Hoteli i ostala smještajna poduzeća lani su ostvarili ukupan prihod od 560 milijuna eura, što je 100 milijuna eura više nego 2022., a 240 milijuna eura više nego 2019. godine.
U travnju ove godine završena je kategorizacija 499 hotela, a bilježi se značajan rast broja hotela s četiri i pet zvjezdica, kao i broja ležajeva u njima, piše eKapija.
Rast zaposlenosti
Ovo stoji u statističkim podacima o turizmu objavljenim u novom broju magazina Top Business Montenegro, čiji je izdavač BI Communication. Najveće hotelsko poduzeće po smještajnim kapacitetima je državna Budvanska rivijera s gotovo tri i pol tisuće kreveta. Na drugom mjestu je Montehos grupa poduzetnika Žarka Rakčevića s 2989 kreveta u pet hotela, koja ima i najveću ostvarenu dobit od 8,7 milijuna eura te najveći iznos poreza.
Hotelska kompanija s najvećim prihodom u 2023. je Portonovi Hospitality Management Company, koja upravlja luksuznim hotelom One&Only u Portonovima, s 32,7 milijuna eura, od čega je iskazana čista dobit 4,9 milijuna eura. Na drugom mjestu po prihodima je Hotels Group Montenegro Stars (u čijem sastavu je i bečićki Splendid) sa 27,2 milijuna eura, od čega je dobit 1,7 milijuna eura.
Na trećem mjestu je državna Budvanska rivijera s prihodom od 24,3 milijuna i dobiti od 1,9 milijuna. Broj zaposlenih u hotelskim društvima lani je iznosio 9,4 tisuće, što je 2,7 tisuća više nego 2019., a 1,4 tisuće više nego 2022.
Tajnica Upravnog odbora Zajednice turizma i ugostiteljstva PKCG Sanja Marković u tekstu, u kojem je iznijela podatke te institucije i Ministarstva turizma, navodi da je ove godine 37 hotela kategorizirano s pet zvjezdica, što je 7,4. posto od ukupnog broja kategoriziranih hotela. U 2019. godini bilo je 25 hotela s pet zvjezdica, odnosno u četiri godine njihov se broj povećao za gotovo 50 posto.
Značajan rast bilježe i hoteli s četiri zvjezdice, kojih je 2019. bilo 179, a sada ih je 214, dok je broj kreveta u njima porastao s 20,9 na 26,3 tisuće ili za 25 posto. Sada je 53 posto kreveta u hotelima s četiri zvjezdice, dok je 2019. taj postotak iznosio 48 posto. Hotela s tri zvjezdice u 2019. godini bilo je 166, a sada ih ima 183, dok je broj kreveta u njima povećan za tisuću na 11,7 tisuća. Hotela s dvije i jednom zvjezdicom sve je manje, kao i kreveta u njima.
Sada ima osam hotela s jednom zvjezdicom, u usporedbi s 14 u 2019. “S obzirom na teritorijalnu ograničenost zemlje, potrebno je stvoriti uvjete za strukturne promjene u smještajnim kapacitetima, odnosno da se postojeći hoteli niže kategorije s vremenom moderniziraju i prerastu u hotele više kategorije – rekla je Marković. Navodi da je stopa popunjenosti ključni pokazatelj uspješnosti unutar hotelskog sektora, jer predstavlja omjer zauzetih i ukupnih jedinica za najam.
“Popunjenost hotela u Crnoj Gori kreće se od 26,3 posto u studenom do 78,9 posto u kolovozu, što ukazuje na visoku sezonalnost. Prema dostupnim podacima Eurostata, prosječna popunjenost hotela u razdoblju ožujak – studeni 2023. godine u Španjolskoj je 63,67 posto, u Hrvatskoj 56,91posto, u Italiji 53,44 posto, u Grčkoj 52,24 posto, dok je u Crnoj Gori 49,08 posto”, rekla je Marković.
Visoki troškovi
U Crnoj Gori i dalje postoji model masovnog ljetnog turizma po višim cijenama, ali uz nešto manju zaradu jer su troškovi poslovanja veći.
“Turizam je u Crnoj Gori još uvijek nisko akumulativna grana gospodarstva, s dugim rokovima povrata ulaganja, višim kamatnim stopama, visokom neizvjesnošću u kratkom i srednjem roku, što otežava ulaganja. U cilju daljnjeg razvoja turističke destinacije potrebno je omogućiti investicijske kredite za turizam sa znatno dužim rokom otplate, aktivnije raditi na privlačenju investitora i stvaranju povoljnijeg poslovnog okruženja”, rekla je Marković.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu