Iseljavanje košta Makedoniju više od milijardu eura godišnje

Autor: Poslovni dnevnik , 04. srpanj 2024. u 07:00
Foto: SHUTTERSTOCK

Prema procjenama Svjetske banke gotovo 40 posto visokoobrazovanih napustilo je zemlju.

Tisuće ljudi svake godine napusti Sjevernu Makedoniju, s teškim posljedicama za proračun i budućnost zemlje, pokazuju podaci Državnog ureda za reviziju.

Oko dvije i pol tisuće visokoobrazovanih kadrova godišnje je u razdoblju od 2013. do 2021. pakiralo svoje kofere i napustilo Makedoniju, podaci su Državnog ureda za reviziju (DOR).

U svjetskom vrhu
Koliko ih je od tada otišlo, zasad nema podataka, no s obzirom na to da prethodna vlast nije provodila niti provodila mjere za zaustavljanje iseljavanja, pretpostavlja se da je taj broj nastavio rasti, piše Deutsche Welle.

Prema izvješću Međunarodne organizacije za migracije (IOM) za 2020., Republika Sjeverna Makedonija je među prvih 20 zemalja svijeta s najvećim iseljavanjem u inozemstvo, dok je prema procjenama Svjetske banke gotovo 40 posto visokoškolskog osoblja napustilo zemlju. Prema Indeksu odljeva mozgova u globalnoj ekonomiji, RSM se nalazi na visokom petom mjestu (od 41 europske zemlje), što jasno pokazuje da je zemlja suočena s velikim gubitkom talenata.

U iseljeni visokoobrazovani kadar koji je otišao država je uložila oko 725 milijuna eura. Njihovo iseljavanje koštalo je ne samo proračun, već i bruto domaći proizvod koji je, prema procjenama stručnjaka DUR-a, godišnje gubio više od 8 posto. U novčanom smislu, ukupna šteta procjenjuje se na oko 1,1 milijardu eura godišnje.

Makedonija ima “Nacionalnu strategiju za umrežavanje i suradnju s visokoobrazovanim i stručnim kadrom 2013-2020”, ali ona nije provedena dovoljno učinkovito da smanji odljev visokoškolskog kadra iz države, navodi se u izvješću.

Prema podacima dobivenim od međunarodnih organizacija i zemalja prijema, broj makedonskih državljana koji borave u inozemstvu u međuvremenu se značajno povećava, upozorava SAO. Ova tendencija, ističe se u izvješću, predstavlja ozbiljne izazove za zemlju, uključujući odljev visokoškolskog osoblja i potencijalne učinke na gospodarstvo i društvo u cjelini.

Zemlja duhova
Podsjetimo, u Makedoniji je 2022. godine nakon dvadesetogodišnje pauze proveden popis stanovništva koji pokazuje da se od 2002. stanovništvo smanjilo za 185.000 osoba, a istovremeno je izgrađeno gotovo jednako toliko novih stanova, dok preko 300.000 stanova zjape prazni.

Broj studenata u proteklih deset godina pao je 20 posto, a većina mladih bi se iselila iz zemlje kada bi im se za to pružila prilika. Popisom je utvrđeno da je u Makedoniji bez ijednog stanovnika ostalo ukupno 207 nekada naseljenih mjesta.

Komentirajte prvi

New Report

Close