Državne institucije u Srbiji moraju jamčiti da će kompanija Rio Tinto eksploatirati litij prema najvišim standardima, a ne Europska unija i Njemačka, ali inspekcija nema dovoljno osoblja da kontrolira rad te kompanije, objavio je Forbes Srbija, a prenosi Beta.
“Europska unija očekuje od svoje kandidatkinje da donosi odluke temeljene na važećim pravnim okvirima i praksama koje su u skladu s propisima EU-a o zaštiti okoliša”, rekla je glasnogovornica Europske komisije.
Ekološka odgovornost
Važan princip u partnerstvu je društvena i ekološka odgovornost u izgradnji rudnika, podsjetila je i dodala da to uključuje i pravilno postupanje s otpadom, vodom i sudjelovanje javnosti u procesu donošenja odluka”, piše, među ostalim Handelsblatt, a prenio je nedavno Deutsche Welle.
Inspekcije koje bi bile nadležne za nadzor radova izgradnje rudnika i u fazi eksploatacije su Geološko rudarska inspekcija, Inspekcija zaštite okoliša, Inspekcija preventivne zaštite, odnosno tzv. vatrogasci, Inspekcija rada, Građevinska inspekcija i Inspekcija za opremu pod tlakom. Prema rezultatima Forbesove ankete, najviše kadrovskih problema ima Inspekcija za opremu pod tlakom, kojoj nedostaje dvije trećine ljudi, a trenutno ima četiri inspektora od planiranih 12, od kojih je jedan glavni, i dva inspektora u Beogradu i jedna u Nišu.
Kada je riječ o projektu Jadar, ova inspekcija ima sistematizirano jedno mjesto u Valjevu, odakle bi inspektor pokrivao teritoriju zapadno od ovog grada, ali ono nije popunjeno.
Geološko-rudarske inspekcije su kadrovski raspoređene, a u izvješću o radu te inspekcije za 2023. godinu sistematizirano je 14 radnih mjesta, a popunjeno sedam, dok je ove godine planirano 13, a popunjeno šest, od čega je jedan načelnik, a ostali su geološki inspektori (tri) i rudarski inspektori (po jedan sa sjedištem u Zaječaru i Užicu).
U 2023. godini u Inspekciji zaštite okoliša radilo je 67 ljudi, od čega 56 inspektora, a po propisima ih je trebalo biti 85, što pokazuje, kako piše Forbes, i kadrovsku popunjenost ovih inspekcija.
Broj zaposlenih u Inspekciji preventivne zaštite nije prikazan u izvješću, a u 2019. godini bila su 183 radna mjesta, a popunjeno je 169.
Građevinska inspekcija lani je od 15 previđenih radnih mjesta imala zaposleno osam inspektora, od čega su tri inspektorice na određeno vrijeme i inspektorica na porodiljnom dopustu, dok u izvješću za ovu godinu stoji da posao obavlja 12 djelatnika, no četiri inspektorice su spomenule raniji se također računaju.
Nedostatni kapaciteti
U izvješću o radu za 2023. godinu Inspektorat rada ima 232 zaposlenika, a prema sistematizaciji trebao bi biti 281 zaposlenik, dok je planom za ovu godinu predviđeno da će svaki inspektor iz područja radnih odnosa obaviti najmanje 140 inspekcijskih nadzora, a u području sigurnosti i zdravlja na radu najmanje 70.
Druge republičke inspekcije, kako piše Forbes, ne bi trebale biti uključene u nadzor nad realizacijom projekta “Jadar”, a zbog nacionalnog značaja tog projekta ni lokalne inspekcije.
Od Inspekcije opreme pod tlakom, prema izvješćima, lošija je i Vodna inspekcija jer je iz izvješća o radu ove inspekcije za 2023. godinu popunjeno 14 od planiranih 49 radnih mjesta.
U poljoprivrednoj inspekciji Odjel za sigurnost hrane bilja imao je 29 inspektora, Odjel za alkoholna i bezalkoholna pića i duhanske proizvode 23, Odjel za kontrolu poticaja 27, a Odjel za poljoprivredno zemljište 19.
U Srbiji postoje 833 objekta koji mogu biti predmet nadzora, bilo da se radi o istraživanju ili eksploataciji, od kojih su 103 visokorizična, a 23 kritično rizična.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu