Obećanje Kamale Harris o većem porezu na dobit stajalo bi tvrtke 5% profita

Autor: Ana Blašković , 05. rujan 2024. u 22:00
Foto: Reuters

Demokratska kandidatinja želi da tvrtke plaćaju 28 umjesto 21 posto korporativnog poreza.

Povećanje poreza na dobit koje predlaže demokratska kandidatkinja na predsjedničkim izborima u SAD-u Kamala Harris stajalo bi američke kompanije oko pet posto njihovog profita, a dodatni porezi još bi potencijalno jače pogodili zarade. Izračunali su to analitičari Goldman Sachsa koji su ranije ocijenili da bi pobjeda Harris bila snažan vjetar u leđa američkoj ekonomiji.

Prošlog mjeseca Harris je iznijela planove za povećanje stope poreza na dobit s 21 posto na 28 posto kako bi osiguralo da “velike korporacije pošteno plaćaju svoj dio”. Analitičari Goldmana u bilješci klijentima procijenili su da bi uz stopu oporezivanja od 28 posto kompanije s popisa S&P 500 ostale bez pet posto dobiti, piše Reuters.

Porezi u fokusu

Porezna politika, općenito ekonomska politika, u fokusu su oba kandidata na izborima u SAD-u. Računica pokazuje da bi, štoviše, dodavanje oporezivanja inozemnog dohotka i povećanje alternativne minimalne porezne stope s 15 na 21 posto moglo bi smanjiti zaradu čak 8 posto dobiti ako Harris pobijedi. Trumpovo predloženo smanjenje savezne stope poreza na dobit na 15 posto sa sadašnjih 21 posto “aritmetički” bi povećalo zaradu S&P 500 kompanija oko četiri posto. Analitičari Goldman Sachsa smatraju da bi, u slučaju pobjede republikanskog kandidata Donalda Trumpa u studenom, iduće godine gospodarstvo pretrpjelo udarac uglavnom zbog povećanih uvoznih carina i strožih imigracijskih politika. Osvoje li većinu u Kongresu demokrati, a u Bijelu kuću uđe Kamala Harris, ekonomiji bi mogao uslijediti snažan poticaj u naredne dvije godine. Harris je u srijedu rekla da Trump planira prekinuti federalne programe zajmova za male tvrtke, smanjiti porez na dobit i produbiti deficit. “Trenutačna zakonska stopa poreza na dobit u SAD-u na domaće prihode je 26 posto, ali ukupna efektivna porezna stopa koju plaća tipična kompanija S&P 500 je 19 posto. Iako je svaki predsjednički kandidat predložio izmjene zakona o porezu na dobit, promjene nisu garantirane”, napisali su analitičari. “Procjenjujemo da bi, ako Trump pobijedi u velikom broju ili s podijeljenom vladom, udar na rast carina i strože useljeničke politike nadmašile pozitivan fiskalni impuls, što bi rezultiralo vršnim udarom na rast BDP-a od 0,5 postotnih bodova u drugom polugodištu 2025. koji bi se kasnije u 2026. smanjio.

Tijesna utrka

“Pobijede li demokrati premoćno, nova potrošnja i prošireni porezni krediti osoba sa srednjim dohotkom malo bi više nego nadoknadili pad ulaganja zbog viših stopa poreza na dobit, što bi donijelo vrlo blago povećanje ulaganja u BDP zbog viših stopa poreza na dobit rezultirajući vrlo blagim prosječnim povećanjem rasta BDP-a tijekom 2025. i 2026. godine.

Ankete javnog mnijenja ukazivale su na prednost Trumpa pred Bidenom, no nakon što se aktualni predsjednik povukao iz utrke u nekim ispitivanjima Kamala Harris bila je u prednosti prema republikanskom kandidatu. Utrka između Harrisa i Trumpa je tijesna, a demokratska kandidatkinja ima usku prednost u nacionalnim anketama kao i u nekim državama. Rast broja radnih mjesta pod demokratskom vladom također bi vjerojatno bio veći nego pod republikanskom, rekao je Goldman. Pobijedi li Kamala Harris ekonomija bi mjesečno stvarala 10.000 radnih mjesta više nego u slučaju da pobjedu odnose Trump s podijeljenom vladom, odnosno čak 30.000 radnih mjesta više nego u slučaju premoćne republikanske pobjede, procjenjuje Goldman Sachs. Također, Trumpova pobjeda vjerojatno bi dovela do povećanja carina na uvoz automobila iz Kine, Meksika i Europske unije što bi povećalo temeljnu inflaciju, kaže Goldman.

Komentirajte prvi

New Report

Close