U najnovijem izvješću Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o Crnoj Gori za ovu godinu navodi se, između ostalog, da je rast cijena nekretnina zabilježen kao posljedica neadekvatno kontroliranih financijskih tokova.
To, kako stoji u izvješću, ukazuje na neučinkovite preventivne mjere za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma od strane agenata za nekretnine.
Dodatne mjere
U izvješću MMF-a navodi se da bi se mogle razmotriti dodatne mjere, uključujući jači nadzor trgovaca nekretninama. Predsjednik Udruženja agencija za promet nekretnina Crne Gore i Grupacije za promet nekretninama pri Privrednoj komori Veselin Dragaš djelomično se slaže s ocjenama i porukama iz izvještaja MMF-a, ističući da agencije za nekretnine pružaju usluge posredovanja u prometu nekretnina te nisu dužni, niti imaju ovlasti provjeravati podrijetlo novca korištenog pri kupnji i prodaji nekretnina.
“Provjerom se bave financijske institucije i državna tijela poput Financijsko-obavještajne jedinice MUP-a Crne Gore (FOJ). Odgovornost agencija ogleda se u tome da su dužne FIJ-u prijaviti sumnjive transakcije, kao i gotovinske isplate – rekao je Dragaš Pobjedi.
Smatra da na nereguliranim tržištima, pa tako i tržištu nekretnina, značajno mjesto zauzima siva ekonomija, “koja predstavlja pogodno tlo za pranje novca”.
“Prodaja nekretnina može se regulirati zakonskim propisima. Posredovanje u prometu nekretnina uredit će se donošenjem zakona o posredovanju u prometu i najmu nekretnina koji je pripreman prethodne četiri godine.
Nacrt zakona je prošao javnu raspravu i trenutno se čekaju mišljenja ministarstava uprave, pravosuđa i financija te Središnje banke. Procjene bi Vlada trebala usvojiti u idućih mjesec-dva i prijedlog tog zakona uputiti u Skupštinu – rekao je Dragaš.
Podsjetio je da je u svijetu poznato da se jedan od načina pranja novca odnosi na sektor nekretnina. “Istina je da je u Crnoj Gori i regiji tržište nekretnina bilo vrlo aktivno u prethodne dvije godine i da su zabilježeni veliki novčani priljevi, kao i rast cijena nekretnina, ali to nije samo rezultat neadekvatno provjerenih financijskih tokova i pranja novca.
Jedan od glavnih “krivaca” za rast cijena je inflacija i gubitak vrijednosti novca. Kako bi uštedjeli novac, mnogi se odlučuju na ulaganje u nekretnine, što je dovelo do veće potražnje kupaca na tržištu, a samim time i do rasta cijena nekretnina – rekao je Dragaš i dodao da se sve to ide preko banaka.
“Kao što znate, većina banaka u Crnoj Gori je u vlasništvu europskih banaka, a sva plaćanja iz inozemstva obavljaju se preko korespondentskih-posredničkih banaka koje vrše dodatne provjere transakcija – rekao je Dragaš.
Evidencija vlasništva
Komentirajući preporuku MMF-a o prikupljanju podataka o vlasništvu nekretnina i njihovom javnom objavljivanju, Dragaš je podsjetio da u Crnoj Gori postoji elektronska evidencija nekretnina koju vodi Uprava za nekretnine, a svi korisnici mogu provjeriti vlasništvo nad nekretninama.
Naglasio je da, nažalost, u Crnoj Gori ne postoje registri koji vode statističke podatke o prodanim nekretninama, kao što su broj prodanih nekretnina, cijena prodanog kvadrata, razvrstani po gradovima, odnosno dijelovima grada u kojima se prodaje i sl. koji su “važni iz više razloga”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu