Visoke kineske carine na žestoka alkoholna pića iz Europske unije mogle bi francuske proizvođače konjaka ostaviti u problemima i prisiliti ih na popuste.
Još u siječnju, Kina je otvorila antidampinšku istragu o destiliranim alkoholnim pićima iz EU kako bi povećala cijenu uvoza i osigurala pravedniju konkurenciju za domaće proizvođače zbog čega se proizvođači konjaka sada pribojavaju tržišnog udaraca koji je pretrpjelo australsko vino kada je Kina na njega uvela carine do 218,4 posto, javlja Reuters.
Naime, izvoz australskog vina u Kinu, vrijedan 1,1 milijardu dolara u 2019. godini, gotovo je u uništen visokim carinama.
Kako izbjeći carine
Iako je riječ o najgorem mogućem scenariju, pojedini analitičari važu što bi takav ishod značio za industriju konjaka i velike francuske proizvođače alkoholnih pića poput Pernoda Ricarda i Remyja Cointreaua.
Kako bi se trgovinski odnosi Kine i Francuske popravili, a na koje je utjecala i istraga Europske komisije o subvencioniranim električnim vozilima uvezenima iz Kine, čelnik Pekinga Xi Jinping u ponedjeljak se u Parizu susreo se s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der i čelnikom Francuske Emmanuelom Macronom.
Budućnost industrije konjaka djelomično ovisi i o nametnutim carinama koje je pregovorima moguće izbjeći, istaknula je industrijska udruga Bureau National Interprofessionnel du Cognac (BNIC) u izjavi objavljenoj u četvrtak. Prema podacima BNIC-a, Kina je kao najisplatljivije tržište francuskim proizvođačima činila 19,4 posto izvoza 2023. godine. Dionice Pernoda i Remyja pale su za više od 16 posto, odnosno 5,7 posto, u usporedbi s razdobljem prije kineske istrage.
Kako ističu iz BNIC-a, situacija ima značajan utjecaj na 4400 vinogradara i njihovih obitelji, kao i na cijeli ekosustav i gospodarstvo regije Cognac u jugozapadnoj Francuskoj.U Francuskoj je 2023. u bačvama ‘odležalo’ 2 milijarde boca konjaka, od čega je 97 posto bilo namijenjeno izvoznim tržištima, pokazali su podaci BNIC-a.
Ostane li francuski izvoz konjaka u Kinu na oko 19 posto, tom je tržištu u budućnosti namijenjeno najmanje 368,6 milijuna boca odležalog konjaka, a neke od njih odležat će desetljeće ili više.
Ključ rješenja u Bruxellesu
Francuska je prošle godine u Kinu isporučila nešto više od 35 milijuna boca konjaka, ističe BNIC, a kad bi se isporuke nastavile tom brzinom, više od 175 milijuna boca otišlo bi u Kinu u sljedećih pet godina. Prodaja konjaka naglo opada i na američkom tržištu, a s obzirom na to da su ostala tržišta relativno mala, proizvođači će to alkoholno piće teško prodati drugdje.
Ključan rizik tvrtkama predstavlja prisilno snižavanje cijena, što šteti maržama i vrijednosti marke, složili su se Laurence Whyatt, analitičar iz Barclaysa, Chris Beckett, voditelj istraživanja kapitala u tvrtki Quilter Cheviotu te Oliver Adcock, fond menadžer u tvrtki NS Partners, inače investitori u Remy i Pernod.
Ipak, proizvođači konjaka mogli bi imati štetu. Jedna bi opcija bila dulje duže odlažavanje i gomilanje zaliha, iako bi to pogodilo radni kapital tvrtki, dodao je Beckett. Najgori mogući scenarij nije vjerojatan, smatra Adcock, dodajući da se nada da će Bruxelles brzo riješiti spor.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu