Crna Gora ulazi u područje jedinstvenog plaćanja u eurima

Autor: Poslovni dnevnik , 04. listopad 2024. u 05:55
Članstvo u SEPA-i pozitivno će utjecati na ključne sektore poput turizma i trgovine, kao i na privlačenje izravnih stranih ulaganja/Shutterstock

Ovaj iskorak od 1. siječnja 2025. značajno će unaprijediti ekonomiju i poslovno okruženje.

Crna Gora će, kao prva država Zapadnog Balkana, 1. siječnja 2025. postati članica SEPA-e, Jedinstvenog područja plaćanja u eurima (SEPA), najavio je Gert Jan Koopman, generalni direktor na zajedničkoj sjednici Odbora za vanjske poslove i Odbor za proračun Europskog parlamenta. To je objavljeno na Facebook stranici Centralne banke Crne Gore (CBCG).

Značajan napredak
“Očekujem da će prva od zemalja Zapadnog Balkana koja će se pridružiti SEPA-i 1. siječnja 2025. biti Crna Gora, a uskoro će uslijediti Albanija i Sjeverna Makedonija. Srbija također pokazuje veliki interes za to, kao i Kosovo, a nadamo se da će i Bosna i Hercegovina uskoro krenuti tim putem”, rekao je Koopman novinarima. Navodi se da će ovaj iskorak značajno unaprijediti ekonomiju i poslovno okruženje Crne Gore, pružajući nove mogućnosti građanima i kompanijama.

CBCG je u srpnju podnijela službeni zahtjev za pristupanje Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA). Iz CBCG su tada kazali da je to ključni korak ka daljnjem razvoju i integraciji crnogorskog financijskog sustava u europski ekonomski i tržišni prostor.

Kako su kazali, članstvo Crne Gore u SEPA-i donijet će brojne koristi za crnogorske građane i gospodarstvo, uključujući višestruko smanjenje troškova, skraćenje vremena transakcija i pojednostavljenje prekograničnih plaćanja na europskom tržištu.

Značajne uštede za građane i poduzetnike

Platni sustav koji koriste članice SEPA-e omogućit će građanima i kompanijama plaćanje unutar SEPA područja u znatno kraćem vremenskom razdoblju i do šest puta jeftinije od sadašnjih troškova.

Guvernerka CBCG Irena Radović tada je istakla da podnošenje zahtjeva za SEPA predstavlja povijesni korak. Učinkovitije upravljanje novčanim tokovima, jednostavnije međunarodno poslovanje i otvaranje novih prilika za trgovinu i investicije samo su neke od prednosti pristupanja SEPA-i, istaknuo je Radović.

Navela je kako je cilj da Crna Gora postane još atraktivnija destinacija za strana ulaganja, s financijskim sustavom koji je pouzdan, učinkovit i potpuno integriran u europske okvire.

“Pristupanje SEPA-i donijet će konkretne koristi za građane i privredu Crne Gore i dodatno nas približiti krajnjem cilju – punopravnom članstvu u EU i Europskom sustavu središnjih banaka”, rekao je Radović povodom slanja formalnog zahtjeva.

Istaknula je i kako će članstvo u SEPA-i dati snažan doprinos razvoju bankarskog sektora, čija će se interakcija s drugim sudionicima u gospodarskom sustavu podići na višu razinu.

SEPA je inicijativa pokrenuta 2008. godine uz potporu Europske komisije i Europske središnje banke s ciljem standardizacije platnih sustava unutar Europe, povećanja učinkovitosti plaćanja i smanjenja transakcijskih troškova između zemalja članica. Područje SEPA trenutno se sastoji od 36 zemalja – sve zemlje članice EU, te Velika Britanija, Island, Lihtenštajn, Norveška, Švicarska, Monako, San Marino, Andora i Vatikan.

Lakši pristup
Iz CBCG su prethodno objasnili da članstvo u SEPA-i eliminira razlike u brzini, troškovima i procesima između nacionalnih i međunarodnih plaćanja.

“Platni sustav koji koriste članice SEPA-e omogućit će građanima i kompanijama plaćanje unutar SEPA područja u znatno kraćem vremenskom razdoblju i do šest puta jeftinije od sadašnjih troškova”, poručuju iz CBCG.

Kako navode, članstvom u SEPA-i crnogorske tvrtke će dobiti lakši pristup europskom tržištu i priliku za širenje poslovanja, povećanje konkurentnosti i inovativnosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close