Prema konačnim podacima Eurostata, u okviru projekta pariteta kupovne moći, razina cijena potrošačkih dobara i usluga u Crnoj Gori prošle godine iznosila je 64 posto prosjeka Europske unije.
Kada je riječ o cijenama hrane i bezalkoholnih pića, one su u Crnoj Gori na 87 posto prosjeka EU. Kako je priopćeno iz Monstata, razine cijena robe široke potrošnje i usluga značajno su varirale među zemljama članicama Europske unije u 2023. godini.
Danska na vrhu
“Najvišu razinu cijena bilježi Danska sa 143% prosjeka EU, zatim Irska sa 142%, Luksemburg sa 135%, Finska sa 125% i Nizozemska sa 118%. Najniže razine cijena zabilježene su u Mađarskoj – 76 posto, Poljskoj 66 posto, Rumunjskoj i Bugarskoj 60 posto – navodi se.
Od zemalja u regiji Hrvatska bilježi najvišu razinu cijena robe široke potrošnje i usluga, koja iznosi 76% prosjeka EU, dok Srbija i Albanija bilježe razinu cijena od 68% i 66% prosjeka Europske unije. Razina cijena robe široke potrošnje i usluga u BiH iznosi 58 posto, a u Sjevernoj Makedoniji 52 posto europskog prosjeka.
Od svih zemalja koje sudjeluju u ovom projektu, Švicarska je najskuplja zemlja za tri navedene skupine proizvoda i usluga “hrana i bezalkoholna pića”, “odjeća” te “restorani i hoteli”.
“Turska ima najniži indeks razine cijena za proizvode i usluge u grupama “hrana i bezalkoholna pića”, “odjeća” i “audio-vizualna oprema i oprema za obradu podataka”. Proizvodi i usluge u skupini “alkoholna pića i duhan”, “motorna vozila” i “restorani i hoteli” prema spomenutom istraživanju najjeftiniji su u Makedoniji – navodi se u priopćenju.
Za grupu “odjeća” Crna Gora bilježi indeks razine cijena od 99, što je ispod prosjeka Europske unije, u Srbiji je indeks viši i iznosi 102, dok je značajno niži indeks u Sjevernoj Makedoniji (78)., Turskoj (30) kao i u nekim članicama EU, Mađarskoj (88), Bugarskoj (82) i Španjolskoj (81).
“Proizvodi iz grupe “hrana i bezalkoholna pića” su u Crnoj Gori sa 87% prosjeka Europske unije skuplji nego u BiH (85%), Sjevernoj Makedoniji (68%), dok su jeftiniji u odnosu na Hrvatsku u kojoj su razine cijena za navedenu grupu proizvoda (102%), Srbija (96%) i Albanija (91%) prosjeka EU – navode iz Monstata.
Promatrajući Crnu Goru, indeks razine cijena za grupu proizvoda “audiovizualna oprema i oprema za obradu podataka” iznosi 106 i iznad je prosjeka EU, dok je indeks razine cijena za “motorna vozila” 92.
Najniže razine cijena za grupu “restorani i hoteli” u regiji zabilježene su u Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, sa 47% odnosno 49% prosjeka Europske unije, dok je za Crnu Goru ta razina cijena 63%.
Kakva je računica?
Iz Monstata je rečeno da su podatke izračunali Eurostat i OECD kao rezultat istraživanja ove dvije institucije u suradnji s nacionalnim statističkim institucijama u okviru projekta Pariteta kupovne moći (PPP).
“Provodi se ukupno šest anketa, a svaka se anketa odnosi na određenu skupinu proizvoda i usluga. Ciklus istraživanja traje tri godine, a godišnje se provode dva istraživanja.
Indeksi razina cijena prikazani u ovoj objavi temelje se na prosječnim godišnjim cijenama, koje se prikupljaju za oko 2000 usporedivih proizvoda i usluga, čime se zemljama omogućuje prikupljanje cijena za dovoljan broj reprezentativnih proizvoda – pojašnjeno je
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu