Sjedinjene Američke Države prestigle su Kinu kao najvažnijeg trgovinskog partnera Njemačke u prvom tromjesečju ove godine, pokazuju izračuni Reutersa temeljeni na službenim podacima njemačkog ureda za statistiku.
Trgovina Njemačke s SAD-om, zbroj izvoza i uvoza, iznosila je ukupno 63 milijarde eura od siječnja do ožujka, dok je brojka za Kinu bila nešto ispod 60 milijardi eura, pokazuju podaci.
U 2023. Kina je osmu godinu zaredom bila najveći trgovinski partner Njemačke, s količinama koje su dosegle 253 milijarde eura, iako je to bilo samo nekoliko stotina milijuna ispred SAD-a. “Njemački izvoz u SAD sada je dodatno porastao zbog tamošnjeg snažnog gospodarstva, dok su i izvoz i uvoz iz Kine pali”, rekao je ekonomist Commerzbank Vincent Stamer objašnjavajući pomak u prvom kvartalu.
Nepoštena praksa
Strukturni razlozi također su faktor, dodaje. “Kina je napredovala na ljestvici lanca vrijednosti i sama sve više proizvodi složeniju robu koju je nekada uvozila iz Njemačke”, rekao je Stamer. Povrh toga, njemačke tvrtke sve više proizvode lokalno umjesto da izvoze robu iz Njemačke u Kinu.
Njemačka na tragu europskog odmaka o pretjeranoj ovisnosti o tom dalekoistočnom gospodarstvu, ističe da želi smanjiti svoju izloženost Kini, pozivajući se na političke razlike i optužujući Peking u za “nepoštenu praksu” u svojoj prvoj prošlogodišnjoj objavi strategije za Kin. Ipak, Berlin je bio nejasan u pogledu političkih koraka za smanjenje ovisnosti.
Njemački uvoz robe iz Kine pao je gotovo 12 posto na godišnjoj razini u prvom kvartalu, dok je izvoz robe u Kinu pao nešto više od jedan posto, rekao je Juergen Matthes iz njemačkog ekonomskog instituta IW.
“Tome vjerojatno pridonosi činjenica da kinesko gospodarstvo ima lošije rezultate nego što su se mnogi nadali, dok gospodarstvo SAD-a premašuje očekivanja”, napominje Matthes. Trgovina s SAD-om sada čini oko 10 posto njemačkog izvoza robe. Kineski udio je pao na manje od 6 posto, rekao je Matthes.
“S jasnim globalnim ekonomskim vjetrom za njemački ekonomski model, čini se da se događa preorijentacija, koja je također geopolitički motivirana, od suparnika sustava Kine prema transatlantskom partneru SAD-u”, dodao je. Hoće li se trend nastaviti, zasad ostaje nejasno. “Ako se uprava Bijele kuće promijeni nakon američkih izbora u studenom i krene više u smjeru zatvaranja tržišta, taj bi proces mogao stati”, rekao je predsjednik trgovačke udruge BGA Dirk Jandura.
Slaba karika
Lani je Njemačka objavila dugoočekivanu strategiju za Kinu koja je prilično oštro kritizirala rastuću asertivnost i “nepoštene prakse” Pekinga, no analitičari su je ocijenili poprilično nejasnom oko mjera politike za smanjenje ključnih ovisnosti tamošnjeg gospodarstva.
Dokument od 64 stranice posljedica je rasta pritiska na Zapadu da se smanji strateška ovisnost o Kini, što je nazvano “smanjivanjem rizika”, a sve je posljedica povećanja kineske hegemonije u Indo-Pacifiku i širih mogućih poremećaja u opskrbnom lancu.
Najveće europsko gospodarstvo često se percipira, međutim, kao ‘slaba karika’ u zapadnom pristupu Kini s obzirom na snažne veze tamošnjeg biznisa s tom zemljom. Njemačke tvrtke i udruženja, među kojima su neki upozoravali protiv prenaglog raskidanja veza s Kinom, pozdravili su strategiju koja, međutim, ne postavlja obvezujuće ciljeve ili zahtjeve.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu