Biden naglo preko vikenda promijenio mišljenje. U nedjelju se dogodio obrat

Autor: Poslovni.hr/Hina , 21. srpanj 2024. u 21:13
FOTO: REUTERS/Elizabeth Frantz

Američki predsjednik Joe Biden još u subotu navečer planirao je ostati u predsjedničkoj utrci, no u nedjelju popodne rekao je višem osoblju da se povlači, rekao je izvor upoznat sa situacijom.

“Sinoć je poruka bila da se nastavlja sa svime, punom brzinom naprijed”, rekao je je izvor Reutersu, pod uvjetom anonimnosti. “Oko 1:45 danas poslijepodne predsjednik je rekao svom timu da se predomislio.”

Odluka je zatekla veći dio osoblja Bijele kuće, nekoliko ih je reklo da su šokirani predsjednikovom objavom u vrijeme dok se oporavlja od covida-19 u svome domu u Rehoboth Beachu u saveznoj državi Delaware.

Boreći se s kašljem, 81-godišnji Biden proveo je vikend pod pritiskom demokrata da napusti utrku.

Posebice ga je razljutila bivša predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi, za koju su Bidenovi savjetnici slutili da organizira kampanju pritiska na Bidena da se povuče.

Nekoliko sati prije šokantne objave, Bidenova kampanja nijekala je izvješća da se predsjednik planira povući.

“To je neistina. I smatram da je pogrešno davati pažnje ovom narativu”, rekao je zamjenik voditelja Bidenove kampanje Quentin Fulks u emisiji “The Weekend” na televiziji MSNBC u nedjelju ujutro.

Američki predsjednik Joe Biden završio je svoju kampanju za reizbor u nedjelju nakon što su kolege demokrati izgubili vjeru u njegovu mentalnu oštrinu i sposobnost da pobijedi Donalda Trumpa, ostavljajući predsjedničku utrku na neistraženom teritoriju. Biden je u objavi na X-u rekao da će ostati u ulozi predsjednika i vrhovnog zapovjednika do kraja svog mandata u siječnju 2025. i da će se ovaj tjedan obratiti naciji. “Bila mi je najveća čast u životu služiti kao vaš predsjednik. I dok je moja namjera bila tražiti reizbor, vjerujem da je u najboljem interesu moje stranke i zemlje da se povučem i fokusiram isključivo na ispunjavanju dužnosti predsjednika do kraja mandata”, napisao je Biden.

Podsjetimo, američki predsjednik Joe Biden objavio je u nedjelju da će se povući iz utrke za američke predsjedničke izbore 2024., dovodeći svoju zemlju u dosad neviđenu situaciju i ostavljajući nejasnim što bi se sada trebalo dogoditi s demokratskom stranačkom nominacijom.

Biden je podržao potpredsjednicu Kamalu Harris za demokratsku predsjedničku kandidatkinju.

Prije nego što je Bidenova odluka objavljena britanska agencija Reuters je razgovarala s Elaine Kamarck, višom suradnicom na institutu Brookings think tank, članicom Demokratskog nacionalnog odbora i autoricom knjige “Primarna politika” o procesu predsjedničke nominacije, o tome što bi se moglo dogoditi sljedeće.

Što će se sada dogoditi?

Biden je proveo posljednjih nekoliko mjeseci osiguravajući glasove gotovo 4000 demokratskih delegata pobjedama na predizborima u američkim saveznim državama i teritorijima.

Ti su delegati trebali na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji, koja bi se trebala održati od 19. do 22. kolovoza, glasovati za njega kao službenog predsjedničkog kandidata stranke. Iako delegate pravila ne obvezuju niti prisiljavaju na to, oni u pravilu poštuju rezultate predizbora u svojim državama. 

Povlačenjem Biden zapravo “oslobađa” svoje delegate, potencijalno izazivajući borbu među drugim demokratskim kandidatima za nominaciju.

Tko bi mogao zamijeniti Bidena?

Nekoliko kandidata moglo bi uskočiti u borbu.

Potpredsjednica Kamala Harris na vrhu je liste, ali je imala vlastitih problema nakon početnog nesnalaženja na poslu potpredsjednice. Ustav SAD-a nalaže da potpredsjednik postaje predsjednik ako predsjednik umre ili postane nesposoban, ali to ne utječe na stranački proces odabira kandidata.

Guverner Kalifornije Gavin Newsom, guvernerka Michigana Gretchen Whitmer, guverner Kentuckyja Andy Beshear i guverner Illinoisa JB Pritzker svi su navedeni kao moguće zamjene. Do sada su bili pristaše Bidena koji su radili kako bi pomogli da on bude izabran.

Kako će se izabrati kandidat?

Moglo bi doći do otvorenog bojnog polja među demokratskim uglednicima koji se natječu za posao.

Očekuje se da će na konvenciji biti 4672 delegata, uključujući 3933 običnih delegata i 739 takozvanih superdelegata – viših stranačkih dužnosnika.

Kako bi osigurao stranačku nominaciju, kandidat bi trebao dobiti većinu delegatskih glasova.

Ako to nitko ne postigne, onda bi uslijedila “posredna konvencija” na kojoj delegati slobodno pregovaraju s vrhom stranke.

Uspostavila bi se pravila i glasovalo bi se poimenično za imena koja su predložena.

Moglo bi proći nekoliko krugova glasovanja da netko dobije većinu i postane kandidat. Posljednja posredna konvencija na kojoj demokrati nisu uspjeli nominirati kandidata na prvom glasovanju bila je 1952. godine.

Što se događa s milijunima koje je Biden prikupio za svoju kampanju?

Kampanja Biden-Harris imala je 91 milijun dolara krajem svibnja, ali stručnjaci za zakone o financiranju kampanje ne slažu se oko toga može li taj novac samo tako promijeniti vlasnika.

Budući da se Harris također nalazi na dokumentima kampanje, mnogi stručnjaci vjeruju da bi novac mogao biti prebačen na nju ako je ona na listi.

No, raspravlja se o tome treba li Biden prvo biti službeno nominiran kao stranački kandidat prije nego što se može izvršiti transfer.

Komentirajte prvi

New Report

Close