Premda suvremeni digitalni svijet mnogima pruža beskonačne mogućnosti za zabavu i edukaciju, postoje i oni kojima tehnološki napredak nije toliko pristupačan. Upravo je tako nastala ideja tima Fragment Digital da razviju platformu pristupačnu i osobama s invaliditetom, u potpunosti otvorenu prema njima, tako da ih involvira u svijet koji im je inače teško dostupan.
Vrijednost projekta prepoznao je i Feelsgood Social Impact Investment Fund, prvi potpuno hrvatski fond rizičnog kapitala i prvi u Hrvatskoj koji financira startupe koji na održiv i profitabilan način osiguravaju pozitivan utjecaj na društvo, realiziravši investiciju u tim iz Koprivnice.
Jedna od glavnih ideja je osmišljavanje aplikacija za predstavljanje muzejskih i kulturnih sadržaja novoj generaciji posjetitelja, a o svemu za Poslovni dnevnik govori Ivan Porkolab, osnivač i CEO Fragment Digitala.
Nedavno je Feelsgood, hrvatski fond rizičnog kapitala za investiranje s društvenim učinkom, realizirao investiciju u Fragment Digital u vrijednosti od 250.000,00 Eura. Predstavite nam ukratko Fragment Digital.
Fragment Digital je mali tim profesionalaca usmjerenih prema izradi visokokvalitetnih digitalnih proizvoda. Tim se sastoji od razvojnih programera igara, dizajnera igara, animatora i modelera s višegodišnjim profesionalnim iskustvom.
Glavni cilj nam je proizvodnja igara, aplikacija i gamificiranog sadržaja u koji dodajemo napredne značajke pristupačnosti koje imaju pozitivan utjecaj na živote osoba s invaliditetom, obogaćujući kulturna iskustva kroz tehnološki napredna rješenja. Vjerujemo u snagu tehnologije koja može premostiti razlike i osigurati pristupačnost za sve.
U što primarno namjeravate uložiti investiciju?
Najveći dio investicije Feelsgood fonda ćemo usmjeriti prema usavršavanju sustava za korištenje aplikacija i igara osobama s invaliditetom te njenu integraciju u naše aplikacije i igre.
Osim toga u planu je proširenje tima za optimizaciju prikaza u proširenoj stvarnosti te razvoj internog marketinškog tima.
Koja ideja je zaslužila povjerenje Feelsgood fonda?
Od prvog kontakta s Feelsgoodom bilo je jasno da nam se ciljevi podudaraju u ključnim aspektima. Članovima tima Fragment Digitala je glavna ideja vodilja bila omogućavanje virtualnog pristupa muzejima, izložbama ili povijesnim lokalitetima te korištenja edukativnih aplikacija i igranje igara osobama kojima je to bilo onemogućeno zbog fizičke invalidnosti. Naša vizija je rezonirala s ciljevima Feelsgood fonda pa je vrlo brzo realiziran dogovor o suradnji u vidu investicije.
Kako vidite razvojni put od ideje do realizacije? Što je sve u planu?
Aplikacije za muzeje koje omogućuju pokretanje vlastitim sustavom za prikaz objekata proširene stvarnosti koji podiže realizam i imerzivnost na višu razinu od trenutno dostupnih.
Dodavanje gamifikacije u takve prikaze upotrebom najmodernijih tehnologija i prilagodbom za pokretanje na širokom spektru uređaja je omogućeno velikim iskustvom koje naš razvojni tim ima u sferi razvoja računalnih igara. Uz edukativno-zabavne aplikacije Fragment Digital izrađuje i mobilne i PC igre, te je u planu dodavanje podrške za igranje i za osobe s invaliditetom u neke od tih igara.
Osim standardnih casual i hypercasualnih igara, u izradi je i sustav igara za povećanje kognitivnih sposobnosti koji će približiti igranje demografskim skupinama koje se u pravilu ne igraju te im omogućiti da kroz igranje verzija popularnih mobilnih igara poboljšaju svoje pamćenje, reflekse, matematičke i ine sposobnosti.
Po čemu se vaša platforma razlikuje od današnjeg digitalnog svijeta u kojem se čini da već sve postoji? Koja je glavna prednost u kojoj vidite smisao i isplativost?
Fuzija umjetnosti i tehnologije definirana kroz sinergiju članova našeg tima koji se sastoji od akademskih umjetnika, povjesničara umjetnosti, modelera i programera nam je omogućila razvoj gamificirane platforme koja autentične reprodukcije povijesnih artefakata povezuje realno i virtualno, povijest i sadašnjost. To je pretočeno u niz aplikacija kojima korisnicima pružamo nova iskustva podignuta na višu razinu.
U trenutnim verzijama naših proizvoda za razgledavanje virtualnih predmeta i lokacija se koriste mobilni uređaji i tableti, a očekujemo kako će se za bolju imerziju u bliskoj budućnosti koristiti AR naočale. To će omogućiti jednostavniju interakciju korisnika aplikacija i virtualnih objekata ili osoba. Kako su AR i VR tehnologije u mnogo čemu komplementarne, tako razvijamo i razgledavanje lokaliteta u virtualnoj stvarnosti korištenjem VR naočala.
Kako ste došli na ideju da u svoj poslovni model kao glavni adut ukomponirate društveni učinak?
Pozitivni društveni utjecaj je u samoj srži svih naših otvorenih projekata; od AR/VR aplikacija koje omogućuju osobama s invaliditetom da virtualno posjete postave muzejskih izložbi ili se prošeću po realističnim rekonstrukcijama povijesnih lokaliteta; sve do jednostavnih igara prilagođenih i osobama s težim invaliditetom.
* Sadržaj nastao u suradnji s Feelsgood S ocial Impact Investment Fund