“Nuklearna prijetnja uvijek postoji. Nikada ne možemo biti sigurni, no ne možemo ju ignorirati. Crvena svjetla su upaljena, ali ih moramo razumjeti. Moramo provoditi ono što su SAD i Rusija nekoć nazivale upravljanje eskalacijom. To nije samo igra u kojoj se baca novčić i gleda što će se dogoditi, već je do proces donošenja odluka i pripravnosti”, kazao je Hurmuz.
“Što se tiče nuklearne prisutnosti, NATO u EU ima samo taktičko oružje, manje od 100 nevođenih bombi koje su raspoređene u više europskih zemalja. Rusija pak ima više od dvije tisuće komada taktičkog oružja svih oblika i vrsta. Kada je Sovjetski Savez nestao SAD je napravio džentlmenski potez i povukao 90 posto svog nuklearnog naoružanja iz Europe. Pretpostavili su da će Rusija to napraviti, no nije.
Živimo u složenom ratu. Najnovija izvješća pokazuju da se u idućih deset godina SAD mora suočiti s dvije bliske prijetnje – Kinom i Rusijom. Kina je razvija svoj arsenal i za deset godina će imati oko 1.500 bojevih glava.
Znači ozbiljna su vremena i moramo promišljati kako da izbjegnemo eskalaciju, nesreće i incidente”, upozorava ovaj obavještajni stručnjak za N1.
Kako na skali od jedan do deset ocjenjujete današnju nuklearnu prijetnju?
– Za Europu ne mogu iznijeti konkretan broj. Situacija je vrlo fluidna. Ovo ljeto smo vidjeli da je ratove jako lako pokrenuti i vrlo teško zaustaviti. Sve ovisi o situaciji. Vidjeli smo to lani s revoltom grupe Wagner, rekao je Hurmuz za N1.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu