Tvrtka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) Alcazar Energy Partners najavila je kupnju projekta vjetroelektrane “Celsius 1” u Srbiji od austrijske tvrtke RP Global.
Osim toga, Alcazar planira uložiti do 600 milijuna eura u projekte obnovljive energije (OIE) u Srbiji. U Banatskom Novom Selu planirana je izgradnja vetroparka “Celzijus 1”, snage 200 megavata.
Velike ambicije
Tvrtka Alcazar namjerava u Srbiji graditi i druge projekte obnovljivih izvora energije (solarne elektrane i vjetroelektrane) ukupne snage 768 megavata. Na stranicama tvrtke Alcazar stoji da će akvizicija biti završena do kraja godine.
“Ova transakcija predstavlja značajan korak za Alcazar Energy Partners ka postizanju cilja izgradnje imovine u OIE u Srbiji u vrijednosti od 600 milijuna USD, kao i da postane najveća platforma za obnovljive izvore energije u regiji, s ukupnim ciljem od 1,2 milijarde dolara imovine. Kad budu u punom pogonu, ti će projekti godišnje generirati više od 1.700 GWh čiste energije – navodi se u priopćenju kojeg prenosi RTS.
Vjetroelektrana “Celsius 1” projekt je austrijske tvrtke RP Global koja kao partner Alcazara ostaje u poslovanju. Vrijednost ovog vjetroparka je oko 300 milijuna USD.
“Celsius 1” će proizvoditi dovoljno čiste energije za napajanje više od 31.000 kućanstava godišnje, a pritom će spriječiti ispuštanje oko 426.000 tona CO2 godišnje. Također se očekuje da će projekt otvoriti više od 800 radnih mjesta.
Prema projekcijama Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2025. s projekcijama do 2030. godine, ukupni potencijal obnovljivih izvora energije iznosi 5,65 milijuna toe (tona ekvivalentne nafte) godišnje. Nova Strategija razvoja energetike do 2040. godine s projekcijama do 2050. godine predviđa da će ukupna instalirana snaga izgrađenih vjetroelektrana i solarnih elektrana biti 10,97 GW.
Srbija je u ožujku 2021. usvojila novi Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije, koji bi trebao modernizirati sustav poticaja, zamjenom modela feed-in tarifa koji je administrativno dodijeljen tržišnim premijama i aukcijama kao načinom dodjele poticaja.
Veliki interes
Dvije godine kasnije usvojena je izmjena zakona kojom su pokrenute aukcije za nove kapacitete OIE, ali i rješavanje brojnih zahtjeva za povezivanjem solarnih elektrana i vjetroelektrana u energetski sustav.
Prve dražbe za dodjelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije organizirane su 2023. godine. Kvota za vjetar od 400 MW nije bila dovoljna za sve zainteresirane ponuđače, dok kvota od 50 MW za solar nije popunjena. Sljedeći poziv za drugi krug dražbi očekuje se do kraja godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu