Cilj je 100% energije iz obnovljivaca, pogon bez onečišćenja i – pištanja

Autor: Mladen Miletić , 02. listopad 2024. u 22:00
Nenad Ukropina član je Uprave tvrtke ENNA Next koja je osnovana 2021. kao ENNA Opskrba, a nedavno je promijenila ime u sklopu predstavljenog plana razvoja 2030/35/PD

Vlasnici APM Terminals i ENNA Grupe žele da Rijeka Gateway bude najmoderniji lučki terminal na Jadranu.

Rijeka Gateway, najveći projekt u logističkom sektoru u Hrvatskoj, za rad kontejnerskog terminala osigurao je električnu energiju iz obnovljivih izvora energije, što će smanjiti emisije CO2 i ostalih štetnih plinova za oko 60% u odnosu na klasične terminale.

APM Terminals i ENNA grupa koji zajedno ulažu u riječki terminal najavljuju da će biti najmoderniji u Jadranskom moru, većina opreme bit će elektrificirana i većinski daljinski upravljana. Tijekom operativne faze terminal će izravno otvoriti 300 radnih mjesta za stručnjake različitih profila.

Ugovor o korištenju obnovljivih izvora električne energije aktivan je od početka radova i nastavit će se provoditi tijekom operativne faze terminala. Izvori obnovljive energije dolaze iz solara i vjetroelektrana, a ENNA Next koja je također opskrbljivač električnom energijom, izdaje zelene certifikate kako bi osigurala da cjelovita opskrba dolazi iz obnovljivih izvora.

U odnosu na druge 60% čišći?

Oslanjanje na OIE trebalo bi smanjiti smanjiti emisije CO2 i ostalih štetnih plinova za oko 60% u odnosu na klasične terminale.

Više od 800 proizvođača
“Kao jedan od vodećih opskrbljivača energijom u Republici Hrvatskoj, ENNA Next otkupljuje električnu energiju iz obnovljivih izvora od više od 800 proizvođača iz Hrvatske i Njemačke. Uz standardne proizvode vezane uz električnu energiju i plin, posebnu pažnju poklanjamo izgradnji obnovljivih izvora energije kod naših kupaca”, izjavio je Nenad Ukropina, član uprave tvrtke ENNA Next.

“Pokrenuli smo niz inicijativa koje nam daju za pravo da se možemo smatrati jednim od najodrživijih terminala u ovom dijelu svijeta. Jedna od njih je i korištenje obnovljivih izvora energije. Kao veliki potrošač električne energije, smatramo da je korištenje održivih izvora energije ključan korak u postizanju dugoročne održivosti terminala”, istaknuo je Peter Corfitsen, generalni direktor Rijeka Gateway.

Terminal će biti opremljen visokoučinkovitim sustavom za upravljanje vodom i odvodnju koji eliminira mogućnost onečišćenja mora. Svjetlosno zagađenje bit će također smanjeno, a za rasvjetu će se koristiti automatizirani sustavi rasvjete, što znači da neaktivni dijelovi terminala neće biti osvijetljeni kada nisu u funkciji.

Dodatno, bit će uveden niz mjera kako bi se razina buke spustila ispod zakonski dopuštenih granica, poput sustava za opskrbu brodova električnom energijom s kopna, koji umanjuju korištenje brodskih motora.

Sve dizalice na terminalu koristit će soft landing tehnologiju koja smanjuje buku utovara kontejnera, a na cijelom terminalu koristit će se novi oblici zvučnih signala koji klasično pištanje mijenjaju s manje upadljivim bijelim šumom.

Terminal kao dobar susjed
“Od začetaka projekta htjeli smo da Rijeka Gateway postane više od generatora ekonomskog prosperiteta Rijeke, regije i ostatka Hrvatske. Želimo biti dobar susjed, koji radi sve da u najvećoj mogućoj mjeri smanji negativan utjecaj terminala na okoliš i lokalnu zajednicu”, naglasio je Peter Corfitsen, generalni direktor Rijeka Gateway.

APM Terminals najveći je potrošač električne energije unutar A.P. Moller-Maersk grupe, zbog čega je rad terminala na obnovljivoj energiji ključni element u postizanju ciljeva dekarbonizacije. Usto, APM Terminals kontinuirano elektrificira svoje terminale kao dio glavnog cilja u industriji da se dosegne neto nula emisija ugljika do 2040., što tranziciju na obnovljive izvore energije čini još važnijom.

Komentirajte prvi

New Report

Close