Poznati broker Denis Fudurić, jedan od veterana u Hrvatskoj, novi je vlasnik zagrebačke tvrtke Institut za sigurnost. Fudurić je većinski paket dionica kupio u postupku privatizacije, za 650 tisuća eura, zadovoljivši time traženu cijenu koju je država istaknula u prodaji ukupno 40.259 dionica, odnosno 95,60 posto temeljnog kapitala.
Kako se neslužbeno čuje, Fudurić, koji je vlasnik tvrtke za savjetovanje InterFin, te je prisutan u upravljanju i nadziranju ili kao savjetnik još niza tvrtki, ponudu za kupnju dionica Instituta za sigurnost dao je kao privatna osoba.
Koji su, pak, motivi njegovog ulaganja u ovu malu tvrtku i kakve planove ima za njezino daljnje poslovanje, službeno nismo dobili informaciju do zaključenja ovog izdanja. No, sudeći po podacima iz njegovog životopisa na LinkedInu, na kojemu je u CV-u upisano da je već godinu dana čelnik Nadzornog odbora Pastora TVA, Institut za sigurnost mogao bi se poslovno povezati s tvornicom vatrogasnih aparata.
Takva sinergija bila bi logična s obzirom na to da je osnovna djelatnost Instituta za sigurnost vezana uz ispitivanja sigurnosti, među ostalim i od požara, u industrijskim i drugim prostorima.
Jedna od manjih tvrtki
Institut za sigurnost, inače, jedna je od manjih tvrtki iz većinskog portfelja Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP), koja je tek krajem prošle godine prvi put bila oglašena na prodaju, nakon dugogodišnje blokade prodaje zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa, koji se vuku još iz 1990.-ih.
Rješavanjem i uklanjanjem zabilježbi koje su kočile prodaju CERP se nakon dugog vremena pozabavio posljednjih godina i omogućio konačno stavljanje dionica na tržište. U prvom krugu nije bilo interesa, a na drugom natječaju stigle su dvije prijave za sudjelovanje, ali jedna ponuda, Fudurićeva.
Tvrtka kojoj je na čelu Branko Kustura, posluje još od 1960., a prema podacima iz financijskog izvješća za prošlu godinu, zapošljava 11 radnika, te ostvaruje ukupne prihode od 426 tisuća eura. Prošlu je godinu Institut zaključio s neto dobiti, od oko 18 tisuća eura i EBITDA-om od oko 33 tisuće eura, a gubici preneseni iz ranijih loših godina iznose 166 tisuća eura.
Prva sjednica
Sama promjena vlasnika u sudskom registru još nije provedena, a odluku CERP-a o prihvaćanju ponude Fudurićeve potvrdilo je Upravno vijeće CERP-a na svojoj prvoj sjednici u novom sastavu, u kojemu su članovi kao predstavnici države, novi ministri u Vladi – Marko Primorac, potpredsjednik Vlade i ministar financija, koji je ujedno i predsjednik Upravnog vijeća, te ministri prostornog uređenja graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, gospodarstva Ante Šušnjar, poljoprivrede Josip Dabro, pravosuđa Damir Habijan, turizma Tonči Glavina, te predstavnica Ureda predsjednika Vlade RH Sonja Žerjav, a iz redova socijalnih partnera ostali su u članstvu UV-a sindikalac Mladen Novosel i Irena Weber iz HUP-a.
Ova sjednica bila je prva nakon parlamentarnih izbora, a na dnevnom redu nisu bile, za javnost trenutno zanimljive teme o statusu vlasništva u kutinskoj industriji mineralnih gnojiva Petrokemiji ili pulskog Uljanika kojega je CERP dokapitalizirao i prema najavama trebao bi pripremiti postupak prodaje.
Jedna od odluka bila je odobrenje da se u postupku preuzimanja požeške konditorske industrije Zvečevo prihvati ponudu Flexway Adriatica, kojom će za manjinski paket (1,05%) država uprihoditi 155,3 tisuće eura. Prodaja dionica Instituta za sigurnost bila je, inače, prva ovogodišnja privatizacija iz većinskog državnog portfelja, u kojemu je preostalo još 10 tvrtki.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu