“Oni će svoju dozu zračenja primiti, oni će to nadoknaditi. Oni ne smiju biti zakinuti za nju niti jedan dan, oni će nju nadoknaditi. Ali ne u ponedjeljak”, rekla je za RTL Andrijana Lukačević, radiološki tehnolog i članica sindikata Zajedno.
Isto će biti s cijelom dijagnostičkom obradom koja nije hitna, magneti, rengeni, mamografije… Primjerice, na ortopediji KBC-a Zagreb neće biti zakazanih operacija kukova, kralježnica, koljena. Informacija da baš nitko neće moći vaditi krv u ponedjeljak nije sasvim istina. Ali veliki dio laboratorijskog medicinskog osoblja jesu članovi sindikata Zajedno i oni raditi – neće.
“I svi ostali laboratoriji koji rade laboratorijsku obradu različitih uzoraka, tu su i tkiva, stanice, urini, stolice… Brojne tjelesne tekućine, i to u većem dijelu neće biti moguće obaviti”, poručuje Petra Medač, magistra medicinsko laboratorijske dijagnostike OŽB Požega.
Članovima sindikata stižu prijetnje
Od kako su objavili da idu u štrajk sindikatu stižu mailovi sa svih strana. Članovi im javljaju da im se po bolnicama prijeti, da ih se zastrašuje i vrši pritisak da odustanu.
“Od strane ravnatelja bolnica, predstojnika klinika, šefova odjela, prijeti se tim zdravstvenim djelatnicima, prijeti se smjenom voditelja s funkcija koji podržavaju štrajk i prijeti se da će se na svaku uputnicu pisati hitnoća”, kaže Andrijana Lukačević.
Članova sindikata zajedno je 4000, od 2019. ne primaju dodatak na uvjete rada u ovom slučaju na zračenje – a svaki dan rade s otvorenim izvorima zračenja, od nuklearne medicine do CT-a, rengena… i to žele nazad.
“Mi nismo tehničari, mi smo inženjeri, mi smo nuklearno-medicinski tehnolozi s puno godina radnog staža, s puno utakmica u nogama, s međunarodnim certifikatima, mi možemo sutra otići van raditi, ali pitanje je tko će ostati i tko će sutra doći”, govori Irislav Šabulić, inženjer medicinske radiologije KBC-a Rijeka.
Iako je stav liječnika da se ovoga puta ne miješaju, udruzi koja brine o pravima pacijenata nije svejedno.
“Oni govore kako će biti samo hitnoće obrađene, međutim i redovna kontrola onkološkom pacijentu je hitnoća jer takav pacijent ne može čekati jer svaki dan koji on čeka znači jednu neizvjesnost, moguću progresiju bolesti i mogući smrtni ishod”, upozorava Jasna Karačić, predsjednica Hrvatske udruge za promicanja prava pacijenata.
Bolnice su od ministarstva dobile Sporazum o postupcima koji se ne smiju prekinuti, međutim do ponedjeljka nitko neće znati obujam štrajka. “Kad odu u štrajk ovi djelatnici koji rade obujam posla će biti toliki da će biti nemoguće nadomjestiti taj nedostatak”, ističe Petra Medač.
Poruka iz bolnica
A bolnice za sada poručuju ovako. “Sindikat Zajedno ima samo šest članova u bolnici, svi naručeni pacijenti bit će pregledani”, govore iz Opće bolnice Pula.
Iz KBC-a Osijek govore da nema najave većeg obima štrajka, dok u KBC-u Split kažu da je štrajk najavljen, ali da će raditi klinika za onkologiju i radioterapiju. “Utvrđujemo situaciju na svim pojedinačnim radilištima koja mogu biti zahvaćena najavljenom obustavom rada”, kažu iz KBC-a Rijeka.
Nadaju se da će štrajk biti – kratak i udaran.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu