih slučajeva po prvi puta održat će se regionalno, ovisno o lokaciji škola, od 28. veljače do 7. ožujka 2025. godine. Srednjoškolski timovi imat će priliku prezentirati svoja rješenja pred stručnim panelom sudaca, a ujedno je ovo novi koncept natjecanja koje se provodi još od 2021. godine. Završni dio natjecanja, koji će okupiti najbolje timove i pojedince, održat će se 28. ožujka 2025. godine, a tada će se saznati tko će ponijeti prestižnu titulu najboljih mladih ekonomista Hrvatske i preuzeti titulu od Ekonomske i upravne škole Osijek. Novi koncept natjecanja daje priliku još većem broju učenika da osvoje medalju i popnu se na “financijski Olimp”, a koja će škola biti najuspješnija, s nestrpljenjem ćemo čekati. Oni najbolji imat će priliku predstavljati Hrvatsku na međunarodnom natjecanju International Economics Olympiad (IEO) koje se iduće godine održava u Bakuu, u Azerbajdžanu.
Iako je svim školama ekonomskog usmjerenja poslan direktan poziv još preko ljeta, a prijave su bile službeno otvorene do kraja listopada, neće se odbijati oni koji žele naknadno svoje učenike uključiti u natjecanje, poručuje Nikola Jelovečki, predsjednik Centra za razvoj mladih i voditelj portala Studentski.hr. “Škole se mogu prijaviti putem maila info@cerm.hr ili kontakata na stranici Hrvatske ekonomske olimpijade i CERM-a.
Nema ograničenja za broj prijavljenih timova po školi, ali u svakom timu može biti najviše pet učenika. Time osiguravamo da se natjecanje odvija u malim, kompetitivnim skupinama koje omogućavaju suradnju i natjecateljski duh. Ujedno, svaki tim ima najviše dva mentora (iako nije uvjet pa neki imaju jednog), koji mogu ujedno mentorirati i više timova iz iste škole”, pojašnjava Jelovečki i dodaje kako će timovima preporučiti korištenje edukativnih resursa koje će dobiti sve prijavljene škole, direktno od njih, uključujući smjernice za ključne ekonomske teme, testove na međunarodnom natjecanju i relevantne članke. “Svakako preporučujemo timovima da, u suradnji s mentorima, razviju kritičko razmišljanje i prošire znanje iz područja ekonomije i financija, s naglaskom na aktualne teme”, kaže predsjednik CERM-a.
Do sada se natjecanje već prijavilo više od 40 škola, što je jednako broju škola koje su sudjelovale u prethodne tri godine zajedno. Organizatori očekuju da će CEO 2025. postati najveći dosad održani događaj ovog tipa. Ovaj rast pokazuje da je natjecanje prepoznato kao jedan od vodećih projekata u području financijske edukacije i ekonomije za mlade.
Dublje razumijavanje ekonomije
“Ukupno se do sada natjecanje provelo triput (2021., 2023. i 2024. godine), a samo je ovog ljeta na trećem CEO-u nastupilo preko 40 timova iz različitih dijelova Hrvatske. Ove godine bilježimo značajan porast prijava, pa je lako moguće da će brojka timova biti i blizu 100 u idućem izdanju, a očekujemo i do 600 učenika. Za usporedbu, prva tri izdanja okupila su ukupno nešto više od 400 učenika. Taj interes možemo pripisati rastućoj svijesti o važnosti financijske pismenosti među mladima, kao i uspješnom ovogodišnjem iskustvu učenika koji su postali ambasadori ovog natjecanja. Medijska prisutnost, ali i sve veća podrška visokoobrazovnih institucija također su pridonijeli popularnosti natjecanja te ga u ovom trenutku čine najvećim ekonomskim natjecanjem za mlade u Hrvatskoj”, smatra Jelovečki.
Organizatori ističu kako CEO ne samo da omogućuje učenicima da se natječu i pobjeđuju, već ih kroz natjecanje potiče na dublje razumijevanje ekonomske teorije i primjenu u svakodnevnom životu. Sudionici imaju priliku steći znanja koja su važna za budući profesionalni život, ali i za svakodnevno upravljanje osobnim financijama.
“Izuzetno smo zadovoljni znanjem koje učenici pokazuju – oni ne samo da vladaju osnovnim ekonomskim konceptima, već razumiju i složenije teme, poput inflacije, tržišnih odnosa i proračuna. Iako su u nekim aspektima hrvatski učenici već na razini svojih vršnjaka u Europi, naš cilj je daljnje unapređenje programa kako bismo im omogućili da budu kompetitivni na međunarodnim natjecanjima, poput International Economics Olympiadi. Upravo zato, CEO 2025. po prvi puta provest će se u potpuno drugačijem obliku, bližem onom na međunarodnom IEO natjecanju, upravo iz razloga da naši učenici koji će predstavljati Hrvatsku, budu što kompetitivniji i da iz svega dobiju što više znanja i iskustava, koja će im, vjerujemo, pomoći dalje u zanimanju u kojem se usavršavaju”, otkriva Jelovečki i dodaje kako su se učenici u prethodna tri izdanja natjecanja susretali s Financial Literacy Game, odnosno igricom kroz koju se simuliraju realne situacije ekonomskog odlučivanja. “Taj dio omogućio im je primjenu teorijskih znanja u stvarnim situacijama, poput upravljanja budžetima ili analize tržišnih prilika. Ipak, od iduće se godine novim konceptom natjecanja učenicima se omogućava sveobuhvatan pristup financijskoj pismenosti, ekonomskim temama i poslovnim vještinama. U dijelu financijske pismenosti, učenici će odgovarati na pitanja višestrukog izbora u ograničenom vremenu, što će ih poticati na preciznost i promišljeno donošenje odluka. Segment posvećen ekonomiji obuhvaćat će pitanja koja testiraju osnovne ekonomske modele i zadatke otvorenog tipa, omogućujući dublje razumijevanje i primjenu teorije. Završni dio natjecanja, poslovni slučaj, usmjeren je na pripremu i prezentaciju rješenja poslovnog problema, pri čemu se ocjenjuje analitičko i konceptualno razmišljanje te komunikacijske vještine. Ovaj pristup učenicima će pružiti dragocjeno praktično znanje i samopouzdanje u primjeni ekonomskih koncepata u stvarnom poslovnom okruženju. A vjerujemo da će učenicima posebno zanimljiv biti dio oko dodjele medalja koje će se u CEO 2025. višestruko povećati, kako za pojedinačne uspjehe, tako i za timski plasman na nacionalnom natjecanju”, smatra predsjednik CERM-a.
Primjena znanja u praksi
S obzirom na to da su jedini u Hrvatskoj nositelji licence IEO-a za slanje našeg nacionalnog tima na međunarodno natjecanje koje je ove godine u Bakuu, glavnom gradu Azerbajdžana, želja im je po prvi puta na svjetsku pozornicu otići i uživo, što bi za učenike, ali i mentore trebao biti poseban doživljaj. “Veselimo se srpnju 2025. i držimo fige svi skupa da hrvatski učenici na pravi način predstavljaju naš obrazovni sustav, svoje profesore i znanja koja su stekli u školama, a uz malo sreće, možda u Hrvatsku stigne i prva međunarodna medalja”, zaključuje Jelovečki.
Važno je financijske teme uključiti što ranije u obrazovne programe
Hrvatska ekonomska olimpijada sjajan je projekt u kontekstu podizanja razine financijske pismenosti i uključivanja šireg segmenta mladih. Sve veći broj zainteresiranih i prijavljenih srednjoškolaca iz godine u godinu, pokazuje da svaki projekt u kojem se mladim ljudima nudi interakcija i rad na rješavanju problema pobuđuje njihov interes. To je jako važno, jer sva raspoloživa istraživanja pokazuju da mladi poznaju financijske pojmove, međutim kada se nađu u situacijama gdje to znanje trebaju primijeniti, rezultati kod ponašanja i donošenja odluka pokazuju puno nižu razinu stvarnog praktičnog znanja. Rješavanje poslovnih slučajeva kao sastavni dio ovog natjecanja predstavlja odličnu priliku za praktičnu primjenu i testiranje stečenih znanja u praksi.
Kako bi se mladi pripremili za samostalno i odgovorno donošenje odluka, financijsko planiranje, investiranje, štednju za mirovinu i sve ono što ih očekuje u životu, pogotovo kada se osamostale i počnu ovisiti sami o sebi, neophodno je da kroz redovno školovanje dobiju osnovna znanja o financijama. Jako je važno ove teme uključiti što ranije u obrazovne programe i integrirati ih u različite predmete, obraditi ih na zanimljiv i način prilagođen dobi. Različite interaktivne igre, kvizovi i natjecanja jako su dobri modeli koje mladi vole i prihvaćaju, a ovaj projekt i projekti koji se razvijaju i nude mladima mogu predstavljati komplementarnu i dobru nadogradnju.
Ideja o Croatian Economics Olympiadi potekla je iz potrebe da se mladima ponude konkretne prilike za učenje i primjenu ekonomskih znanja u praksi. Tim Centra za razvoj mladih, neprofitne organizacije koja djeluje još od 2012. godine, a koja je provela desetke projekata za djecu, studente i mlade, uočio je važnost financijskog obrazovanja i odlučio pokrenuti natjecanje koje bi postalo vodeća platforma za razvoj ekonomskih vještina kod srednjoškolaca, uz inspiraciju iz sličnih međunarodnih projekata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu