Za otvaranje novih radnih mjesta i do 15 tisuća eura potpore

Autor: Josipa Ban , 07. studeni 2024. u 22:00
Goran Romek, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, objasnio je kako će se izmjenama povećavati pragovi za regionalne i potpore za usavršavanje/Josip Mikačić/PIXSELL

Mijenja se Zakon o poticanju ulaganja na temelju kojega su poduzetnici u posljednjih 12 godina realizirali oko 6 milijardi eura investicija.

Vlada po hitnom postupku u saborsku proceduru šalje izmjene i dopune Zakona o poticanju ulaganja. Poduzetnici koji su ovaj zakon često kritizirali kao nekonkurentan izmjenama Zakona mogu očekivati veće pragove za prijavu na potpore, ali i jednu novu potporu.

Do izmjena Zakona dolazi, između ostalog, zbog prilagodbe sniženim stopama nezaposlenosti u svim županijama Hrvatske. Sukladno tome sniženi su i kriteriji visine registrirane stope nezaposlenosti kao preduvjeta za korištenje bespovratne novčane potpore za otvaranje novih radnih mjesta, ali i za kapitalne troškove projekta.

I za klimatski neutralno
Treba podsjetiti i da je novom Kartom regionalnih potpora, koja je usvojena 2022., njihov intenzitet povećan na području cijele države, i to 10 posto za ulaganja srednjih poduzeća te 20 posto za ulaganja malih poduzeća. Promijenjen je na više i intenzitete potpora za velika poduzeća.

Zakonom ‘pomognuto’ niti 1000 projekata

U posljednjih 12 godina, pokazuju podaci Ministarstva, dobili su 2050 prijava projekata. Potpore je dobilo njih 936.

Kako je na sjednici Vlade pojasnio Goran Romek, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, izmjenama se povećavaju pragovi za regionalne i potpore za usavršavanje. Pragovi za prijavu na potpore za usavršavanje povećavaju se s dva na do tri milijuna eura, a za regionalne potpore sa 100 milijuna eura na do 110 milijuna eura.

Također, iznosi potpora za otvaranje novih radnih mjesta podižu se, ovisno o kategoriji, s 3 tisuće na 5 tisuća eura, sa 6 tisuća na 10 tisuća eura te s 9 tisuća na 15 tisuća eura.

Uvodi se i nova potpora. Poduzetnici koji će ulagati u projekte prijelaza na klimatski neutralno gospodarstvo mogu računati na povećanje bespovratne novčane potpore za otvaranje novih radnih mjesta za 50%.

Novim prijedlogom zakona usklađuje se i izračun porezne osnovice za primjenu umanjenja stope poreza na dobit pri izračunu porezne potpore za ulaganje.

“Ciljevi ovog zakona su rast produktivnosti gospodarskih subjekata, doprinos zelenoj i digitalnoj tranziciji, održivom i inovativnom gospodarstvu i visokoj tehnologiji i industriji. Naravno i veća zaposlenost, izobrazba zaposlenika i veća međunarodna konkurentnost”, naveo je Romek ističući da je upravo Zakon o poticanju ulaganja osnovni alat u privlačenju direktnih stranih ulaganja. Hrvatska je od 1993. privukla 50 milijarde eura takvih ulaganja.

U 2025. dvostruko više
Poduzetnici koji su posljednjih 12 godina koristili potpore Zakona o poticanju ulaganja uložit će oko 6,1 milijardu eura. Nadležno ministarstvo gospodarstva, naime, zaprimilo je 2050 prijava projekata za korištenje potpora, a odobrilo ih je 982 (neki su odustali, a neki izgubili status korisnika, pa je do danas potpore koristilo ukupno 936 poduzetnika).

Na temelju tih projekata trebalo bi biti otvoreno gotovo 32 tisuće novih radnih mjesta. Najveći broj projekata (15%) dolazi iz metaloprerađivačke industrije te turizma i ICT-a (po 12%), dok ih se trećina realizira u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji.

Za mjere poticanje ulaganja država će ove godine izdvojiti 2,1 mil. eura. U 2025. dvostruko više – 4,6 milijuna eura, a u 2026. pet milijuna eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close