Val stečajeva u Njemačkoj protegnuo se i na srpanj, dosegnuvši najvišu razinu u deset godina, izvijestio je Institut za ekonomska istraživanja (IWH).
Zahtjev za stečaj u srpnju iznosio 1. 406
U srpnju zahtjev za objavom stečaja podnijelo je ukupno 1. 406 poduzeća, za trećinu više nego lani, izračunao je IWH u istraživanju objavljenom u četvrtak.
Institut analizira najnovije podatke sudova o zahtjevima za objavom stečaja i povezuje ih s bilancama poduzeća, napominje agencija dpa.
U 10 posto kompanija s najvećim prihodom stečajevi će obuhvatiti gotovo 10 tisuća radnih mjesta, upozorili su.
U 2023. godini stečaj je prema podacima zavoda za statistiku objavilo 17. 814 tvrtki, za 22.1 posto više nego u prethodnoj godini.
Val stečajeva zahvatio je u srpnju sve sektore, ali najveći skok bilježila je prerađivačka industrija sa 145 zahtjeva u srpnju, za 45 posto više nego u lipnju.
Poskupljenje energije i slabija potražnja
Podaci za kolovoz trebali bi pokazati blagi pad, ali rujan će donijeti nastavak uzlaznog trenda, rekao je voditelj istraživanja o stečajevima u IWH-u Steffen Mueller.
To znači da će se broj zahtjeva vjerojatno zadržati iznad pretpandemijske razine, procjenjuje Mueller.
IWH-ovi podaci za srpanj nadovezuju se na istraživanje savjetodavne tvrtke za restrukturiranje poslovanja Falkensteg prema kojima su u prvoj polovini godine zahtjev za objavom stečaja podnijela 162 poduzeća s prometom većim od 10 milijuna eura, za 41 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.
Val stečajeva srednjih i velikih poduzeća u Njemačkoj pokrenuli su poskupljenje energije i materijala i slabija potražnja, a najviše zahtjeva podnijele su tvrtke u sektoru nekretnina, dobavljači automobila i proizvođači strojeva, citirao je poslovni list Handelsblatt rezultate istraživanja.
U svibnju Njemačka industrijska i trgovačka komora DIHK prognozirala je nastavak uzlaznog trenda, istaknuvši da njemačko gospodarstvo koče strukturni problemi poput nedostatka kvalificirane radne snage.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu