Slovenski ministar gospodarstva, turizma i sporta Matjaž Han ovih je dana boravio u službenom posjetu Srbiji.
Ministrica gospodarstva Srbije Adrijana Mesarović istaknula je na sastanku s gospodarskom delegacijom Slovenije na čelu s ministrom Hanom da je Srbija najatraktivnija investicijska destinacija u regiji, koja je prošle godine privukla 4,5 milijardi eura izravnih stranih ulaganja (FDI).
Jačanje suradnje
Na sastanku kojem je nazočio i veleposlanik Slovenije u Beogradu Damjan Bergant, razgovaralo se o mogućnostima unapređenja i jačanja gospodarske suradnje dviju zemalja, priopćeno je iz Ministarstva gospodarstva.
Sugovornici su napomenuli da postoji intenzivan politički dijalog između državnih predstavnika na svim razinama, ali da postoji dodatni prostor i potencijal za unapređenje suradnje.
Han je sudjelovao i na službenom otvaranju inovacijskog centra za pametnu proizvodnju u Novom Sadu. Riječ je o projektu razvojne pomoći koji Slovenija provodi i sufinancira u Srbiji uz pomoć Organizacije Ujedinjenih naroda za industrijski razvoj. Žele brže razvijati digitalne tehnologije i integrirati ih u srpska mala i srednja poduzeća, a cilj je da to bude svojevrsno balkansko središte digitalnih inovacija i umjetne inteligencije.
No, glavna se priča ipak odvija na marginama ovog posjeta jer slovenski poduzetnici aktivno traže radnu snagu na srpskom tržištu.
Budući da slovenski poslodavci u mnogim djelatnostima već duže vrijeme ne mogu pronaći dovoljno kadra, a potrebe na tržištu rada su sve veće, više od 50 njih u organizaciji Zavoda za zapošljavanje ponovno je otišlo u Srbiju gdje su se predstavili potencijalnim radnicima, piše RTV Slovenije.
Slovenija ne može bez strane radne snage, a učenje slovenskog i integracija znatno su brži za radnike iz zemalja bivše Jugoslavije. Više od 50 slovenskih poslodavaca, zajedno s predstavnicima slovenskog Zavoda za zapošljavanje, otputovalo je u Srbiju, gdje su se ovih dana predstavili potencijalnim radnicima u Beogradu i Nišu, javlja RTV Slovenija.
U Sloveniji se traže radnici u svim sektorima – zdravstvu, socijalnoj skrbi, prometu, ugostiteljstvu, proizvodnji, rekla je glavna direktorica slovenskog Zavoda za zapošljavanje Greta Metka Barbo Škerbinc.
Srbija je po broju izdanih boravišnih i radnih dozvola na trećem mjestu među zemljama iz kojih dolaze strani radnici. Nina Dinić je, primjerice, prije godinu dana došla u Sloveniju iz Niša, položila je ispit iz slovenskog jezika, a radi u ljubljanskom kliničkom centru gdje je potrebno još 200 medicinskih sestara. U međuvremenu i na Balkanu nedostaje radnika, a one koji žele u inozemstvo pozivaju Austrija i Njemačka s većim plaćama.
Pomama za radnicima
Ako im Slovenija ne osigura uvjete za dolazak i ostanak, još više radnika morat će se naći u Indiji, Nepalu, Bangladešu i na Filipinima.
“Bojim se da će tada engleski postati osnovni jezik, što nije u redu ako živimo u Sloveniji”, rekla je Vesna Tadić iz ljubljanskog Kliničkog centra. Brža procedura bi pomogla, ali ne da radnici daju otkaz u domovini i onda čekaju.
“Sređivanje svih papira traje oko četiri mjeseca”, objašnjava Roman Tadina iz Termi Olimia. “Time se potiču i drugi oblici rada, poput rada na crno, a radnici odlaze i u druge zemlje”, upozorava glavni ravnatelj Zavoda za zapošljavanje.
Kako također kaže, primjer bi mogao biti zakon o poplavama koji je omogućio strancima da brzo počnu raditi na otklanjanju posljedica, dok je postupak za sve dozvole još bio u tijeku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu