Osnivač Microsofta Bill Gates izjavio je u nedjelju da je “prilično uvjeren” da će se njegov projekt razvoja nove generacije nuklearne energije nastaviti bez obzira na to kako će izgledati odnos političkih snaga u Washingtonu dogodine jer podrška razvoju nuklearne energije u SAD-u postoji s obje strane političkog spektra, naglasio je.
Naime, Gatesova tvrtka TerraPower prošli je tjedan u Kemmereru u saveznoj državi Wyoming započela izgradnju nuklearne elektrane koja za hlađenje koristi tekući natrij, a ne vodu što bi proces proizvodnje električne energije trebalo učiniti jednostavnijim, sigurnijim i jeftinijim, piše CBS.
Gatesova tvrtka u ožujku je Nuklearnoj regulatornoj komisiji podnijela zahtjev za građevinsku dozvolu naprednog nuklearnog reaktora koji koristi natrij.
Problemi zbog Rusije
Projekt bi s proizvodnjom energije trebao započeti do 2030. godine, a ovo je prvi put nakon nekoliko desetljeća da neka tvrtka pokušava postaviti reaktore u segmentu komercijalne proizvodnje energije u SAD-u.
Nuklearna energija funkcionira bez ispuštanja stakleničkih plinova koji štetno utječu na klimu. Lokacija nove elektrane nalazi se uz elektranu Naughton, koja bi s korištenjem ugljena trebala prestati 2026. godine, a s korištenjem prirodnog plina desetljeće kasnije, ističe Associated Press.
S obzirom na to da nuklearna energija svoju svrhu nalazi i izvan klimatskih pitanja, Gatesov projekt ima dvostranačku podršku. Dok demokrati u njemu vide vrijedan izvor čiste energije, republikanci bi mogli biti zainteresirani za energetsku sigurnost, smatra milijarder.
Prepreku projektu u početku je predstavljala činjenica da bi uransko gorivo nužno za rad Gatesove nuklearne elektrane trebalo dolaziti iz Rusije, a zbog agresije na Ukrajinu projekt je odgođen s 2028. na 2030. godinu.
Energija stotinama tisuća domova
Međutim, dobavljači urana u Ujedinjenom Kraljevstvu i Južnoj Africi, zajedno s eventualnom opskrbom iz rudnika u SAD-u i Kanadi omogućit će nastavak projekta, uvjeren je Gates.
Očekuje se da će Gatesov projekt koštati do četiri milijarde dolara, od čega će polovinu izdvojiti Ministarstvo energetike SAD-a.
Tvrtkin reaktor od 345 megavata u punom pogonu mogao bi proizvesti do 500 megavata energije što je dovoljno za opskrbu 400 tisuća američkih domova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu