Regulativa riješila ‘divlji zapad’ u fintechu i kriptu

Autor: Josipa Ban , 05. studeni 2024. u 22:00
Digitalne banke polako preuzimaju bitne segmente bankarskog poslovanja, od platnih usluga do investiranja, istaknuo je Tomislav Ridzak/Matija Habljak/PIXSELL

Tomislav Ridzak, zamjenik predsjednika Upravnog vijeća Hanfe u prezentaciji istaknuo dobre prakse.

Regulativa ne mora biti kočnica. Dapače. Dokaz za to su dvije direktive Europske unije – PSD2 i MiCA – koje su postavljanjem jasnih pravila omogućile jači razvoj fintecha te veću sigurnost u svijetu kripto financija, objasnio je Tomislav Ridzak, zamjenik predsjednika Upravnog vijeća Hanfe, na konferenciji Poslovnog dnevnika Zagreb financijski forum.

Liberaliziran pristup
“Direktiva PSD2 liberalizirala je pristup malim igračima te je bila iskra koja je omogućila razvoj fintech kompanija, što je očiti dokaz da regulativa nije uvijek loša. A niti kripto svijet više nije ‘divlji zapad’ zahvaljujući MiCA-i. Njezini glavni ciljevi su, između ostalog, zaštita potrošača i ulgača te garancija minimalne razine sigurnosti što se postiže licenciranjem.

Kao što imamo investicijska društva, društva za upravljanje fondovima, alternativne fondove, iste takve pružatelje usluga imat ćemo i u kripto svijetu. Zahvaljujući MiCA-i, ono što je bilo ispod regulatornog rada sada dolazi na vidjelo. Time se osigurava makroekonomska stabilnost, sprječavaju se prijevare i poremećaji na tržištu”, ističe Ridzak.

Navedena regulativa dokaz je da jasna pravila mogu otvoriti nove mogućnosti i nova vrata. Kao primjer promjena kojima ćemo svjedočiti, zahvaljujući tehnološkom napretku u financijskom svijetu, naveo je projekt Banque de France. Naime, središnja banka Francuske otišla je jako daleko u testiranju kripta.

“Pokazali su da je uporabom digitalnog eura moguće napraviti trgovinski sustav i sustav prijeboja i namjere koji je jako siguran, brz i učinkovit te koji zaobilazi klasične burze i depozitorije”, ističe Ridzak.

Tehnologija uvelike mijenja
Ipak, Europska unija prilično zaostaje za Sjedinjenim Državama i Ujedinjenim Kraljevstvom u segmentu financijskih inovacija.

“Mnogo je razloga zašto je tome tako, a jedan od specifičnih su nacionalni interesi koji su u Europi i dalje jako bitni”, kaže zamjenik predsjednika Upravnog vijeća Hanfe. No tehnologija uvelike mijenja stvari i donosi promjene koje su već vidljive na tržištu.

“Financijsku industriju tako danas čine digitalne banke koje polako preuzimaju bitne segmente bankarskog poslovanja, od platnih usluga do investiranja, a kojima često ne znamo niti ime”, naveo je Ridzak.

Komentirajte prvi

Organizator
SADRŽAJNI PARTNER
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner

New Report

Close