Krivotvorine čine 5,8% europske trgovine, evo što je najviše na meti

Autor: Josipa Ban , 24. listopad 2024. u 13:16
Španjolci i Talijani lani su zaplijenili više od 260 tisuća litara krivotvorenog maslinovog ulja i pritom proveli 11 uhićenja/Reuters

Kriminalci sve sofisticiraniji, intelektualno vlasništvo sve ugroženije, a kradu i osobne podatke.

Proći što je moguću jeftinije nikome, naravno, nije mrsko. No, kupovina ispod cijene, posebno kada se odnosi na kupovinu krivotvorene robe ili piratiziranog sadržaja nosi brojne i vrlo štetne posljedice.

Takve robe u Europi ne nedostaje. Samo u 2022. zaplijenjeno je čak 86 milijuna “lažnjaka” čija se vrijednost procjenjuje na više do dvije milijarde eura, pokazuje izvješće Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) i Europola nazvano “Otkrivanje ekosustava zločina intelektualnog vlasništva: Fokus na omogućiteljima”.

Omogućitelji su počinitelji, odnosno prevaranti te mreža organiziranog kriminala koja stječe profit na račun onih koji rade prema pravilima i koji se trude stvoriti novu vrijednost. Pritom, takvim kriminalcima nije mrsko riskirati ljudsko zdravlje i živote. Posljedice kupovine krivotvorene robe i usluga, upozoravaju iz EUIPO-a, nisu samo financijske. Dapače, oni koji takve proizvode kupuju riskiraju svoje zdravlje i sigurnost istovremeno potičući organizirani kriminal.

Zapljenjeno 400% više nego 2022.

U 2023. uhićeno je 1096 kriminalaca, a zaplijenjeno je imovine u iznosu od 205 milijuna eura, gotovo 400% više nego godinu ranije.

Utjecaj društvenih mreža
“Kada se potrošači odluče na kupnju krivotvorenih proizvoda, ne samo da dobivaju robu ispodprosječne kvalitete već pridonose sivoj ekonomiji koja potkopava zakonito poslovanje i potiče druge kriminalne aktivnosti. Zato je ključno razumjeti stvarnu cijenu krivotvorene robe – cijenu koja nadilazi cjenik i utječe na dobrobit društva”, upozorava João Negrão, izvršni direktor EUIPO-a.

Ove posljedice dobro ilustrira primjer iz Rumunjske gdje su influenceri putem društvenih mreža promovirali ilegalne lijekove i anaboličke steroide izlažući svoje pratitelje potencijalnim zdravstvenim i sigurnosnim rizicima. Akcijom rumunjske policije i tijela iz Moldavije, koju je podržao Europol, otkriven je laboratorij s više od milijun ilegalnih tableta. Španjolci i Talijani, pak, lani su zaplijenili više od 260 tisuća litara krivotvorenog maslinovog ulja. Pritom su proveli 11 uhićenja.

“Grupe organiziranog kriminala kontinuirano uvode inovacije u prodaji krivotvorene robe. Ne samo da prodaju lažne proizvode, već kradu i osobne podatke. Potrošači su u toj situaciji žrtve, ali i oni koji omogućuju takve kriminalne mreže”, ističe Catherine De Bolle, izvršna direktorica Europola, agencije za borbu protiv kriminala i provođenje zakona Europske unije.

Veliki rast kriminala
Izvješće pokazuje da krivotvorena roba čini čak 5,8 posto europske trgovine, a najčešće se krivotvore videoigre, društvene igre, materijali za pakiranje, igračke, cigarete. Pritom su metode kojima se služe kriminalne organizacije sve sofisticiranije. Riječ je, naravno, o mreži koja je međunarodno povezana, a uključuje uvoz, izvoz i proizvodnju koja se uglavnom odvija u Kini, uključujući Hong Kong, te Turskoj.

Podaci za 2023. pokazuju da intelektualno vlasništvu postaje sve ugroženiji. U samo jednoj godini bilježi se iznimno velik rast broja istraga, uhićenja i zaplijene imovine povezane s kriminalom u području intelektualnog. U 2023. uhićeno je 1096 kriminalaca, gotovo tisuću više nego u 2022., a zaplijenjeno imovine u iznosu od 205 milijuna eura, gotovo 400% više nego godinu ranije. U izvješću se ne spominje niti jedna akcija u RH.

Komentirajte prvi

New Report

Close