Povećanje PDV-a za smještaj na 15 posto negativno će se odraziti na konkurentnost crnogorske turističke destinacije i za tri godine može imati katastrofalne posljedice za turizam, ocijenjeno je na sjednici Upravnog odbora Udruženja turizma i ugostiteljstva Crne Gore Privredne komore (PKCG).
U radu sjednice, koju je vodio predsjednik UO Udruženja Ranko Jovović, pored privrednika, prisustvovali su ministrica turizma Simonida Kordić, potpredsjednik PKCG Nikola Vujović, državni tajnici Petar Drašković i Vuk Žižić, predstavnici Nacionalne i lokalne turističke organizacije.
Stari problemi
Jovović je istaknuo kako su turistički aranžmani za iduću godinu već ugovoreni s cijenom koja uključuje PDV po nižoj stopi od sedam posto, prenosi Mina-business.
Zbog štete koju će turizam pretrpjeti njegovim naknadnim povećanjem, predložio je da u ime Odbora zatraži amandmansko djelovanje u Skupštini, kako bi se zadržala niža stopa PDV-a od sedam posto.
Kordić je objasnila da amandmanska akcija neće uroditi plodom, jer je zakon koji propisuje povećanje PDV-a već usvojen u Skupštini, a potom vraćen na dodatno razmatranje predsjedniku Crne Gore, tako da se taj mehanizam ne može primijeniti.
Predložila je gospodarstvenicima da pronađu neko drugo rješenje, podsjetivši da se izjasnila o Vladi i tražila postupnu primjenu ovog zakona.
Prema riječima Kordić, negativni učinci povećanja PDV-a donekle će se nadoknaditi smanjenjem opterećenja na plaće zaposlenika. Između ostalog, istaknula je kako se turizam još uvijek suočava sa starim problemima.
“Prometne gužve, loša zračna povezanost, gužve na graničnim prijelazima, izazovi komunalne higijene i politike viza – to su pitanja koja ne možemo zanemariti. Njima se mora pristupiti s najvećom ozbiljnošću i hitnošću. Svjesni smo da turizam nije samo posao jednog ministarstva, već je rezultat sinergije više resora”, rekla je Kordić.
Vujović je zahvalio resornom ministarstvu na dosadašnjoj suradnji te istaknuo kako će ova krovna udruga gospodarstva biti pouzdan partner u rješavanju svih izazova.
Rekao je kako se nada da će neke od inicijativa koje su pokrenuli gospodarstvenici biti realizirane, kao i da će se raditi na iznalaženju odgovarajućih rješenja, te istaknuo važnost donošenja Zakona o stalnim sezoncima.
“Možemo surađivati na brojnim pitanjima, a posebno onima koja zahtijevaju strateško rješenje. Molim za redovitu komunikaciju i koordinaciju kako bismo ih mogli pravovremeno riješiti. Svi moramo imati isti cilj, a to je da zajedno rješavamo izazove”, rekao je Vujović.
Gospodarstvenici su istaknuli i važnost razvoja aerodromske infrastrukture u Podgorici i Tivtu, kao i konačnu odluku Vlade o koncesiji aerodroma.
Unapređenje zračne povezanosti s Europom, uz ključnu ulogu nacionalnog zračnog prijevoznika Air Montenegro, trebao bi biti prioritet, pri čemu kompanija mora surađivati s turističkom privredom na definiranju strateških ruta.
Siva zona
Poduzetnici ističu kako porezi i fiskalna opterećenja predstavljaju veliki izazov za ugostitelje. Povećanje PDV-a sa sedam na 21 posto ozbiljno je ugrozilo poslovanje, smanjilo njihovu profitabilnost i konkurentnost, što ih stavlja u lošiju poziciju u odnosu na regionalne destinacije poput Hrvatske i Albanije.
Naglasili su i problem sive ekonomije i nelojalne konkurencije koji dodatno otežavaju poslovanje ozbiljnih ugostitelja i hotelijera. Dok veći hoteli redovito plaćaju poreze, manji objekti često izbjegavaju fiskalne obveze, što remeti tržišnu ravnotežu.
Gospodarstvenici smatraju da uz rastuću konkurenciju na Mediteranu, gdje je ponuda veća od potražnje, svaki ishitreni potez, poput povećanja poreza ili lošeg upravljanja, može ozbiljno narušiti ugled Crne Gore kao turističke destinacije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu