Londonska burza preotela Parizu poziciju najvećeg dioničkog tržišta

Autor: Ana Blašković , 18. lipanj 2024. u 22:00
Odluka o raspisivanju prijevremenih parlamentarnih izbora prestrašila je investitore jer se očekuje povećana nestabilnost/Shutterstock

Nervoza ulagača oko izbora u Francuskoj pritisnula je valuacije tamošnjih tvrtki.

Londonska burza ponovo je zasjela na vrh ljestvice europskih financijskih tržišta nakon političkih previranja koja su burzu u Parizu stajale milijarde eura. Pariška burza izgubila je vodeću poziciju ‘za dlaku’, pokazuju rezultati.

Vrijednost dionica na francuskoj burzi iznosi oko 3,13 bilijuna dolara (2,47 bilijuna funti), u usporedbi s londonskih nešto manje od 3,18 bilijuna dolara, piše britanski The Guardian. Ključni pariški indeks CAC 40 oslabio je u prošlom tjednu više od šest posto.

Pariška burza nije svjedočila takvom valu rasprodaja od ožujka 2022. godine, napisala je u bilješci skupina analitičara Deutsche Banka, usporedivši “ekstremna” kretanja dionica na francuskom tržištu u prošlom tjednu s početnom fazom pandemije Covida i s razdobljem nakon terorističkog napada na SAD u rujnu 2001. godine.

6

posto izgubio je na vrijednosti pariški CAC indeks prošlog tjedna

Neizvjesnost u porastu
Prošlotjedni pad izbrisao je dobitke u razdoblju od početka godine, a indeks je bilježio minus i u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, i to od 0,53 posto, dodali su. CAC 40 obuhvaća banke poput BNP Paribasa i Société Généralea, te divove u segmentu luksuzne robe, poput LVMH i Pernod Ricarda.

Ulagače je prošli tjedan zabrinula odluka francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o raspisivanju prijevremenih parlamentarnih izbora. Macronova stranka Renesansa doživjela je težak poraz na izborima za Europski parlament, a uvjerljivu pobjedu zabilježila je ekstremno desno Nacionalno okupljanje (RN).

Prvi krug izbora bit će održan 30. lipnja, a drugi 7. srpnja. “Dovoljno je reći da će nas neizvjesnost pratiti najmanje do drugog kruga izbora koji je zakazan 7. srpnja, a vjerojatno i nakon njih”, nagađaju analitičari Deutsche Banka. “Macron nije smanjio zaostatak u anketama u prvom tjednu kampanje, krajnja desnica i krajnja ljevica i dalje su u prednosti u odnosu na predsjednikovu centrističku stranku”, dodaju.

Ankete pokazuju da bi krajnje desničarski RN, predvođen Marine Le Pen i Jordanom Bardellom, mogao postati najveća stranka u parlamentu, što bi bio ishod koji bi ugrozio preostale tri godine Macronova predsjedništva, kao i razbijanje dugogodišnjeg tabua protiv ekstremističkih stranaka.

RN-ova “platforma neosnovane javne potrošnje” jedan je od razloga zašto su financijska tržišta uznemirena, napisali su analitičari investicijske banke UBS u bilješci klijentima. “Vjerojatnost da se ne pojavi jasna većina je velika što dovodi do potencijalne političke nestabilnosti”.

Ishitreni potezi
Glavna burza u Ujedinjenom Kraljevstvu izgubila je vodeću poziciju od svog francuskog rivala 2022. kada se britanska politika smatrala nepredvidljivijom. To se dogodilo u roku od mjesec dana nakon što je Liz Truss podnijela ostavku na mjesto premijerke, nakon što je obećanje njezine vlade o neutemeljenom smanjenju poreza izazvalo previranja na tržištu.

Dionički indeks Londonske burze FTSE 100 bilježi pak dobre rezultate od početka godine, signalizirajući poboljšana očekivanja ulagača. Predizborna neizvjesnost u Britaniji nije tako izražena kao u Francuskoj, objašnjavaju neki analitičari.

Ankete i dalje pokazuju prednost Laburističke stranke u odnosu na konzervativnu stranku premijera Rishija Sunaka. Izjave britanske ‘ministrice financija’ u sjeni Rachel Reeves ulijevaju nadu da bi pobjeda laburista olakšala trgovinu Britanije i Europske unije te da bi fokus na razlikama u regulativi trebao biti ublažen, objašnjava analitičarka Hargreaves Lansdowna Susannah Streeter.

“Laburisti tvrde da su fokusirani na poticanje dugoročnog rasta kako bi se oživjelo posustalo gospodarstvo”, zaključuje Streeter.

Komentirajte prvi

New Report

Close