Moskva će ostati bez sredstava za vođenje ratne ekonomije ako Saudijska Arabija ispuni planove za povećanje proizvodnje nafte kako bi zaštitila svoju poziciju kao globalni naftni lider.
Službeni Rijad je sve frustriraniji neuspjehom drugih petrodolarnih država u koordinaciji oko smanjenja opskrbe kako bi cijene nafte porasle na otprilike 100 dolara po barelu – u odnosu na trenutnih 70 dolara.
Naftni trgovci kažu da je Saudijska Arabija sada spremna odgovoriti okretanjem situacije u svoju korist u odnosu na manje proizvođače, izvozeći više nafte kako bi preuzela tržišni udio i ostvarila veći profit, čak i ako cijene padnu.
Takva strategija mogla bi srušiti cijene nafte i donijeti loše vijesti za ruskog predsjednika Vladimira Putina. Nafta i plin bili su najveći pojedinačni izvor prihoda za Rusiju u posljednjem desetljeću, s udjelom oko polovice proračuna.
Mihail Krutikhin, ruski energetski analitičar sa sjedištem u Norveškoj, rekao je da potencijalni potez Saudijske Arabije predstavlja “ogroman rizik” za ruski državni proračun, zbog prekomjerne ovisnosti o prihodima od nafte.
“Saudijska Arabija savršeno dobro razumije da ruske kompanije ne ispunjavaju zahtjev za smanjenjem proizvodnje, pa stoga prave vlastite planove”, dodao je Krutikhin.
Prema trenutnim tečajevima, pad cijene nafte od 20 dolara doveo bi do pada prihoda od 20 milijardi dolara. To je otprilike oko jedan posto BDP-a Rusije, prenosi Politico.
Vlada bi se suočila s izborom da ili smanji potrošnju – što je malo vjerojatno tijekom rata ili da prihvati inflacijski pritisak i iznimno visoke kamatne stope.
Stručnjaci na tržištu nafte nemaju sumnje da Saudijska Arabija ima ogromne proizvodne i izvozne kapacitete za promjenu taktike i ciljanje na dominaciju na tržištu kroz volumen.
“Globalna ekonomija je prilično usporena i potražnja za naftom nije toliko visoka koliko bi Saudijci željeli. Neki proizvođači, uključujući Rusiju, dosljedno premašuju svoje kvote, što znači da cijene nisu ni blizu 100 dolara po barelu i Saudijci gube strpljenje. Ovo bi bio jedan način da Saudijci pošalju upozorenje tržištu da će djelovati”, rekao je Ajay Parmar, direktor analitike tržišta nafte u ICIS-u, tvrtki za obavještavanje o robnim tržištima i dodao:
“Poruka je “Vi dečki morate poduzeti nešto ili ćete svi zarađivati manje, jer ćemo mi ciljati na tržišni udio, a ne na visoku cijenu.” I, ako postoji neka zemlja na svijetu koja ima kapacitet da to učini, to je Saudijska Arabija.”
Rusija, zajedno sa zemljama poput Kazahstana i Iraka, optužena je za isporuku više nafte nego što je dogovoreno s kartelom OPEC+, skupinom zemalja proizvođača nafte koja radi na kontroli globalne ponude i cijena. Moskva dosljedno premašuje svoju dobrovoljnu kvotu, koja trenutno iznosi 8,98 milijuna barela dnevno, unatoč opetovanim obećanjima da će proizvodnju uskladiti s ciljem.
Profit Rusije od fosilnih goriva također je porastao za 41 posto samo u prvoj polovici ove godine, prema podacima ruskog ministarstva financija, unatoč zapadnim sankcijama nametnutim zbog rata u Ukrajini.
Osim toga, ruska državna novinska agencija TASS izvijestila je u četvrtak da zemlja razmatra novu strategiju za održavanje proizvodnje nafte na 540 milijuna tona godišnje do 2050. – u otvorenom inatu naporima da se smanji ekstrakcija kako bi se pomoglo u borbi protiv klimatskih promjena.
Ujedno, pravna rupa omogućuje posrednicima u zemljama poput Turske, Kine i Indije da prerađuju rusku naftu u benzin i dizel prije nego što je prodaju drugdje – izuzeto od sankcija. Zapadne zemlje su u prvoj polovici 2024. potrošile dvije milijarde dolara na preimenovano gorivo, čime je Rusija prikupila dovoljno poreznih prihoda da mjesečno regrutira dodatnih 6200 vojnika za rat u Ukrajini.
Ali, čak ako i Saudijska Arabija povuče ovaj potez, to neće biti dovoljno da Rusi odustanu od invazije na Ukrajinu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu