Po otvorenosti proračuna RH 24. na svijetu, no bila je i bolja

Autor: Poslovni dnevnik , 03. lipanj 2024. u 22:00
U prijedlog proračuna treba uključiti informacije o poreznim izdacima, navode stručnjaci Instituta za javne financije/D. Petric/PIXSELL

Osim otvorenosti proračuna ovo istraživanje mjeri i koliko efikasno Državni ured za reviziju i Hrvatski sabor nadziru proračun središnje države.

U novome broju Osvrta Instituta za javne financije, IFJ-ovi stručnjaci Mihaela Bronić i Josip Franić komentirali su najnovije rezultate posljednjega kruga međunarodnoga istraživanja International Budget Partnershipa o otvorenosti proračuna središnje države, u kojem je Hrvatska sa 67 bodova od mogućih 100 zauzela 24. mjesto među 125 analiziranih zemalja.

“Premda se radi o povećanju od tri boda u odnosu na prethodni krug istraživanja iz 2021., još postoji znatan prostor za poboljšanje, ne samo u vezi s objavom pravovremenih i građanima razumljivih informacija o prikupljanju i potrošnji proračunskih sredstava nego i kada je riječ o nadzoru proračuna i uključivanju javnosti u proračunske procese”, istaknuli su iz IJF-a.

Iako istraživanje Hrvatsku svrstava među zemlje koje objavljuju “značajnu količinu proračunskih informacija”, iz IJF-a napominju da je ranijih godina ostvarivala i bolje rezultate, pa je 2019. godine sa 68 bodova zauzimala 21. mjesto na svjetskoj ljestvici tako da zapravo nije bilo važnijega pomaka u posljednje vrijeme.

Kako navode IJF-ovi stručnjaci, osim otvorenosti proračuna ovo istraživanje mjeri i koliko efikasno Državni ured za reviziju i Hrvatski sabor nadziru proračun središnje države, te kolike su mogućnosti uključivanja javnosti u proračunske procese.

Pritom su iznijeli ključne preporuke za poboljšanje otvorenosti, pa tako i da u prijedlog proračuna treba uključiti informacije o poreznim izdacima, uz objašnjenje osnovnih ciljeva svakoga pojedinoga poreznog izdatka, ciljane skupine na koje se odnosi te procijenjenu visinu izgubljenih poreznih prihoda.

Komentirajte prvi

New Report

Close