FOTO: ‘Iskustvo zlata vrijedi’: Lani je doneseno niz zakona kojima se jačaju prava osoba s invaliditetom

Autor: Josipa Ban , 12. lipanj 2024. u 12:46
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Vladimir Nišević, glavni urednik Poslovnog dnevnika, naglasio je da ove novine već 12 godina predano rade na osiguranju pristupačnosti, ali one tržištu rada, osobama s invaliditetom.

Čak 17 posto stanovnika u Hrvatskoj osobe su s invaliditetom. Njihova dostupnost uslugama, proizvodima i tržištu rada najčešće nije ista kao onima koji nemaju invaliditet. Poslovni dnevnik već punih 12 godina radi na tome kako to otkloniti te na povećanju osviještenosti poslodavaca i društva o potrebama osoba s invaliditetom. Radi to kroz projekt Iskustvo zlata vrijedi, a čiji je partner od lani i HAKOM. Kroz projekt Iskustvo zlata vrijedi, putem kojeg se studenti koji imaju invaliditet spajaju s poslodavcima te tako dobivaju priliku steći svoje prvo radno iskustvo, u 12 je godina prošlo više od 190 studenata, od kojih je 12 dobilo i stalno zaposlenje u istoj kompaniji, te preko 50 kompanija i institucija.

Ove će godine tu priliku dobiti još desetak studenata koji imaju invaliditet. Odabrani studenti i poslodavci bit će predstavljeni na svečanosti koja se održava u sklopu konferencije “Pristupačna budućnost”.

Konferenciju, na kojoj se kroz tri tematske sesije raspravljalo o tome kako komunikacijske tehnologije, i općenito tehnologija, mogu poboljšati kvalitetu života osobama s invaliditetom, otvorio je Tonko Obuljen, predsjednik Vijeća HAKOM-a.

“Prošle sam godine pozvao sve da se pridruže vlaku pristupačnosti. Ove godine taj vlak je već tu. No ove godine važno mjesto ima i umjetna inteligencija koja može biti velika prilika, ali i opasnost”, poručuje Obuljen. Kaže i da AI može povećati i poboljšati pristupačnost elektroničkih komunikacija osobama s invaliditetom, a to je nešto na čemu HAKOM radi od 2017.

Vladimir Nišević, glavni urednik Poslovnog dnevnika, naglasio je da ove novine već 12 godina predano rade na osiguranju pristupačnosti, ali one tržištu rada, osobama s invaliditetom. “Davnih smo dana prešli s riječi na djela jer smo uočili da upravo toga nedostaje – više djela”, ističe Nišević. Zahvalio se i HAKOM-u koji se lani pridružio projektu Poslovnog dnevnika te pozvao i druge da mu se priključe jer jedino suradnjom možemo raditi pozitivne pomake.

Foto: Slavko Midžor/PIXSELL

Ivan Vidiš, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, poručio je da se kvaliteta svake vlade vidi u politici i podršci koju država osigurava osobama s invaliditetom. Vidiš ističe da je država po tom pitanju mnogo napravila. Lani je doneseno niz zakona kojima se jačaju prava osoba s invaliditetom, među ostalima i Zakon o inkluzivnom dohotku. Vidiš je rekao i da je država od 2016. za zapošljavanje osoba s invaliditetom izdvojila 160 milijuna eura. No pred vladajućima je još mnogo posla na poboljšanju kvalitete života kroz uključenje ne samo na tržište rada već i u društvo općenito. Priznaje to i sam Vidiš.

Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, naglasio je važnost razvijanja rješenja koja će osigurati dostupnost proizvoda, usluga ali i prilagođenost prostora, osobama s invaliditetom. Napomenuo je i da digitalna rješenja poboljšavaju njihovo iskustvo. Pri njihovom razvoju i implementaciji stoga treba voditi računa i o tome kako će ih koristiti osobe s invaliditetom.

Komentirajte prvi

organizator
Pod pokroviteljstvom
glavni partner
partner
partner
partner
Partner
partner
partner
partner
partner
partner

New Report

Close