Nobelova nagrada za mir preživjelima atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki

Autor: Ana Blašković , 13. listopad 2024. u 22:00
Terumi Tanaka, glavni tajnik organizacije Nihon Hidankyo koja okuplja oko 106.000 ljudi koji su 1945. preživjeli napade atomskim bombama/Reuters

Japanska mirotvorna organizacija Nihon Hidankyo zalaže se za svijet bez nuklearnog oružja.

Nobelova nagrada za mir ove godine pripala je japanskoj mirotvornoj organizaciji Nihon Hidankyo koja okuplja preživjele napada atomskim bombama na Hirošimu i Nagasaki 1945.

“Nihon Hidankyo zalaže se za svijet bez nuklearnog oružja i kroz svjedočanstva preživjelih zorno ukazuje na to da ovo oružje nikad više ne smije biti upotrebljeno”, stoji u obrazloženju Odbora za dodjelu Nobelove nagrade za mir iz Osla, prenosi Deutsche Welle.

Organizacija Nihon Hidankyo je, kako je rekao predsjednik odbora Jorgen Watne Frydnes, u velikoj mjeri pridonijela tomu da upotreba nuklearnog oružja niz godina ostane tabu. “Zato je alarmantna situacija da taj tabu upotrebe nuklearnog oružja danas stoji pod jačim pritiskom nego ikada”, rekao je Frydnes.

Jačanje arsenala
“Atomske sile moderniziraju i pojačavaju svoje arsenale a mnoge zemlje teže tomu da dođu u posjed nuklearnog oružja”, objasnio je odbor. Osim toga, “svjedoci smo prijetnji nuklearnim oružjem, najstrašnijim oružjem koje je svijet ikada vidio”, stoji u obrazloženju.

Organizacija Nihon Hidankyo je osnovana 1956. i okupljala je preživjele atomskih napada na Hirošimu i Nagasaki 1945. Organizacija je isto poznata pod imenom Hibakusha.

Manje kandidata nego inače

Ove godine nominirano je bilo 286 kandidata, od čega 197 osoba i 89 organizacija.

“Hibakusha nam pomaže da opišemo neopisivo, da zamislimo nezamislivo i da koliko toliko shvatimo nezamislivu bol i patnju koju uzrokuje nuklearno naoružanje”, stoji u priopćenju Odbora za dodjelu Nobelove nagrade.

Posljednji put je organizacija za uništenje nuklearnog naoružanja ICAN 2017. bila dobitnica Nobelove nagrade za mir. Objašnjeno je kako se u vremenima bliskoistočnog sukoba i rata u Ukrajini te na desetke drugih oružanih sukoba diljem svijeta prethodno nije nazirao jasni favorit za Nobelovu nagradu za mir.

Ove godine nominirano je bilo 286 kandidata, od čega 197 osoba i 89 organizacija, što je manje nego proteklih godina. Nobelova nagrada za mir je dotirana s oko 900.000 eura i bit će svečano dodijeljena 10. prosinca u Stockholmu. Na tiskovnoj konferenciji u Hirošimi u petak preplavljen emocijama voditelj Nihon Hidankyoa Toshiyuki Mimaki uštipnuo se za obraz da provjeri da ne sanja nakon čega je zaplakao, opisao je novinar Financial Timesa.

“Dodjela nagrade bila bi velika sila kojom bi se apeliralo na svijet da se može postići ukidanje nuklearnog oružja. Nuklearno oružje treba apsolutno ukinuti”, rekao je Mimaki.

Najrazornije oružje
Novi predsjednik norveškog Nobelovog odbora Jørgen Watne Frydnes rekao je da “nuklearne sile moderniziraju i unapređuju svoje arsenale …i prijeti se korištenjem nuklearnog oružja u tekućem ratovanju”.

“Vrijedno je podsjetiti se što je nuklearno oružje: najrazornije oružje koje je svijet ikada vidio”, naglasio je. Frydnes je upozorio da je današnje nuklearno oružje daleko razornije od onoga koje su SAD bacile na dva japanska grada 1945. “Mogu ubiti milijune i katastrofalno bi utjecali na klimu. Nuklearni rat mogao bi uništiti našu civilizaciju”, rekao je.

FT piše da je u Japanu još 106.000 preživjelih od dva atomska bombardiranja. Oni su na japanskom poznati kao “hibakusha”, i danas u prosjeku imaju gotovo 86 godina. Mnogi od njih u poslijeratnim godinama doživjeli tešku diskriminaciju vezanu uz izloženost zračenju, kao i njihova djeca.

Poruka preživjelih odjeknula je svijetom na vrhuncu Hladnog rata 1982., kada je Senji Yamaguchi Nihona Hidankyoa održao govor u UN-u. Njegovo obraćanje završilo je rečenicom “Nema više Hirošime. Nema više Nagasakija. Nema više hibakushe. Nema više rata” – riječi koje su uokvirile poruku globalnog antinuklearnog pokreta.

Barack Obama postao je 2016. prvi aktualni američki predsjednik koji je posjetio Hirošimu i sudjelovao u ceremoniji na kojoj su istaknute osobe iz Nihon Hidankyoa, podsjeća FT.

Komentirajte prvi

New Report

Close